Kdy a jak zasít hrách

kdy zasít hrách

Čerstvý hrášek je jedním z nejchutnějších dárků z předjarní zahrádky. Hrášek je vynikající v polévkách, dušených pokrmech, salátech, hranolkách a dalších. Nezapomeňte si ve své zeleninové zahradě vyhradit místo pro tuto plodinu, kterou musíte mít.

Kdy zasít hrách?

Hrách je jedním z vůbec prvních semen, která lze vysévat na zahrádce (a někteří lidé je sázejí na podzim na přezimování). Vědět kdy zasít hrách na zahradě, doporučujeme, abyste si půdu hlídali, hrách zasejte, jakmile bude možné půdu zpracovat, i když je ještě trochu vlhko a sněží. Zde je konec března, začátek dubna, asi 4-6 týdnů před naším posledním mrazem.

Hrách může být také podzimní plodinou v mnoha oblastech. Mohou být vysazeny koncem léta nebo začátkem podzimu, zejména v oblastech, kde se jaro příliš rychle ohřeje na dobrou produkci hrachu. Semena hrachu zasaďte asi 6 až 8 týdnů před datem prvního podzimního mrazu.

Mám sázet hrách ze sazenic nebo semen?

Hrách opravdu nemá rád narušené kořeny, proto je nejlepší zasadit hrách ze semínka přímo tam, kde vyroste.

Pokud však žijete v oblasti s obzvláště chladným a vlhkým jarem, zahájení sazenic hrachu uvnitř vám může poskytnout mírnou podporu v růstu. Buďte velmi opatrní, abyste při přesazování nenarušili kořeny, můžete zvážit zasazení semen hrachu do rašelinových květináčů nebo novinových květináčů, abyste snížili narušení půdy a kořenů.

Potřebují rostliny hrachu mřížovinu?

Většina rostlin zahradního hrachu produkuje více a snáze se sklízejí, pokud jsou pěstovány na mřížoví. Některé odrůdy keřů nebo krátkých hráchů jsou vzpřímenější a nevyžadují žádný typ podpory. Zkontrolujte svůj paket semen, abyste zjistili, jaký typ máte.

Jak připravit půdu pro hrášek?

Stejně jako všechna ostatní zahradní zelenina má hrášek rád volnou půdu bohatou na organickou hmotu. Hrách zahradní preferuje písčité nebo hlinité půdy s dobrou drenáží, ale poroste ve většině půd kromě nejtěžších jílů. Před výsadbou nezapomeňte doplnit půdu vysoce kvalitním kompostem. Hrách zahradní preferuje mírně kyselou půdu s pH půdy 6,0 až 7,0.

Ujistěte se, že vaše půdní živiny jsou vyvážené. Hrách potřebuje fosfor a draslík, ale rostlinám se daří z přebytku dusíku. Příliš mnoho dusíku bude mít za následek krásné, bujné rostliny, které neprodukují mnoho květů nebo lusků.

Jaké jsou dobré doprovodné rostliny pro hrách?

Díky schopnosti hrachu vázat dusík je to vynikající doprovodná rostlina pro malé zahradní rostliny, které by mohly využívat přísun dusíku a těžit ze stínu, který poskytují velké liány. Špenát, hlávkový salát a ředkvičky jsou skvělé možnosti pro výsadbu pod rostliny hrachu.

Hrách dobře roste s řadou silně aromatických bylin a květin, jako je koriandr, máta, šalvěj, tymián a měsíček. Ty mohou pomoci zabránit napadení mšicemi a jiným hmyzem v hrachu.

Jak přímo zasít semena hrachu?

Semena hrachu jsou velká semena, se kterými se lépe pracuje. Pro lepší klíčení je důležité semena naočkovat bakteriemi rhizobia. Žádný strach, je to snadné! Inokulant hrachu a fazolí je k dispozici ve většině zahradních center. Jednoduše postupujte podle pokynů na inokulantu, aby semena dobře obalila. Většina inokulantů vám umožní navlhčit a obalit semena.

Pokud jste úspěšně pěstovali hrách nebo luštěniny tam, kde sázíte letošní hrách, není třeba očkovat, bakterie rhizobia jsou již přítomny. Nezapomeňte zasadit alespoň jeden cyklus jiné plodiny než hrách nebo luštěniny v oblasti mezi hrachu a luštěnin.

Klíčivost semen hrachu se zvýší, pokud se semena namočí přes noc ve vodě a naočkují.

Jakmile jsou vaše semena správně naočkována, jsou připravena k výsadbě:

Semena zasejte asi 1 palec hluboko a asi 5 cm od sebe. Sázejte do řádků 30-60 cm od sebe.

Během klíčení udržujte půdu vlhkou (což by brzy na jaře neměl být problém).

zahradní hrášek

Jak se starat o rostliny hrachu?

Rostliny hrachu jsou poměrně nenáročné na péči. Když jsou sazenice vysoké asi 5 cm, dobře zamulčujte slámou, nasekaným listím nebo borovými hoblinami, abyste ochránili slabé mělké kořeny a udrželi půdní vlhkost. Udržujte záhon odplevelený, ale ujistěte se, že k odstranění plevele místo trhání použijte jemný plečka (jako špičatá motyka), abyste nenarušili kořeny hrachu.
Mulč může pomoci udržet úroveň vlhkosti i pro rostliny hrachu.

Hrách se nejlépe rodí, když se teplota drží pod 21°C. Když teploty pravidelně překračují 21°C, počítejte s tím, že se produkce zpomalí a hrách ztvrdne.

Důrazně doporučujeme, abyste si letos na jaře vyzkoušeli zasadit hrách na vaší zahradě. Budete rádi, když sklidíte čerstvou, jemnou a sladkou zeleninu dříve než kdy předtím.

Jak vypěstovat avokádový strom z jámy

10 zeleniny, která dobře roste v horkém počasí