Letos na jaře zasadíme 20 víceleté zeleniny

Ti, kdo v zahradnictví začínají, často pěstují letničky, aniž by si byli vědomi široké škály víceleté zeleniny, o které by mohli uvažovat. I když ve své zeleninové zahradě vysazuji řadu běžných letniček/dvouletek, mám také spoustu trvalek, které dávají svůj výnos nejen na jednu sezónu, ale i po několik let.

Pěstování víceleté zeleniny má mnoho výhod, jak pro životní prostředí, tak pro jednotlivé zahrádkáře. Takže letos na jaře při nákupu semen nebo rostlin zvažte víceletou zeleninu a také nejběžnější jednoleté/dvouleté plodiny.

Existují stovky možností, pro které se můžete rozhodnout. Ale pro začátek je zde 20 možných možností víceleté zeleniny, kterou můžete letos na jaře zasadit do své zeleninové zahrady:

1) Hromada česneku

Od medvědího česneku, beranů nebo rampouchů až po cibuli trsovou nebo stonkovou, pažitku a vytrvalý pórek, v čeledi cibule je široká škála rostlin, které zajistí výnos po mnoho let. Jsou dobré nejen pro kulinářské účely. Vytrvalé allium jsou fantastické pro hubení škůdců v trvalkových záhonech, cechách ovocných stromů, lesních zahradách a dalších.

2) Artyčoky

Artyčoky jsou vynikající, často velmi dobře rostou ve více podmínkách. Kardony a topinambury jsou další možnosti v této skupině, které je třeba zvážit.

3) Chřest

Chřest je určitě jednou z nejznámějších a nejpěstovanějších vytrvalých zelenin. Chřest může růst na záhonech vedle jiných trvalek, nebo i na záhonech s jednoletou zeleninou. Jaro je vhodná doba k zamyšlení nad výsadbou korunek chřestu. Neposkytnou výnos hned, ale poskytnou dividendy v následujících letech.

4) Brassicaceae – Vytrvalá kapusta

V čeledi brassica (zelí) z brukvovité zeleniny existuje velké množství trvalek. Mnoho brukvovitých rostlin běžně pěstovaných jako jednoleté plodiny se bude ve skutečnosti chovat jako krátkověké trvalky v teplejších klimatických pásmech. A některé jsou trvalé i v chladnějším mírném podnebí. Mezi mé oblíbené patří „keřová kapusta“, vytrvalá kapusta a věčné zelí (Ewiger kohl).

5) Mořská kapusta

Mořská kapusta, také příbuzná výše uvedeným brukvovitám, je další vynikající vytrvalá zelenina, kterou je třeba zvážit. Listy se používají jako běžný kapusta a jiná brukvovitá zeleň a mladé výhonky se také mohou jíst jako chřest. Semena by měla být před výsevem nařezána, aby se podpořilo klíčení, ale úsilí stojí za to vytvořit pěkný trs.

6) Denivky

Denivky jsou cennou zeleninou. Tyto rostliny nabízejí řadu jedlých výnosů. Každá část rostliny, od hlíz přes výhonky až po květy, je jedlá a každá část má řadu různých použití. Zejména květiny jsou považovány za pochoutku.

7) Bon-Henri Goosefoot

Dobrý král Jindřich je někdy znám jako „chřest chudých“ a kdysi se v některých částech Evropy běžně jedl jako zelenina. Je příbuzný s běžnými jedlými jehněčími čtvrtkami (Chenopodium album), stejně jako quinoou. Mladé výhonky se používají jako chřest, jedlé jsou i listy a poupata. Je to jedna z rostlin, které jsem našel v mé lesní zahradě nejužitečnější.

8) L’apios americana

Apios americana je liána nebo liána vázající dusík s jedlými (i když drobnými) hlízami. Chutná oříškově, bramborově a pod zemí se tvoří jako šňůry perel. Jako jedlá plodina a fixátor dusíku je vynikající volbou pro mnoho trvalkových zahrad.

9) L’hablitzia

Toto je další z mnoha listových zelenin podobných špenátu, o kterých můžete uvažovat o jejich pěstování. Tato bylinná trvalka je vinná réva, která produkuje množství zelených listů. Také známý jako kavkazský špenát, často se mu daří, když se pěstuje na stromě.

