Kdy zasít mrkev pro nejlepší sklizeň

kdy zasít mrkev v zeleninové zahradě

Vědět kdy zasít mrkev vám umožní snadno je pěstovat téměř po celý rok.

Mrkev plná vlákniny, vitamínu A a beta-karotenu je lahodnou a výživnou zeleninou. Lze je snadno pěstovat v nádobách, sklenících i přímo venku, za předpokladu, že znáte správný čas na jejich výsev.

S tolika odrůdami, ze kterých si můžete vybrat, není divu, že je mrkev tak oblíbenou zeleninou k pěstování a konzumaci. S trochou know-how si můžete tuto hvězdicovou zeleninu vychutnat přímo ve své zeleninové zahrádce pro křupavou čerstvou mrkev po většinu roku, bez ohledu na to, jak velký prostor k jejímu pěstování máte.

Chcete-li vědět, jak pěstovat mrkev, je pro zajištění dobré sklizně nezbytné znát správný čas pro výsadbu. Zde je vše, co potřebujete vědět.

Kdy zasít mrkev v zeleninové zahradě

Mrkev je plodina za chladného počasí a nejlépe se jí daří na plném slunci. S ohledem na to, vědět, kdy zasadit mrkev, vám zajistí skvělou sklizeň pokaždé, když budete na zeleninovém plácku.

Obecným pravidlem je zasít mrkev na jařeasi tři týdny před posledním mrazem, který se bude lišit podle toho, kde bydlíte.

Vzhledem k tomu, že mrkev je dlouhá plodina, často se doporučuje vysévat řádky ředkviček mezi řádky mrkve. Nejen, že to pomůže označit umístění vaší mrkve, ale ředkvičky také uvolní půdu, což umožní mrkvi lépe růst a zároveň maximalizuje váš pěstební prostor.

Existují také další možnosti pro výsadbu společníků mrkve, které pomohou zlepšit zdraví plodin a sklizeň.

Jaký je nejlepší měsíc pro výsev mrkve?

Při zkoumání nejlepšího měsíce pro pěstování mrkve je třeba vzít v úvahu několik proměnných. Musíte zvážit své specifické klima a také to, kde plánujete zasadit mrkev. Například pokud je chcete pěstovat v květináčích nebo přímo v půdě vaší zeleninové zahrádky.

Zpravidla by se mrkev měla vysévat brzy na jaře a znovu na začátku podzimu. Mrkev potřebuje ke klíčení teplo a jako taková je ideální teplota kolem 10°C až 26°C. Mrkev však klíčí již při teplotách 4 °C.

S mrkví lze od konce dubna začít přímo v zeleninovém plácku. Aby dobře rostly, potřebují hodně slunce, takže delší jarní dny jsou perfektní.

Uvědomte si, že některé odrůdy nevzejdou, pokud jsou teploty příliš nízké, takže pokud chcete začít s výsevem ještě dříve v roce, je nezbytné zvolit odolnou odrůdu.

Kdy sklízet mrkev? Dřívější plodinu můžete vynutit pomocí cloche, která ochrání vaše sazenice před mrazem. Odrůdy jako Amsterdam a Carotte de Nantes jsou dobré, rychle zrající odrůdy, díky čemuž jsou vynikající pro pěstování pod zvonicemi během chladnějších zimních měsíců.

Jak zasít mrkev přímo v zeleninové zahradě

Při výsadbě mrkve přímo venku je třeba vzít v úvahu několik věcí:

Suchá semínka mrkve nevyklíčí, proto je dobře zalévejte, dokud nezačnou klíčky vidět.
Příliš bohatá půda způsobí nadměrný růst listů a drsné, rozvětvené kořeny, proto do půdy před výsevem nezadávejte další hnojivo nebo úpravu půdy.

Mrkev je kořenová zelenina, která miluje chladné období a nejlépe roste v těchto podmínkách. Z tohoto důvodu jsou skvělým doplňkem vaší zeleninové zahrady téměř po celý rok.

Lze mrkev vysévat do nádob?

Nádoby jsou fantastický způsob, jak pěstovat mrkev, když máte jen malý prostor.

John navrhuje, abyste si vybrali květináče, které jsou alespoň 30 cm hluboké a mají dobrou drenáž. Pro pěstování v nádobách budete muset zvolit menší odrůdy mrkve, jako je Thumbelina, Orbit, Parmex, Oxheart nebo Little Finger.

Vzhledem k tomu, že mrkev je časově náročná zelenina před sklizní, 10 až 16 týdnů před tím, než bude připravena ke sklizni, můžete k mrkvi zasadit listový salát nebo špenát, abyste optimalizovali květináče nebo nádoby. To vám dá něco lahodného ke sklizni, zatímco budete čekat, až vaše mrkev vyroste.

15 zahradní zeleniny, která odolá zimnímu mrazu

13 snadno vysévat zeleninu přímo venku na vaší zahradě