Máloco evokuje léto tak jako zakousnutí do sladkého, šťavnatého melounu. Melouny se snadno pěstují, když dostanou slunce, teplo a plodnost, kterou potřebují. Jejich rozložité, popínavé liány činí zahradu vizuálně přitažlivou. Pokud chcete melouny pěstovat na zahradě, zjistěte to kdy zasadit melounyjak je sázet a zalévat.
Kdy a jak zasít semena melounu?
Pěstování melounů ze semen není složité, ale vyžaduje provedení několika kroků, zejména pokud vaše klima neumožňuje přímou výsadbu na zahradě.
Melouny lze vysévat do interiéru měsíc před datem posledního mrazu. Zasaďte tři semena na buňku nebo květináč do sterilní sazenicové směsi, 1 cm hluboko a umístěte nádoby na vyhřívací podložku pro sazenice nastavenou na 30 °C. Semena by měla při této teplotě vyklíčit za tři až čtyři dny.
Sazenice udržujte pod pěstebními světly, aby rostliny nehledaly světlo. Za špatných světelných podmínek budou rostliny hubené a slabé. Je také užitečné projet sazenice větrákem, abyste zabránili chorobám, které klesají, což může zabít sazenice dříve, než vyvinou první pravé listy.
Týden až 10 dní před výsadbou začněte s otužováním sazenic. První den je dejte na krátkou dobu na slunce – půl hodiny – a postupně každý den prodlužujte pobyt venku. Na konci budou rostliny připraveny na celý den slunce.
V teplejších podnebích lze semena vysévat přímo do zeleninového záhonu, místo aby se začínalo uvnitř. V chladnějších podnebích, kde je vegetační období kratší, potřebují melouny dobré vedení uvnitř, aby měly čas produkovat ovoce.
Výsev melounu může začít venku ve Francii brzy na jaře, jakmile teploty překročí 15°C a pomine nebezpečí mrazu. Může být in Duben nebo květen v závislosti na regionu.
Kde a jak zasadit melouny
Klíčem k úspěšné sklizni melounu je teplo. Nezačínejte s výsadbou melounů, dokud teplota půdy nepřekročí 21 stupňů. Mají také rádi dobře upravenou půdu, která je velmi bohatá na živiny. Zapracování velkého množství kompostu a kompostovaného hnoje do půdy před výsadbou připraví půdu pro zvýšení úspěšnosti sklizně melounu.
Mnoho zahradníků umísťuje černé plastové fólie na oblast výsadby, aby urychlila proces zahřívání a chránila listy rostliny a vinnou révu. Plastový mulč je také skvělý způsob, jak zabránit růstu plevele mezi révou, což je zvláště důležité vzhledem k tomu, že nebudete mít snadný způsob, jak se k plevelu dostat, jakmile réva začne růst, vzlétnout a šířit se všude.
Melounové liány potřebují dostatek prostoru k pohybu. Zasaďte své sazenice nebo zasejte semena tak, abyste skončili se dvěma nebo třemi rostlinami na hromadách s prostorem pro jejich rozmístění do všech směrů, nebo je rozmístěte v řadách, jednu rostlinu na 30 cm s asi 1,5 m mezi řádky.
Můžete dokonce zasadit melouny na základnu velkého mřížoví a vycvičit je ke šplhání. Jednoduše a jemně svažte liány. Mřížové mřížky jsou také skvělé pro držení vyvíjejících se melounů, aby bylo zajištěno, že zůstanou připojeny ke stonku až do sklizně.
Pokud pěstujete na zemi, je důležité zabránit přímému kontaktu plodů s půdou, aby nedošlo k hnilobě a také škůdcům. Používám obrácený podšálek na květináče, ale fungovat by mělo prakticky cokoliv, na co můžete položit meloun a zvedat ho ze země.
zalévání melounů
Namáčecí hadice skvěle fungují při pěstování melounů, zejména pod černým plastovým mulčem. Pokud nepoužíváte černý plastový mulč k potlačení plevele a zvýšení teploty půdy, můžete použít 7-8 cm vrstvu organického mulče, jako je dřevěná štěpka nebo drcené listí, abyste zabránili pronikání plevele do vaší úrody melounu, ale také k zadržení vody. .
Melouny vyžadují 3 až 5 cm vody za týden. Pokud moc nepršelo, vyrovnejte rozdíl dodatečnou zálivkou. Pokud nepoužíváte namáčecí hadice, buďte při zalévání velmi opatrní, abyste nenamáčeli listy rostliny. Svrchní zavlažování, které postříká půdu a smáčí listy, usnadňuje šíření chorob. Nejlepší je jemně aplikovat vodu na základnu rostlin.
Pokud se chcete o pěstování melounů dozvědět ještě více, na stránkách najdete 8 základních tipů pro pěstování velmi sladkých melounů.
Nyní máte klíče k úspěšnému pěstování melounů, kdy zasít semínka melounujak je sázet a zalévat, neváhejte dát své vlastní tipy do komentářů!