Kdy zasít papriku ve vaší zeleninové zahradě

papriky v zeleninové zahradě

Papriky nemají rády chlad. Výsledkem je, že většina zahrádkářů musí s výsadbou chilli semen počkat, dokud zimní počasí téměř nepomine. Může být obtížné vědět, kdy zasadit semena chilli, protože to také závisí na vaší oblasti.

Kdy zasít papriky v interiéru

Obecným pravidlem je, že čím chladnější je vaše klima, tím později v sezóně musíte počkat, než začnete vysévat semena uvnitř. V extrémně chladném klimatu se můžete rozhodnout zasít o něco dříve, abyste prodloužili vegetační období o několik týdnů navíc.

Před zahájením sazenic a zejména před přesazováním venku zkontrolujte datum posledního mrazu ve vaší oblasti.

Několikrát jsme experimentovali s ranou výsadbou paprik, ale zjistili jsme, že je nejlepší je chovat uvnitř, dokud je to nutné.

Včasná výsadba však může být někdy užitečná, zejména u odrůd velmi pálivé papriky, které dlouho dozrávají. Jen se ujistěte, že máte uvnitř dostatek prostoru a dobré pěstební světlo pro rostliny.

Kdy transplantovat chilli papričky venku ve vaší zeleninové zahradě

Obecně řečeno, semínka chilli by měla být zasazena uvnitř asi 8 týdnů před přesazením venku. Námi doporučené termíny setí jsou však přibližně 6 týdnů před průměrným datem posledního mrazu.

Většina paprik by se totiž měla přemisťovat ven pouze tehdy, když jsou noční teploty trvale nad 13 °C. Datum posledního mrazu je obvykle několik týdnů před tím.

Po 6-8 týdnech vnitřního růstu budou rostliny papriky připraveny přesunout se na své konečné umístění. Může to být velká nádoba nebo vyvýšený záhon nebo přímo v zeleninové zahradě.

Proč je důležité datum posledního mrazu?

Datum posledního mrazu je průměrné datum. To by nemělo být bráno jako záruka. Některé roky budou poslední mrazy mnohem později a jiné roky dříve.

Termín mrazu je důležitý, protože paprika není mrazuvzdorná. Jinými slovy, mrazivé teploty zabijí většinu rostlin papriky a to by byla opravdu škoda.

Paprika dobře roste při teplotách mezi 20 a 30 °C. Cokoli pod 13 °C může vaše rostliny stresovat. Z tohoto důvodu doporučujeme počkat několik týdnů po datu posledního mrazu a papriky trvale přesadit venku.

Chcete-li jít dále v pěstování paprik, najděte 5 tajemství pěstování paprik ze semen.

Kdy mám zasadit feferonky?

Feferonky obecně vyžadují delší vegetační období než mírné odrůdy. Patří mezi ně habaneros, ghost peppers (nejpálivější paprika na světě), Scotch bonnet neboli skotská paprika a mnoho dalších.

Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, zasaďte semínka chilli do interiéru 8 až 10 týdnů před datem posledního mrazu na vašem místě. Rostlinám to poskytne náskok, protože venkovní teploty rostou.

Jakmile noční teploty překročí 13°C, můžete rostliny chilli bezpečně přemístit na vegetační období ven.

Jak chránit papriky v chladném počasí

Někdy prostě počasí s našimi plány nespolupracuje. Někdy se mohou objevit pozdní mrazy, které přijdou v červnu. Když už jsou vaše papriky venku a očekáváte chladné počasí (neustále sledujte indikátory počasí), můžete udělat následující.

V chladném počasí chraňte papriky přikrytím zahradní plachtou, zeleninovou zahradou nebo plastovými sáčky. To izoluje rostlinu během chladu a chrání ji před poškozením mrazem. Kolem stonku rostliny můžete také umístit mulč, abyste pomohli chránit kořenový systém.

Doufám, že vám tento článek bude užitečný při výběru toho, kdy zasadit své papriky. Načasování je důležité, abyste ze svých rostlin chilli vytěžili maximum, takže nezapomeňte experimentovat s tím, co je pro vaši oblast nejlepší a čeká vás horko!

Jaké ovoce a zeleninu zasadit v lednu

Tipy pro přípravu zeleninové zahrádky v únoru a březnu