Kdy začít se sazenicemi rajčat

sazenice rajčat

Rajčata (Solanum lycopersicum) jsou oblíbenou a nezbytnou výsadbou většiny zahradníků. V létě rostliny rajčat zdobí zeleninové záhony, skleníky a stěny našich zahrad svými zelenými listy a zářivými plody. Ale abyste úspěšně pěstovali rajčata uprostřed sezóny, musíte je nejprve úspěšně zasít.

Pěstování vlastních rajčat je nejen zajímavé, pokud máte zahradu, ale je to také velmi dobrá plodina na balkóny a terasy. I s trochou místa na okenním parapetu brzy uvidíte, jak malé rostlinky raší směrem ke slunci. Přečtěte si užitečné pokyny a tipy, kdy začít se sazenicemi rajčat a jak úspěšně zasít semena rajčat.

Kdy zasít semena rajčat

Nejlepší doba pro výsev semen rajčat je mezi koncem února a koncem března. V květnu pak můžete zdravé mladé rostlinky přesadit přímo do vaší zeleninové zahrádky nebo do květináčů na vaší terase. Rajčata mají dlouhou dobu kultivace, aby plody dozrály. Jejich časný výsev dává rostlinám uvnitř náskok. Před květnem je pro tyto milovníky tepla venku obvykle dost teplo. Buďte opatrní, není také dobrý nápad zasít rajčata příliš brzy, protože mají tendenci vyvíjet výhonky, které jsou příliš vysoké, když je slunce omezené, a náhle spadnou, protože nedostávají dostatek energie, aby uspokojily své potřeby. Na druhou stranu rajčata vysazená příliš pozdě produkují plody, které nemusí dozrát nebo dozrají pozdě na podzim, a přestože existují triky, jak rajčatům pomoci dozrát, když jsou ještě zelená, není to ideální.

Výsev semen rajčat: teplota a umístění

Chcete-li spustit semena rajčat, je lepší zvolit teplý a světlý okenní parapet. Světlo a teplo jsou pro malé rostliny rajčat nezbytné. Teplota klíčení rajčat je 20-22°C. Při splnění těchto podmínek první semena vyklíčí již po několika dnech. Pokud nemáte teplý, světlý okenní parapet, existují alternativy: LED růstové světlo pro rostliny může poskytnout barevné spektrum a světlo, které rajčata potřebují, a tepelná podložka může udržovat kořeny v teple malých rostlinek rajčat za chladnějších nocí a stimulovat semena, aby rychleji klíčila.

mladé rostliny rajčat

Krok za krokem: jak zasít semena rajčat

Chcete-li vysévat semena rajčat, musíte nejprve vybrat vhodnou nádobu. Můžete použít plastové misky na semena nebo alternativní nádoby na sazenice. Některé z našich oblíbených jsou staré krabice od vajec a sklenice z biologicky rozložitelných vláken. Rostliny rajčat budete stejně přesazovat jen pár týdnů po výsevu, takže každá malá pěstební nádoba, do které se vejde půda, je v pořádku. Ideální půda pro setí rajčat by měla být propustná, zadržující vodu a s nízkým obsahem živin, aby podporovala měkké kořeny. Pěstební médium s nízkým obsahem soli a živin, jako je organická půda pro sazenice, je skvělou volbou. Kompost v pěstební nádobě lehce udusejte prsty a položte na něj semínka rajčat. Poté semena zakryjte asi 0,5 cm zeminy. V této fázi vám radím označit sazenice, abyste později věděli, jakou odrůdu rajčat jste zaseli.

Po umístění semen do země je zalijte, abyste stimulovali klíčení. Půdu proto udržujte mírně vlhkou, ale nikdy ne přemokřenou, země by neměla být podmáčená. Mladé kořeny v této fázi nesnášejí vysychání. Pokud je však půda příliš mokrá, semena a kořeny mohou zahnívat nebo „mokré“. Je proto důležité najít rovnováhu mezi suchem a mokrem. Aby se voda ze země nevypařovala příliš rychle, zakryjte hrnce nebo nádoby potravinovou fólií nebo plastovou či skleněnou poklicí. To snižuje množství potřebné zálivky a usnadňuje sazenicím klíčit a uvolňovat semenný obal. Vhodný je i malý množitel nebo domácí mini skleník. Již po 3 až 10 dnech, v závislosti na odrůdě a stáří semen, se objeví první malé rostlinky.

To podstatné pro sazenice rajčat

  • Naplňte nádobu na semena (podnosy se semeny, květináče nebo jiné nádoby, jako je krabice na vejce) půdou se semeny chudou na živiny, půdu lehce udusejte.
  • Semena rozprostřete po povrchu, zakryjte asi 0,5 cm zeminy a udusejte.
  • Lehce zalévejte půdu a semena a udržujte půdu vlhkou.
  • Květináče umístěte na teplé a světlé místo (nejlépe na okenní parapet) nebo je rozsviťte pomocí LED pěstebních světel.
  • K urychlení klíčení semen rajčat pomáhá průhledný kryt, miniskleník a nebo topná podložka.

Po několika dnech rostliny rajčat vyrostou a pak je třeba je přesadit do půdy bohatší na živiny. Objevte ještě více tipů a rad pro pěstování tohoto základu zeleninové zahrady v článku včetně 10 základních tipů pro pěstování rajčat.

Kdy začít s výsadbou špenátu

Jak vypěstovat pomerančovník ze semen