Kdy začít s výsadbou špenátu

naklíčit špenát

Pěstování špenátu ze semínek se může zdát pro začátečníky obtížné, ale ve skutečnosti je to super snadné! Klíčem je vědět, jak a kdy začít s výsadbou špenátu. V tomto článku vám tedy řeknu vše, co potřebujete vědět o tom, jak pěstovat špenát ze semínek krok za krokem.

Špenát je rychle rostoucí zelenina nenáročná na údržbu, a proto je tak snadné jej vypěstovat ze semen. Důležité je ale načasování.

Největší chybou začátečníků je, že zasévají semena příliš pozdě, jen aby rostliny hned vyrašily. Další častou chybou je použití nesprávné metody pro začátek špenátových semen.

Nebojte se, já to všechno rozeberu a usnadním vám to. V tomto podrobném průvodci proberu vše od nejlepšího způsobu výsadby, nejlepšího času, kdy začít klíčit semena, až po podrobné pokyny pro úspěch sazenice.

Pokryjeme také dobu klíčení, identifikaci a péči o sazenice, řešení běžných problémů a mnoho dalšího! Nakonec se dozvíte vše o úspěšném pěstování špenátu ze semínek.

Pěstování špenátu ze semen

Pokud jste někdy zkoušeli začít špenát ze semínek, pravděpodobně víte, jak těžké to může být.

Ale nebojte se, jakmile se naučíte tajemství úspěchu, budete mít zahradu plnou této lahodné zeleniny!

Nejlepší na tom je, že tyto pokyny fungují bez ohledu na to, jakou odrůdu špenátových semínek chcete pěstovat.

Odrůdy semen špenátu k pěstování

Možná vás překvapí, že existuje několik odrůd špenátových semen, která můžete pěstovat.

Některé mají mírně odlišné chutě a textury, zatímco jiné rostou pomalu nebo mají větší listy.

Některé z mých osobních oblíbených kmenů jsou Bloomsdale (odolný vůči spěchu), Monstrous Viroflay (velký list), Lavewa (odolný vůči teplu), Butterflay (velký list) a Matador (pomalu kvetoucí).

Doporučený způsob výsevu špenátových semen

Špenát se nerad přesazuje a to může způsobit jeho předčasné vykvétání. Je proto lepší zasít semena přímo, než je zakládat doma nebo je vysévat v zimě.

Vlastně ani nedoporučuji zkoušet je nastartovat v interiéru, je to recept na neúspěch.

To je vlastně velmi dobrá věc, protože to znamená, že se nemusíte starat o nákup vybavení nebo péči o sazenice.

Kdy zasadit špenátová semínka

Je velmi důležité zasadit semena špenátu nejlepší metodou a ve správný čas. V této části budu mluvit o tom, jak to pokaždé udělat správně.

Jak jsem zmínil výše, pěstování špenátu ze semínek je především o načasování. Klíčem k úspěchu je zasadit ji během chladnějších měsíců roku.

Pokud je zasadíte příliš pozdě, semena nemusí vyklíčit, protože je příliš horko. A i když nakonec vyklíčí, teplo okamžitě vyvolá květ rostlin.

Protože preferuje chlad, zasaďte semena špenátu přímo na zahradu 4 až 6 týdnů před průměrným datem vašeho posledního mrazu, nebo jakmile je vaše půda brzy na jaře zpracovatelná.

Semena můžete také zasadit na konci léta pro podzimní sklizeň, protože je to velmi rychlá sklizeň. Špenát je mrazuvzdorný, takže ho nezabijí jarní ani podzimní mrazíky.

Pokud žijete v teplejším klimatu s mírnými zimami, zasejte semena, jakmile se na podzim ochladí, a užijte si je celou zimu.

Sklizeň můžete rozložit tak, že semena vyséváte přerušovaně během jara a/nebo podzimu, takže rostliny lze sklízet v různou dobu.

Baby špenát

Příprava semen špenátu k výsadbě

Před výsadbou špenátových semen nemusíte dělat nic přepychového, nejsou nutné žádné namáčení ani studené stratifikace.

Pokud to chcete vyzkoušet, namáčení semen špenátu před výsadbou může pomoci urychlit dobu klíčení.

Protože je ale budete vysévat přímo na zahradě, není nutné namáčení.

Doba klíčení špenátu

Při výsadbě do správné půdy klíčí semena špenátu velmi rychle. Trvá pouze 5-10 dní, než sazenice začnou vzcházet.

Pokud je půda příliš horká nebo příliš mokrá, zabrání klíčení. Pokud vám tedy špenátová semínka neklíčí, mohou být příliš horká nebo mokrá.

Jak vypadají sazenice špenátu?

Když se mladé špenátové výhonky poprvé vynoří ze země, budou mít dva dlouhé úzké listy. Říká se tomu „semenné listy“. Všechny ty, které se následně vytvoří, se nazývají „pravé listy“.

Pravé listy vypadají jako malé listy špenátu a trvá jen několik dní, než se začnou tvořit poté, co se listy semen rozvinou.

Jak se starat o sazenice špenátu

Jelikož je nejlepší je vysévat přímo, nemusíte se příliš starat o údržbu sazenic.
Ale tady je několik tipů, jak je začít na správné noze, můžete si přečíst můj úplný průvodce péčí zde.

zalévání

Jedním z důvodů, proč je tak nenáročná na údržbu, je to, že na jaře je obvykle chladno a mokro, takže se málokdy musím starat o zalévání svých špenátových rostlin.
Špenát má velmi rád vodu, ale nemá rád mokrou nebo nasycenou půdu. Ujistěte se, že semena zaséváte na místo ve vaší zahradě, které má rychle odvodňující půdu, a nikdy ji nenechte úplně vyschnout.

hnojivo

Před zasazením semínek rád zasypu půdu granulovaným hnojivem, abych jim dodal další živiny, které potřebují.
Jakmile začnou semenáčkům špenátu růst první pravé listy, můžete na ně začít aplikovat tekuté hnojivo. Můžete si koupit kompostový čajový koncentrát nebo získat čajové sáčky a uvařit si vlastní od začátku.

Špenátové sazenice prořízněte

Pokud jste zasadili více než jedno semeno na jamku nebo je zaseli příliš blízko sebe, budete muset sazenice proředit.

Jakmile dosáhnou výšky asi 7 cm s několika pravými listy, ztenčujte je, aby byly od sebe asi 15 cm. Stačí si vybrat to nejzdravější, co si ponechat, a zbytek odstranit.

Nevytahujte je však, mohli byste poškodit mělké kořeny toho, který si chcete ponechat. Místo toho je odřízněte na základně pomocí nůžek.

Jak dlouho od semínka špenátu do sklizně

Jak už jsem párkrát zmínil, špenát roste velmi rychle. Bude to tedy jedna z prvních věcí, které na jaře ze své zahrady sklidíte.

Vypěstování špenátu od semínka po sklizeň trvá asi 45 dní. Některé listy mohou být dostatečně velké na to, aby je bylo možné předem otrhat, což je skvělé.

Dejte ale pozor, abyste při sklizni neodstranili všechny listy. Potřebují to, aby zůstali naživu a pokračovali v produkci.

Všechny karty jsou nyní ve vašich rukou, abyste uspěli v pěstování špenátu! Neváhejte se nám o svých úspěších podělit v komentářích.

Ručně opylujte cuketu pro lepší sklizeň

Kdy začít se sazenicemi rajčat