Pěstování bok choy (Brassica rapa L. subsp. chinensis) je skvělý způsob, jak prodloužit zeleninovou sezónu na domácí zahradě. Bok choy je součástí čeledi Brassicaceae, toto zelí se pěstuje pro spotřebu stonků a listů, je možné jej pěstovat jako jarní nebo podzimní zeleninu. Vzhledově je Bok Choy dosti podobný švýcarskému mangoldu. Bok choy se také někdy nazývá pak choy.
Jako plodina v chladném období by se výsadba bok choy měla provádět na konci léta a umožňuje zahradníkům využít zahradní prostor, který se nyní uvolnil, když byly sklizeny první plodiny letní sezóny.
Výhodou bok choy je, že je mrazuvzdorný, takže bude pokračovat v růstu poté, co chladné počasí zahubí hmyz a škůdce.
Podívejte se na několik tipů níže, které vám pomohou pěstovat Bok Choy ve vaší zahradě.
Jak pěstovat bok choy?
Jako podzimní plodina je péče o bok choy jednoduchá. Lze jej vysévat přímo do úrodné zahradní půdy do hloubky 6-13 mm.
V oblastech, kde srážky vytvářejí podmáčené podmínky, se doporučuje dobrá drenáž.
Podzimní plodiny lze pěstovat na plném slunci. Výsadba bok choy v malých dávkách každé dva týdny zajistí stálou a nepřetržitou sklizeň.
Výsadba bok choy pro jarní plodiny je obtížnější. Jako bienále je bok choy extrémně náchylný k sešroubování. K tomu dochází, když je vystavení mrazu nebo déletrvajícím teplotám pod 10 °C následováno zvýšením teplot. Zimní podmínky následované teplým obdobím spouštějí kvetení rostlin bok choy ve druhém roce. Chcete-li zabránit tomu, aby jarní plodiny šly semen, zkuste začít sazenice uvnitř 4 týdny před datem posledního mrazu.
Použijte kvalitní startovací půdní směs pro sazenice, ve které lze semena bok choy vysít do hloubky 6-13 mm. Poté počkejte s přesazením bok choy do zahrady, dokud všechna nebezpečí chladného počasí nepominou.
Rostliny rozmístěte 15 až 30 cm od sebe a u základny rostlin mulčujte, aby byla půda chladná a vlhká. Abyste při pěstování bok choy jako jarní plodiny ještě více odradili nával květů, zkuste bok choy zasadit do polostínu a řádně zalévat.
Pěstování menších nebo „trpasličích“ odrůd bok choy může také pomoci, protože dozrávají o 10 až 14 dní dříve než odrůdy standardní velikosti. Pěstování bok choy jako jarní plodiny jej navíc činí náchylnějším k škůdcům, jako jsou chrobáci zelí, blechy a mšice.
Pro sklizeň bezchybných listů mohou být vyžadovány kryty řádků.
Kdy sklízet bok choy?
Dospělá velikost bok choy závisí na odrůdě. Standardní odrůdy mohou dosáhnout výšky 30 až 61 cm, zatímco menší odrůdy bok choy dozrávají ve výšce 25 cm.
Sklizeň bok choy však může začít, jakmile se vyvinou použitelné listy. Křehké mladé rostlinky, které byly odstraněny při ředění bok choy, lze použít do čerstvých salátů nebo hodit do restovaných pokrmů.
Některé odrůdy standardní velikosti lze také sbírat mladé a připomínají rostliny baby bok choy.
Nejlepší je sledovat jarní plodiny kvůli časným známkám kvetení. Pokud rostliny začnou semen, okamžitě je sklízejte, aby nedošlo k úplné ztrátě úrody.
Podzimní plodiny lze často uchovávat na zahradě, dokud není potřeba, a lze je sklízet i po mrazech a lehkých mrazech.
Pro sklizeň bok choy použijte nůž k řezání rostliny na úrovni země. Kdykoli je to možné, plánujte sklízet bok choy v použitelném množství, protože má mnohem kratší trvanlivost a je obtížnější jej skladovat než ostatní členové rodiny zelí. Při nemytém skladování v plastovém sáčku vydrží bok choy v lednici asi 3 až 4 dny.