Tipy pro pěstování cibule v květináčích |

cibule ve sklenicích

Pěstování cibule v květináčích může být vděčným a snadným pěstitelským zážitkem. Níže se dozvíte, jak pěstovat cibuli v nádobách, včetně požadavků na sluneční světlo, požadavky na úroveň půdy, čas potřebný k vypěstování dobré úrody cibule z květináčů a nejlepší odrůdy cibule, kterým se daří v malých prostorách.

Je to pěstování krásné cibule v květináčích? Samozřejmě !

Cibule je jednou z nejuniverzálnějších zelenin pro pěstování v nádobách. Lze je pěstovat uvnitř i venku. Vyžadují malý prostor pro růst, protože jejich kořeny nezasahují příliš daleko pro živiny. Produkují dobře s menší pozorností než jiné rostliny a pravděpodobně získáte lepší výnos při jejich pěstování cibule ve sklenicích místo jejich pěstování v zemi.

Lidé jsou často překvapeni, kolik zeleniny jako je mrkev, dýně, brambory, zelená zelenina, bylinky atd. dobře rostou v květináčích. Můžete vytvořit kompletní a robustní zahradu, aniž byste měli přístup na pozemek. V nádobách můžete dokonce pěstovat drobné ovocné keříky jako borůvky a maliny. Nenechte se tedy prostorem omezit vaši schopnost vypěstovat si vlastní jídlo a naučte se všechny triky pro pěstování cibule v květináčích níže.

Jaké jsou výhody pěstování cibule v květináčích?

Můžete ovládat množství slunečního světla, které cibule dostává. Pokud rostou v nádobě a nechcete, aby rostly tak rychle, umístěte květináč na stinné místo, abyste proces zpomalili.
Sklizeň z kontejnerů nemůže být jednodušší. Není třeba kopat na rozbahněném dvoře, špinit se, vytahovat nářadí nebo se pohybovat v zemi. Vaše cibule se snadno vytrhne z vašich nádob, takže sklizeň bude rychlá a čistá.
Schopnost pěstovat cibuli v nádobách znamená, že je to životaschopná volba i pro ty, kteří mají omezenou půdu nebo prostor.

Jaké jsou nevýhody pěstování cibule v květináčích?

Nevýhodou je, že pěstování cibule v nádobách nemusí produkovat velké cibule, protože nemají dostatek prostoru pro růst.
Dávejte pozor na zalévání nádob, protože pokud je nezaléváte dostatečně, mohou se příliš zahřát a stát se náchylnými k plísním.
Nádoby mohou také v letních vedrech velmi rychle vysychat, což vaše cibuláky stresuje. Stresované rostliny jsou náchylnější k škůdcům a chorobám.

Jak zasadit cibuli v zeleninové zahradě?

Začněte se semeny cibule doma alespoň 8 týdnů před výsadbou. Nebo si ve školce kupte cibulové klíčky.

Zasaďte je 2 cm hluboko a alespoň 5 cm od sebe do nádoby s drenážními otvory na dně.

Přidejte půdu kolem kořenů, jak rostou. Když jsou vršky cibulí vysoké asi 15 cm, přidejte nejvíce rostoucí směs, která v případě potřeby zakryje rostoucí špičky cibulí mírně nad úrovní země.

Jakou velikost květináče potřebuji pro své cibulové rostliny?

Při pěstování cibule je důležitá velikost nádoby. Dobře poslouží květináč s hloubkou alespoň 18 cm a šířkou úměrnou výšce. Cibulové hlavy by se při pěstování neměly vzájemně dotýkat, ale měly by být od sebe vzdáleny 5 cm a více.

Rostliny cibule mohou dosáhnout výšky 90 cm; vyberte dostatečně velké nádoby, aby se do nich vešla rostoucí rostlina.

Jaký typ půdy bych měl použít k pěstování cibule?

Požadavky na půdu jsou dalším klíčem k pěstování cibule, se správnou půdou bude vaše cibule pěstovaná v nádobách prosperovat.

Písčitá hlinitá půda je nejlepším typem půdy pro pěstování vaší cibule. Měl by obsahovat dostatek organické hmoty a neměl by být příliš těžký s hlínou nebo pískem.

Chcete-li si doma vytvořit hlinitopísčitou půdu, přidejte do květináče velké množství kompostu, rašeliny a písku.

Kolik slunce potřebuje cibule pěstovaná v nádobě?

Chcete-li získat dobrou úrodu cibule, potřebují alespoň šest hodin slunečního světla denně. Můžete je pěstovat na stinném místě, ale ujistěte se, že mají alespoň čtyři hodiny odpoledního slunce.

Poznámka: Cibule pěstované ve stínu nemusí růst tak velké.

Kolik vody potřebuje cibule?

Cibuli rostoucí v nádobách je třeba zalévat obden.

Abyste zabránili zhutnění půdy, můžete buď umístit mulč kolem základny květináče, nebo přidat na dno květináče několik říčních kamenů, které pomohou s odvodněním.

Poznámka: Pokud pěstujete cibuli venku v nádobách, nezapomeňte je v horkých dnech denně kontrolovat. Nádoby mohou velmi rychle vyschnout. Možná budete muset zalévat své nádoby denně během extrémního horka.

cibule ve sklenici

Jaké jsou dobré odrůdy cibule pro pěstování v nádobách?

Mnoho odrůd cibulových kultivarů se dobře pěstuje v nádobě, ale nejoblíbenější je červená kreolská. Tento typ cibule byl speciálně vyšlechtěn, aby dobře rostl v zahradách ve stylu kontejnerů.

Další kultivary, kterým se daří v nádobách, jsou Golden Creole, The Walla Walla Sweet Onion a Sweet Spanish White.

Pokud chcete pěstovat jiný druh cibule, ujistěte se, že má na štítku rostliny při nákupu v místní školce nebo zahradním centru nápis „pěstované v nádobě“.

Jak dlouho trvá, než cibule vyroste v nádobách?

Doba růstu cibule v nádobách se může lišit v závislosti na odrůdě a podmínkách pěstování.

Cibule roste nejrychleji od jara do začátku léta, takže musíte zajistit, aby vaše nádoba měla během této doby dostatek slunce.

Většina cibulí trvá 90 až 120 dní, než vyroste od cibule po sklizeň.

Zelenou cibulku můžete sklízet i během vegetačního období. Nezapomeňte na cibuli ponechat alespoň 12 cm zeleného růstu.

Jak dlouho trvá, než je cibule připravena ke sklizni?

Doba růstu cibule se liší kultivar od kultivaru, ale obvykle trvá přibližně čtyři až šest měsíců, než budete moci sklízet úrodu cibule!

Jak sklidit cibuli vypěstovanou v nádobě

Budete vědět, že vaše cibule je připravena ke sklizni, když listy zežloutnou a opadnou, ale nezapomeňte je kontrolovat každý druhý den.

Jakmile jsou vaše cibule sklizené, nechte je několik dní sušit na větraném místě, než je uskladníte.

Jak dlouho můžete skladovat sklizenou cibuli?

Sklizenou cibuli můžete skladovat až šest měsíců v temném a chladném prostředí.

Uchovávejte je prosím v otevřené nádobě, aby se na cibuli nevytvářela kondenzace. Kondenzace způsobí plíseň a hnilobu.

Nejlepší by bylo uchovávat sklizenou cibuli odděleně od ostatní zeleniny a ovoce.

Doufám, že vám tento průvodce dodá sebevědomí při pěstování cibule na terase nebo zeleninové zahradě. Na tobě !

10 zeleniny, která dobře roste v horkém počasí

7 zeleninových dvojic, které rostou společně