Kdy sázet brambory na zahradě

kdy sázet brambory

Pěstování brambor je o něco složitější než sázení jiné zeleniny a ještě důležitější je správné provedení. V tomto článku vám to tedy ukážu přesně kdy a jak zasadit brambory krok za krokem.

Jak a kdy zasadit brambory na vaší zahradě

Pokud doufáte, že budete pěstovat brambory na své zahradě, je nezbytné naučit se nejlepší čas a techniky pro sázení brambor.

Pro dosažení co nejvyššího a nejlepšího výnosu je důležité brambory nejen správným způsobem a ve správný čas sázet, ale také je předem správně připravit.

Jaký je nejlepší způsob pěstování brambor?

Na rozdíl od mnoha druhů zeleniny se brambory jen zřídka pěstují ze semen, protože jim trvá příliš dlouho, než dozrají a začnou produkovat.

Místo toho je nejlepším a nejspolehlivějším způsobem, jak sázet brambory, získat speciální typ hlíz nazývaný „sadba“, která se pěstuje speciálně pro rostlinnou výrobu.

S dostatkem prostoru, úrodnou půdou a dostatkem slunečního světla může jeden sadbový brambor produkovat velké množství brambor ve vaší zahradě.

Kde zasadit brambory

Nejlepší místo pro sázení brambor je na plném soláriu s volnou, dobře odvodněnou půdou. V ideálním případě brambory preferují mírně kyselé prostředí s pH 5-6,5.

Vyvýšené záhony, velké nádoby nebo zeleninový záhon jsou skvělé možnosti pro výsadbu vašich brambor. Některá zahradní centra mohou dokonce prodávat tašky nebo sady speciálně navržené pro vaše výsadby.

Kdy sázet brambory

Většina zahradníků začněte sázet brambory brzy na jaře, když teplota půdy dosáhne kolem 7 °C nebo vyšší . Ke sledování můžete použít půdní teploměr.
Brambory lze sázet ve Francii od poloviny března do poloviny dubna. Teploty musí být dostatečně vysoké, aby hlízy vyklíčily a aby rostlina mohla optimálně růst.
V chladném podnebí to bude asi 3-4 týdny před vaším posledním mrazem. V teplejších oblastech to ale může být mnohem dříve.

Zvláště důležité je zasadit brambory co nejdříve, pokud žijete v horkém klimatu. Takto budou vaše brambory hotové dlouho předtím, než přijde příliš horké letní počasí.

Jak připravit brambory na výsadbu

Než zasadíte sadbové brambory do zeleninové zahrady, musíte je připravit. Jakýkoli golfový míček velikosti nebo menší lze použít celý. Pokud jsou ale větší, musíte je nejprve nakrájet na menší části.

Pokud ponecháte větší brambory celé, obvykle vznikne velká rostlina s mnoha stonky, která spotřebuje příliš mnoho energie na výrobu listů, což pro vás znamená méně brambor.

Velké hlízy nakrájejte na 5 cm kousky a ujistěte se, že na každém kusu jsou alespoň dvě oka. Oči neboli pupeny jsou malé prohlubně nebo značky, ze kterých vyrůstají nové stonky.

Nechte kousky sušit při pokojové teplotě po dobu 1-2 dnů, dokud se na řezech nevytvoří mozol. Zabráníte tak jejich hnilobě.

Nakrájejte si brambory

Ačkoli je štípání brambor volitelný krok, je to něco, co mnozí zkušení zahradníci rádi dělají před výsadbou.

Nenechte se odradit tímto fantazijním termínem, je to jen jiné slovo pro klíčení. Možná si myslíte, že jim to dává náskok.

Chcete-li brambory žvýkat, udržujte je na nepřímém světle v místnosti s teplotou kolem 21 °C. Nechte oči růst tak, jak rostou, když je necháte příliš dlouho ve spíži.

jak zasadit brambory

Správné rozestupy pro sázení brambor

Při sázení brambor je velmi důležité zajistit dostatečný rozestup, aby nesoutěžily o potravu nebo vodu. Jejich umístění příliš blízko u sebe může vést k menším bramborám.

Nejběžnější je jejich umístění do řad. Udržujte 90 cm mezi každou řadou a každý kus v řadě od sebe oddělte 30 cm.

Jak hluboko zasadit brambory

Aby se vytvořilo mnoho hlíz, je důležité zasadit brambory do správné hloubky.
Každá řada by se měla skládat z příkopu o hloubce 15–20 cm, který se směrem ke dnu zužuje, aby poskytl základnu pro pěstování brambor.

Jak na máslo brambory

Několik týdnů po výsadbě, jak vaše brambory rostou, byste měli kolem nich pokračovat v budování půdy, tomu se říká uzemnění brambor.

Podél stonku se tvoří jedlé hlízy. Když jsou brambory vystaveny slunci, produkují toxin zvaný solanin, díky kterému jsou zelené a nepoživatelné.

Abyste tomu zabránili a podpořili větší výnosy, budete je muset držet zakopané.

Na každých 20 cm růstu, nebo když uvidíte, jak se tvoří nové hlízy, zakryjte polovinu stonku zeminou a vytvořte kolem ní kopec. Pokračujte v hromadění brambor, dokud nezačnou kvést.

Nyní jste připraveni vypěstovat si vlastní brambory na vaší zahradě, neváhejte komentovat své vlastní tipy a triky na sázení brambor.

Jak vypěstovat produktivní zimní zeleninovou zahradu |

Tipy pro pěstování řeřichy zahradní na zeleninovém záhonu