Tipy pro přípravu zeleninové zahrádky v únoru a březnu

S poměrně mírnou zimou letošní sezóny (zatím) se zahradníci stále více zaměřují na nadcházející vegetační období. Ve skutečnosti by mohli být dokonce v pokušení zorat půdu a věnovat se své práci na pěstování zeleniny. Zatímco čekání do posledního mrazu může být bezpečnější, zahradníci mohou pomocí těchto tipů podniknout důležité kroky k přípravě vaší zeleninové zahrady v únoru a březnu.

Měsíc únor v zeleninové zahradě:

Únor může být nevyzpytatelný měsíc, do týdne nás může potkat déšť, sníh, vítr a silné mrazy. Je to proto, že teploty mohou také divoce kolísat, takže zahradničení je vysoce rizikové, pokud nemáte odolnou ochranu a super odolné rostliny. Únor však může být skvělým obdobím pro zahájení práce na přípravě zahrady na nadcházející sezónu.

Uspořádejte své stávající rostliny:

Zatímco většina zahradních rostlin je na zimu v klidu (bez listů), zkraťte všechny plevelné révy, které by mohly rostlinu udusit, jakmile na jaře začne růst.

Oživte svou hromadu kompostu:

Před koncem měsíce důkladně promíchejte (nebo obraťte) složky kompostu. Kdykoli začněte novou várku z podestýlky. I když nyní utrácíte energii, s větší pravděpodobností získáte bohatý černý kompost na začátku vegetačního období.

Vypracujte hlavní plán své zeleninové zahrady:

Abyste dosáhli co nejlepších výsledků na vaší zahradě, rozhodněte se, jakou zeleninu budete tuto sezónu pěstovat. Určete rozmístění a růstové potřeby každé odrůdy a tam, kde je to vhodné, použijte doprovodné techniky výsadby.

Pokud sázíte podzimní zahradu a/nebo krycí plodinu, zahrňte tuto zeleninu a/nebo obilí do hlavního plánu dané sezóny. Až budete hotovi, uveďte potřebné zdroje (půda, přísady, oplocení atd.) spolu s jejich příslušnými náklady. Pokud budete plánovat dopředu, bude méně pravděpodobné, že budete impulzivně nakupovat rostliny a půdu v ​​místním zahradním centru.

Začněte svou chladnou sezónu semena zeleniny uvnitř:

Zasaďte semínka chladné sezónní zeleniny, jako je brokolice, hlávkový salát a zelí. Dodržujte doporučené postupy pro zakládání semen a zajistěte dostatek umělého světla pro stimulaci růstu rostlin.

Jakmile malé rostlinky vzejdou, udržujte světla blízko horní části sazenic. Jak rostou, zvyšte odpovídajícím způsobem světla. Nebo zasaďte semínka před velké, slunné okno. Naplánujte si přesazení této chladné zeleniny do poloviny března.

Měsíc březen v zeleninové zahradě:

Věřte nebo ne, ale počasí v březnu může být ještě nestabilnější než v únoru. Přestože se tento měsíc blíží jaro, může se objevit i sníh a/nebo mráz, který často poškodí raně kvetoucí rostliny a stromy. I s bláznivým březnovým počasím je to dobrý čas na úpravu zahradní půdy a dokonce i na pěstování chladné zeleniny.

Dokončete přípravy pro váš zahradní záhon:

Když je půda dostatečně suchá, že se vám v ruce rozpadne, obdělejte zahradu hluboko a zapracujte své oblíbené doplňky. Nepokoušejte se o tento pracný proces, když je jílovitá půda mokrá, protože vaše tvrdá práce bude mít za následek pouze zbytečné tvrdé hrudky.

Přesaďte své sazenice v chladném období: Přesuňte své prosperující sazenice v chladném období po zahradě a podle potřeby dodržujte pokyny pro hloubku výsadby a rozestupy. Chcete-li zabránit růstu plevele, zvažte mulčování řádků slámou, drceným listím nebo posekanou trávou. Kromě toho, že tyto přírodní mulče znesnadňují růst plevele, přidávají do půdy prospěšné živiny, když se rozkládají.

Vysévejte zeleninu odolnou vůči chladu přímým výsevem:

Začněte své venkovní sazenice přímým výsevem odolné zeleniny, jako je hlávkový salát, špenát, tuřín, ředkvičky, řepa, mangold a cibule.

Semena paprik, rajčat a lilku zasejte uvnitř:

Začněte sazenice vašich semen zeleniny za teplého počasí uvnitř, poskytněte jim dostatek světla pro podporu růstu. Tyto citlivé sazenice musí zůstat uvnitř, dokud nebezpečí mrazu nepomine nebo vaše tvrdá práce přijde vniveč.

Budete-li dodržovat několik základních pravidel pro výsadbu a věnovat velkou pozornost počasí, nastartujete svou zeleninovou zahradu tou správnou nohou. Ještě lepší je, že v dubnu a květnu připravíte půdu pro další dobré výsledky.

Doufáme, že se vám naše tipy na přípravu vaší zeleninové zahrádky líbily, neváhejte se o své tipy podělit v komentářích.

Kdy zasít papriku ve vaší zeleninové zahradě

10 tipů, jak dobře spravovat svou zeleninovou zahradu v době sucha