Kdy zasít zelené fazolky v zeleninové zahradě pro nejlepší sklizeň

zasít zelené fazolky

THE zelené fazolky jsou velmi produktivní letní plodinou, produkující mnoho chutných lusků. Obecně se pěstují mnohem snadněji než šarlatové fazole (Phaseolus coccineus) a jsou výbornou alternativou, pokud máte problémy s touto plodinou nebo pokud nemáte prostor na jejich pěstování.

Ačkoli nejsou tak produktivní jako fazole, mnoho lidí preferuje jejich texturu a chuť a jsou obecně spolehlivější. Jsou také jednodušší na pěstování a téměř nikdy se u nich nevyskytuje problém se špatným kvetením a chybějícími lusky, na které mohou mít šarlatové fazole sklony.

Jsou citlivé na chlad a mrazy a pro dosažení nejlepších výsledků potřebují růst rychle a bez kontroly růstu. Jakmile budete vědět, jak pěstovat zelené fazolky, nebudete se ohlížet zpět.

Ce snadno pěstovat fazole přichází v mnoha tvarech a barvách. Někteří rádi šplhají po rustikálních sloupcích v zeleninovém záhonu, zatímco jiným se daří v květináčích na terasu. Možností je tolik, že si budete vybírat.

Také známý jako „běžná fazole“ (Phaseolus vulgaris), na této hojné letničce není nic zlého ani monotónního. Při správné péči se vám tyto fazole odmění měsíci bohatší sklizně. Potřebují jen dobře propustnou, kyprou půdu nebo velkou nádobu, místo bez mrazu a trochu péče.

Musíte se rozhodnout, zda chcete věnovat prostor popínavým odrůdám zelených fazolí, které dokážou vylézt na opěrné tyče, nebo se raději zaměřit na keřovité zakrslé rostliny, které můžete pěstovat v květináčích.

Kdy zasít zelené fazolky v zeleninové zahradě pro nejlepší sklizeň

Máte dostatečně široké okno pro pěstování zelených fazolek, ale ujistěte se, že podmínky jsou v každé fázi dostatečně teplé. I mírné zchlazení může zelené fazolky zabít. Před výsadbou nebo výsevem přímo venku počkejte, až pominou všechny hrozby pozdních mrazů.

Časné setí lze provádět v květináčích pod krytem, ​​přesazování (nebo přetahování sazenic do pěstebních pytlů), když se v květnu oteplí.

Pokud se rozhodnete pro přímý výsev venku, je dobré půdu nejprve prohřát zvonem. Teplota kompostu a půdy by měla být alespoň 10°C.

Nejlepší výsledky bývají při výsevu v květnu. Pokud je vaše půda lehká a dobře odvodněná a žijete v mírně teplejších oblastech, jako je jih Francie, můžete zasít pod tuhé zvonice o něco dříve. Dávejte si pozor na ledové svaté na vás zasejte nebo sázejte od začátku května.

Jak pěstovat zelené fazolky

Semena zelených fazolí můžete zasít do domácích papírových květináčů, pokud mají kořeny dostatek prostoru pro růst.

Zelené fazolky mají pověst toho, že rychle rostou. Protože rychle rostou, je důležité, aby nedocházelo k náhlým brzdám (nebo otřesům) jejich růstu. R

Před zasetím nebo zasazením fazolí půdu dobře zryjte a ujistěte se, že je drobivá. Je dobré to udělat pár týdnů před výsevem nebo výsadbou. Přidejte spoustu objemné, dobře shnilé organické hmoty nebo zahradního kompostu.

Pokud s pěstováním zelených fazolek začínáte, doporučuji vám, abyste se podívali na těchto 6 základních tipů pro pěstování zelených fazolek ve vaší zahradě.

Zelené fazolky, které jste zaseli uvnitř, otužte

Zelené fazolky by měly projít procesem kalení po dobu asi 10 dnů, pokud jste je zaseli uvnitř, s přesným počtem dnů v závislosti na počasí a odrůdě fazolí.

Když se naučíte pěstovat zelené fazolky, zjistíte, že mladé rostliny rychle rostou. Několik týdnů poté, co se sazenice objeví, je můžete připravit na venkovní život. Bude to trvat asi týden až 10 dní, v závislosti na počasí a odrůdě.

Pokud byly vaše rostliny na okenním parapetu, nechte je několik dní v chladnější místnosti. Pak je začněte přesouvat každý den na delší dobu do chráněné části zahrady, ale hlavně je vraťte na noc. To je pomůže posílit.

Semena zelených fazolí zasejte venku

Jakmile je počasí (a půda) dostatečně teplé, můžete semena zelených fazolí zasít venku do země nebo do květináčů. Ve většině krajů je to možné od druhého nebo třetího květnového týdne. Vzcházející sazenice je třeba v noci chránit clochem nebo podobným zařízením.

Květináčem vyznačte otvory o hloubce 5 cm a každých 10 cm zasejte semínko fazole. Pokud vyséváte více řádků, ujistěte se, že řádky jsou od sebe vzdáleny asi 45 až 50 cm. Zakryjte jemnou zeminou a poté důkladně zalijte.

Zkontrolujte, zda vaše fazole mají štítky. Sazenice by měly vzejít za 7-10 dní. V tomto okamžiku mohou být ztenčeny. Pokud pěstujete odrůdu zakrslých fazolí, zasejte přímo v červnu a červenci pro pozdější plodiny.

Poslední tip, pokud máte potíže s klíčením semen zelených fazolípřed výsevem je můžete namočit na 24 hodin do vody, abyste urychlili klíčení.

Na tobě !

7 zeleniny, kterou jednou zasadíte a která každý rok znovu vyroste

Tipy pro výsev 16 zeleniny venku v březnu