Kdy a jak zasít semínka cukety

kdy sít cuketu

Je známo, že cukety jsou extrémně plodné, pouhé dvě nebo tři rostliny pravděpodobně zajistí dostatek cuket pro malou rodinu po celé léto. Pokud jste je ještě nezačali, nepropadejte panice! Času je ještě dost. Přečtěte si zbytek tohoto článku, abyste zjistili, kdy začít s výsevem semínek cukety a jak cuketu pěstovat od výsevu po sklizeň!

Různé druhy cuket

Existuje několik druhů cuket:

  • Zelená cuketa: jedná se o nejběžnější odrůdu, s tmavě zelenou slupkou a bílou dužinou.
  • Žlutá cuketa: Tato odrůda má jasně žlutou slupku a bílou dužinu.
  • Kulaté cukety: Jak název napovídá, tato cuketa má spíše kulatý tvar než dlouhý, válcovitý.
  • Trumpet cuketa: Tato odrůda má protáhlý, zakřivený tvar, připomínající trubku.
  • Bílá cuketa: tato odrůda má bílou slupku a bílou dužinu.
  • Cuketa pruhovaná: Tato odrůda má tmavě zelenou a žlutou pruhovanou slupku.

Existují i ​​další méně obvyklé odrůdy cukety, jako je cukrářská cuketa, která je menší a sladší než ostatní cukety, nebo kulatá cuketa z Nice, prastará odrůda pocházející z oblasti Nice ve Francii.

Zelené cukety budou vždy oblíbené, ale vyzkoušejte také některé z jejich charismatičtějších sestřenic, včetně žlutoplodých, pruhovaných nebo žebrovaných a dokonce i kulatých odrůd.

Kde pěstovat cuketu

Cukety patří do čeledi tykvovitých, takže potřebují hodně tepla a slunečního svitu, aby se jim dařilo. Chraňte je také před silným větrem, aby včely a jiný hmyz mohly květy v klidu opylovat.
Jejich robustní vzrůst a velké listy z nich dělají velmi žravé rostliny. Před výsadbou přidejte do půdy spoustu zahradního kompostu nebo dobře shnilého hnoje. Ve skutečnosti můžete cukety dokonce zasadit do hromady kompostu, pokud je do podzimu nebudete potřebovat. Nebo si připravte výsadbové kapsy: několik týdnů před výsadbou vykopejte jámu, naplňte ji kompostem a poté vraťte trochu zeminy a také hrst organického hnojiva. Náplň bohatá na živiny bude pro rostliny na ní rostoucí opravdovou pastvou.

Kdy zasít cuketová semínka

Přímé setí v zeleninové zahradě

Cukety můžete vysévat přímo venku po datu posledního mrazu. Udělejte v zemi díru asi 1 cm hlubokou, pak do ní vložte dvě semínka. Zakryjte je a položte na ně průhledný hrnec nebo poloviční plastovou láhev, která bude fungovat jako miniaturní skleník pro urychlení. Jakmile sazenice vzejdou, odstraňte nejslabší, aby na každém místě zůstala pouze jedna. Přímý výsev jako tento funguje velmi dobře, ale dávám přednost tomu, abych měl trochu náskok tím, že vysévám pod krytem, ​​ve skleníku, o několik týdnů dříve.

Vnitřní výsev

Ideální doba pro zahájení sadby cuket závisí na oblasti, ve které žijete, a na místních klimatických podmínkách. Obecně se však doporučuje vysévat semínka cukety uvnitř, asi 4 až 6 týdnů před očekávaným datem posledního mrazu. Pro oblasti jižní Francie lze výsev provádět od února nebo března. Pro regiony severní Francie je se zahájením výsevu nejlepší počkat do dubna.

Naplňte květináče nebo podnosy zeminou a zasejte jedno semínko do květináče. Semínka cukety s trochou tepla vyklíčí rychleji, ale pokud můžete zaručit prostředí bez mrazu, nakonec vyrostou.

Můžete také zasít do zásobníků na semena nebo zásobníků, abyste je po vyklíčení oddělili a přesadili. Udělejte to, jakmile s nimi po vyklíčení zvládnete, než se kořeny zamotají. Naplňte své květináče a držte sazenice za listy a ne za stonek a nasypte půdu po stranách. Zavřít a zalévat.

cuketa mladá rostlina

Jak zasadit cuketu

Připravte rostliny na venkovní život postupnou aklimatizací jeden až dva týdny předem. Chcete-li začít, umístěte je během dne na krátkou dobu na chráněné místo a poté postupně prodlužujte dobu trvání. Zasaďte, jakmile přestanou hrozit mrazy, jak radí naše tipy, jak pěstovat sazenice cukety.

Cukety sázejte alespoň 60 cm od sebe. V našem zahradním plánovači je minimální prostor potřebný pro každou rostlinu označen zastíněnou oblastí kolem ní. Mějte na paměti, že mnoho kmenů potřebuje více místa než toto, takže zkontrolujte přesné požadavky toho, co pěstujete.

Výsadba nemůže být jednodušší. Do připravené půdy vykopejte jamku odpovídající velikosti. Vyjměte mladou rostlinu z květináče. Vložte cuketu do jamky a kolem ní dejte zeminu. Dokončete vydatnou zálivkou.

Přidání hrubého mulče organické hmoty pomáhá zachycovat a zadržovat vodu, zatímco půda je méně náchylná k vytváření tvrdé kůry, kterou voda nemůže proniknout.

Péče o rostliny cukety

Zalévejte rostliny cukety správně a občas přidejte mulč, abyste déle udrželi půdní vlhkost. Rostliny mají zpočátku tendenci produkovat pouze samčí květy a opylování může také začít pomalu, zejména v chladném nebo vlhkém počasí. Pokud v okolí není opylující hmyz, můžete květy opylovat ručně přenesením pylu ze samčího květu přímo na otevřený samičí květ.

Ve skutečnosti jsou květiny také dobré k jídlu, obvykle plněné nebo jednoduše obalované a poté smažené. Sbírejte ale pouze samčí květy, tedy ty, které nemají vzadu vybouleninu, jinak se nedočkáte plodu!

Kdy a jak sklízet cuketu

Cuketu začněte krájet nebo kroutit, dokud je ovoce ještě docela malé. Menší plody mají hutnější, ořechovější dužinu a věřte, že chutnají mnohem lépe.
Rostliny často kontrolujte, alespoň každý druhý den, a plody sbírejte, jakmile dosáhnou použitelné velikosti. To je nejlepší způsob, jak se vyhnout invazivním přejídáním.

Na tobě !

9 tipů, jak získat velké hlávky česneku |

8 bobulí, které se snadno pěstují v květináčích