Po celé Francii má březen záblesk jara s teplejšími, delšími a slunečnějšími dny! O výsevu semínek v interiéru jsem vám již řekl a tentokrát se podíváme, jak semena vysévat přímo venku.
Nyní je čas předběhnout sezónu, takže použijte tipy v tomto článku, které vám pomohou zasadit semena ve správný čas a můžete sklízet výhody později ve vegetačním období. Ať už máte to štěstí, že máte velkou zahradu a vyvýšené záhony nebo máte jen malý balkon, řeknu vám přesně, jak si můžete zeleninu k jídlu vypěstovat ještě letos.
Co je přímý výsev?
Přímé setí je akt setí semen přímo do země, ve které budou růst po celý svůj životní cyklus. To se liší od procesu zakládání sazenic uvnitř v podnosech (podívejte se na můj poslední příspěvek, co zasadit uvnitř v únoru / březnu).
Přímý výsev je ideální pro zahrádkáře, kteří nemají prostor pro množení semen uvnitř v nádobách. Tato metoda také usnadňuje výsadbu semen do úhledných řádků, což nám pomáhá spravovat rostliny a plevel později v sezóně. Ne všechny druhy zeleniny se hodí k přímému setí. Ty vyseté v tomto ročním období by měly být odolné, aby vydržely případné mrazy a kratší dny.
Pro ty, kteří potřebují trochu více ochrany, je můžeme zasadit do nádob nebo do země, pod zvon nebo studený rám, což pomáhá udržovat teplotu půdy o něco teplejší pro některé plodiny, jako je pastinák, mrkev a letní zelí.
16 zeleniny, kterou můžete v březnu zasít přímo venku:
1- Červená řepa (dobře roste v nádobách)
Zasejte tři semena 10 cm od sebe, 2,5 cm hluboko. Pokud zasadíte několik řádků, rozmístěte je 30 cm od sebe. Malé dávky můžete vysévat od března do července každé 2 týdny, abyste získali stálý přísun řepy! Pokud pěstujete v nádobách, vyberte si takovou, která je hluboká alespoň 25 cm.
2- Fazole (dobře rostou v nádobách)
Semena vysévejte 5 cm hluboko a 20 cm od sebe. Nejlépe se vysazují ve dvou řadách, s rovnoběžnými řadami ve vzdálenosti 20 cm od sebe. Zakrslé odrůdy lze vysévat 15 cm od sebe. Pokud sázíte do nádob, vybírejte pouze zakrslé odrůdy bobu obecného.
3- Mrkev
Semena vysévejte co nejtenčí, 1 cm hluboko, do řádků vzdálených 15-30 cm. V případě potřeby zřeďte sazenice, zaměřte se na rostliny vzdálené 2 až 3 palce od sebe. Ujistěte se, že všechny rané kultivary pěstujete pod clochem nebo rounem. Všechny hlavní kultivary plodin lze pěstovat nechráněné od konce března do července. Tyto informace najdete na balíčcích semen.
Pokud sázíte do nádob, zvolte krátkokořenné odrůdy nebo budete potřebovat nádobu hlubokou asi 45 cm.
4- Kedlubny (dobře rostou v nádobách)
Semena vysévejte 1 cm hluboko do řádků vzdálených 30 cm od sebe a pokračujte až do poloviny srpna v teplejších oblastech. Vysévejte málo a často, každé dva až tři týdny, pro stálý přísun. Pokud pěstujete v nádobě, nařežte na nejsilnější sazenice na květináč.
5- Salát (dobře roste v nádobách)
Semena vysévejte tence, 1 cm hluboko, do řádků vzdálených 30 cm. Od konce března do konce července vysévejte každých čtrnáct dní krátký řádek pro stálou zásobu salátu. Pokud jej pěstujete v nádobě, každá hlávka salátu potřebuje k růstu 15 až 30 cm.
6- Pórek
V březnu až dubnu vysévejte semena pórku tence, 1 cm hluboko, do řádků vzdálených 15 cm. Pokud nemáte na zeleninové zahrádce mnoho místa, zasaďte pórek stranou a můžete jej přesadit později, až budou sklizeny plodiny, jako je salát.
7- Cibule
Semena cibule vysévejte 1 cm hluboko do řádků vzdálených 20 cm od sebe. Nejprve ztenčujte na 5 cm, poté na 10 cm, ponechte nejsilnější rostliny. Čím blíže jsou rostliny k sobě, tím menší budou obecně cibule.
8- Pastinák
Vysévejte tence nebo vysévejte tři semena 1 cm hluboko 15 cm od sebe do řádků vzdálených 30 cm od sebe.
Půdu před setím zahřejte zvonky a nechte je na místě, dokud sazenice nevyvinou dva pravé listy. Pokud nemáte zvon nebo kopuli, zasaďte semena od poloviny dubna do začátku května, kdy je teplejší počasí.
9- Hrášek
Hrách obecně dobře roste na chladném jaře, ale nikdy se nedoporučuje vysévat do studené, vlhké půdy. Počkejte, až budete mít několik dní teplé počasí, nebo můžete půdu nejprve zahřát kloboučkem a poté zaset. Vytvořte rýhu s plochým dnem o hloubce 5 cm a vysejte semena ve vzdálenosti 7,5 cm od sebe, zakryjte zeminou a poté lehce udusejte. Zakryjte zahradnickým rounem.
Pokud pěstujete v nádobách, vybírejte nádoby hluboké alespoň 25 cm.
10- Ředkvičky (dobře rostou v nádobách)
Semena vysévejte do krátkých jamek, 1 cm hlubokých a asi 2,5 cm od sebe. Vysévejte je každé dva až tři týdny do konce léta pro stálou zásobu. Od března do poloviny srpna budete chtít zasít letní kultivary ředkviček, protože zimní kultivary budou mít sklon k sekání.
Pokud pěstujete v nádobách, pro letní odrůdy by měl být jakýkoli květináč hluboký 12-25 cm.
11- Špenát (dobře roste v nádobách)
Vysévejte venku přímo tam, kde by měly růst. Udělejte důlek hluboký 2,5 cm, poté podél něj přidejte semena, přičemž řádky dejte 30 cm od sebe. Letní kultivary lze nechráněné vysazovat od poloviny března do konce května.
12- Jarní cibulka (dobře roste v nádobách)
Vysévejte tence 1 cm hluboko do řádků vzdálených 10 cm od sebe. Výsev každé 2 týdny až do září poskytne nepřetržitou sklizeň. Ztenčujte sazenice, dokud nebudou od sebe asi 1 palec.
13- Letní zelí
Před výsadbou se ujistěte, že jste si zakoupili různé letní zelí. Vysévejte na začátku března pod zvon, aby se zahřály, přesaďte do své zeleninové zahrádky nebo velké nádoby od května do června.
14- Letní květák
Mezi březnem a květnem vysévejte tence, 2 cm hluboko do seťového lůžka. Sazenice a řádky by měly být od sebe vzdáleny 15 cm u zakrslých kultivarů nebo asi 60 cm u vyšších kultivarů.
15- mangold švýcarský (dobře roste v nádobách)
Semena zasejte 1 cm hluboko a 2,5 cm od sebe. Jakmile sazenice vyraší, zřeďte rostliny na 5-8 cm od sebe.
Mangold je ideální pro pěstování v nádobách, hustotu výsadby použijte podle popisu v nádobě hluboké alespoň 25 cm.
16- Tuřín
Semena vysévejte tence do hloubky 1 cm s řádky vzdálenými 25 až 30 cm od sebe. Rané kultivary tuřínu můžete konkrétně vysévat mezi březnem a červnem.
Na tobě !