10) Křen

Ohnivé kořeny křenu jsou zajímavým doplňkem místní stravy. A tato zelenina může být i výbornou doprovodnou rostlinou. Říká se, že pomáhají odpuzovat mnoho druhů škůdců a přitahují opylovače a další užitečný hmyz, když kvetou.

11) Hostas

Hostas si můžete představit jako okrasnou rostlinu tolerantní vůči stínu, ale jsou také neuvěřitelně užitečnou vytrvalou zeleninou. Chutné jsou svinuté listy „hostony“, které vzejízí na jaře, a dají se jíst i listy. Jsou skvělé v smažených hranolkách a také se hodí k mnoha receptům, které vyžadují vařenou zeleninu.

12) Libeček

Libeček se často pěstuje jako trvalka alternativa k celeru. A pro mnohé může být pěstování mnohem jednodušší. I když chuť může být výrazná a ne nutně pro každého, libeček je další skvělá bylinka, kterou můžete pěstovat na vaší zahradě.

13) Sléz pižmový

Jedna z nejlepších trvalých alternativ hlávkového salátu pro letní saláty, máslová sléz má jemnou chuť, což znamená, že může být použita jako hlavní přísada salátu. Když na jaře vyklíčí, může produkovat čerstvé listy od konce jara/začátku léta až do podzimu.

14) Čekanka/Radicchio

Čekanka / čekanka stojí za zvážení jako trvalá zahradní zelenina. Listy jsou spíše hořké, ale skvěle se hodí do míchaných salátů. O čekance se také říká, že je to vynikající dynamická akumulační rostlina pro cechy a polykultury na vaší zahradě.

15) Rebarbora

Rebarboru asi není třeba představovat. I když na výsadbu korunek po březnu může být trochu pozdě, je to vynikající trvalka, kterou je třeba zvážit i do dalších let. Můžete si také koupit dospělou rostlinu pěstovanou v kontejneru v dubnu, abyste získali okamžitý výnos.

16) Přímořský mangold nebo přímořská řepa

Divoká příbuzná řepy a mangoldu, nakládaná řepa je vytrvalou zeleninovou alternativou špenátu nebo mangoldu. Mladé listy mohou být konzumovány syrové, ale obvykle jsou vařené. Kvetoucí stonky lze také vařit a používat jako náhražku klíčků brokolice.

17) Chervis

Chervis byla kdysi dobře známá zelenina pěstovaná v mnoha zahrádkách, ale nyní je mnohem méně známá. Jedná se o okopaninu, která nabízí vytrvalou alternativu pastináku. Kořeny vypadají jako pastinák, a přestože jsou menší a pomaleji rostou, vyžadují mnohem méně úsilí a úsilí.

18) Šťovíky

Šťovíky jsou další skupinou trvalek, které se mi v mé lesní zahradě velmi osvědčily a jsou užitečné. Šťovík rudožilý se mi na zahradě drží po celý rok a snadno se také samovysévá. Pěstuji také šťovík okrouhlolistý, který má ještě lahodnější citrónovou chuť.

19) Kopřiva

Většina zahrádkářů nenávidí kopřivy, považuje je za plevel. Ale kopřivy na své zahradě vítám z různých důvodů. Jedním z těchto důvodů je, že na jaře je to užitečná vytrvalá zelenina. Mladé vařené listy (jako špenát) jsou ceněny v mnoha receptech. V mnoha oblastech je nebudete muset zasít, protože přijdou samy. Když už ale dorazí, rozhodně je přivítejte jako velmi užitečnou trvalku.

20) Orientální rukola

A konečně, orientální rukola nazývaná také Bunias orientalis je další zeleninou, kterou je třeba zvážit pro saláty a vařenou zeleninu. Také v souvislosti s výše uvedenými brukvovitými rostlinami je vařená zelenina další skvělou vytrvalou listovou zeleninou.

To je samozřejmě jen několik z mnoha možností, které je třeba zvážit při výběru víceleté zeleniny, kterou vyséváme letos na jaře. Jaká je oblíbená trvalá zelenina do zeleninové zahrady?

7 tipů pro úspěšné přesazování rostlin rajčat

10 víceleté zeleniny pro chladné klima