Ručně opylujte cuketu pro lepší sklizeň

Pokud jste si všimli, že plody vašich rostlin cukety na rostlině umírají, možná budete muset hrát aktivní roli v opylování. Zde je několik tipů, jak začít a získat lepší sklizeň.

V průběhu let mi mnoho domácích zahradníků řeklo, že jejich rostliny cukety ztrácely své květy před nasazením plodů nebo uschnutím nového ovoce. Pro domácího zahradníka je to vždy děsivé, ale není to nic neobvyklého. Mnoho rostlin ztrácí své květy, ale cuketové květy jsou velmi velké, takže jsou viditelnější.

opylení cukety

Proč opylovat samičí květy cuket ručně

Květy opadávají různě, ať už se jedná o samčí nebo samičí květy. Samčí květy opadávají, když ztratí svůj pyl, zatímco samičí květy opadávají, pokud nejsou opyleny.

Na začátku sezóny mohou cukety (a další rostliny jako okurky) produkovat tucet nebo více květů, ale obvykle se jedná o samčí květy, ty, které obsahují pyl. Bez samičích květů však není pyl potřeba.

Někdy kvetou samičí květy dříve než samčí, takže není k dispozici žádný pyl. Bez opylení samičí květy vadnou a opadávají.

Při opylování hraje roli i počasí. Pokud počasí není dostatečně suché a teplé, včely tam nemusí být, aby pomohly přenést pyl ze samčích květů na samičí květy. Mezi další důvody, proč rostliny ztrácejí květy, patří příliš málo nebo příliš mnoho vody a špatný stav půdy.

Všimli jste si, že produkce cuket byla nízká? Pokud ano, možná budete muset začít s ručním opylováním.

ručně opylovat cukety

Metoda ručního opylování květů cukety:

  • Začněte brzy ráno, kdy je k dispozici pyl. Hledejte čerstvě otevřené samčí a samičí květiny. (Samčí květy jsou ty s tenkými, krátkými stonky, samičí květy jsou ty s delšími stonky a tvarem cuketového ovoce u základny.
  • Odřízněte samčí květ a odstraňte okvětní lístky.
  • Jemně vetřete pyl ze samčího květu na bliznu ve středu samičího květu. (Pokud chcete, můžete také nechat samčí květ na místě a k přenosu pylu použít vatový tampon nebo malý štětec).
  • Opakujte operaci na dalších rostlinách cukety.

Tip: Důrazně se proto doporučuje zasadit alespoň 6 rostlin cukety, abyste měli vždy k dispozici samčí a samičí květy pro usnadnění opylení a měli tak nepřetržité plody.

Zanedlouho se budete muset pustit do práce a použít ruce jiným způsobem, abyste začali sbírat plody a používat je v kuchyni. Neváhejte nám dát komentář, zda metoda fungovala dobře pro vaše rostliny cukety.

Pokud máte stále potíže s cuketou ve vaší zeleninové zahradě, můžete se také řídit těmito 6 užitečnými tipy pro pěstování rostlin cukety.

5 tipů, jak urychlit zrání rajčat před prvním mrazem

Kdy začít s výsadbou špenátu