Lilek je plodina v teplém období, souvisí s rajčaty a paprikami, takže pokud jste pěstovali buď, máte dobrý začátek, ale nemusíte se bát pěstovat tuto super zeleninu ve své zeleninové zahradě. Pokud si chcete na zahradě vypěstovat lilky a hlavně kdy začít lilky vysévat, zde je vše, co potřebujete vědět.
Plody jsou ve všech odstínech fialové, některé s bílými pruhy a některé odrůdy jsou všechny bílé nebo dokonce zelené, když jsou zralé. Plody mohou být v závislosti na odrůdě vejčité, kulaté, dlouhé a hubené nebo i zakřivené. Je tak zábavné sledovat, jak rostou. Při vaření lze lilek péct, opékat, grilovat, smažit nebo smažit. Není nic jako lilkový parmazán s místními surovinami.
Lilky mají navíc vysoký obsah vlákniny a antioxidantů, takže jsou nejen chutné, ale také dobré pro vaše zdraví. Mají také nízký obsah kalorií, takže jsou perfektní volbou pro lidi na dietě s omezeným příjmem kalorií.
Jižní kultura
Lilek se snáze pěstuje na jihu, i když s trochou zvláštní péče může být také úspěšnou plodinou v chladnějších podnebích. Vzhledem k tomu, že lilek a rajče jsou lilek, trpí některými stejnými problémy se škůdci a chorobami. Avšak přijetím jednoduchých opatření, jako je střídání plodin, výsadba odolných odrůd a používání technik biologické kontroly, můžete tyto problémy minimalizovat a získat dobrou sklizeň lilku.
Kdy a jak začít se sazenicemi lilku
Lilek lze zakoupit jako sazenice nebo začít ze semene uvnitř čtyři až osm týdnů před posledním možným datem mrazu ve vaší oblasti. Nákup sazenic je mnohem snazší, ale stojí to víc než semena a při výběru rostlin než semen je na výběr menší výběr.
Semena lilku vysejte 0,5 cm hluboko do sterilní výchozí směsi semen v malých květináčích, pozor, rostliny jsou náchylné k šoku z přesazení, proto se vyhněte zakládání semen v miskách.
Použijte topnou rohož, aby byly sazenice termostaticky řízeny tak, aby udržely teplotu půdy mezi 24° a 32°C. V tomto optimálním teplotním rozmezí, zejména směrem k vyššímu konci, by semena měla klíčit do týdne.
Semena lilku by měla být zahájena pod pěstebními světly. Semena ke klíčení nepotřebují světlo, ale jakmile se sazenice objeví, začnou hledat světlo, což je může způsobit, že se natáhnou, stanou se dlouhými a slabými. Pod pěstebním světlem vyvinou sazenice kratší, pevnější stonky. Sazenice můžete jemně přejet ventilátorem, abyste zabránili utlumení, „bazální hnilobě“, houbě, která zabíjí sazenice dříve, než vyraší své první pravé listy.
Jak sazenice rostou, je potřeba je „přesadit“ do větších květináčů. Když se sazenice začnou přibližovat 10 cm na výšku, je čas dát je do většího květináče.
Kdy, kde a jak zasadit sazenice lilku
Sazenice lilku lze vysadit venku po posledním možném termínu mrazu. Ještě lépe počkejte, až budou noční teploty trvale nad 15 °C, protože lilek opravdu nesnáší chlad.
Než se sazenice lilku vysadí venku, musí se postupně zavést do nového prostředí procesem zvaným „otužování“. Sazenice dejte první den na krátkou dobu na slunce, například na půl hodiny, a postupně zvyšujte čas strávený venku každý den na týden až 10 dní, aby na konci byly rostliny připraveny přijmout sadu ekvivalentní slunečnímu dni.
Sazenice lilku zasaďte na slunné místo, na místo, které dostává šest až osm hodin přímého slunečního světla denně. Půda by měla být dobře odvodněná a doplněna dostatkem kompostu.
Lilek roste nejlépe v půdě s pH mezi 5,5 a 7,0, což je rozmezí od mírně kyselé po přesně neutrální.
Lilek preferuje teplou půdu alespoň 20°C. Na jihu by to neměl být problém, ale na severu možná budete muset použít tento trik ke zvýšení teploty půdy: několik týdnů před výsadbou zakryjte plochu černým plastem a nechte ji zachytit sluneční energii k ohřevu půdy. přízemní. Když je čas dát sazenice do země, ponechte plast na místě, ale vyřízněte do něj štěrbiny, aby bylo možné zasadit. Zasypte výsadbovou jámu stejnou zeminou, která byla vykopána, a dejte pozor, abyste nezakopali stonek.
Odřízněte všechny plody nebo květiny, které se vyvinuly před přesazením, aby rostlina mohla vložit svou energii do vývoje kořenů a stonků a aklimatizovat se na venkovní prostředí. Rostlina pak vytvoří nové květy a plody se silnějším základem a za teplejšího počasí. Výnos bude nakonec vyšší.
Rostliny lilku rozmístěte alespoň 60 cm od sebe. Rostliny podepřete kůlem nebo klecí na rajčata, instalovanou v době přesazování nebo krátce po ní. Přidání podpěr po růstu rostlin je riskantní, protože může dojít k poškození stonků a kořenů.
Ihned po výsadbě zalijte a zakryjte půdu vrstvou organického mulče, například pšeničné slámy. Mulč udrží vlhkost mezi zálivkami a udrží půdu teplou za chladných nocí.
nutnost v zeleninové zahradě
Pěstování lilku je skvělý způsob, jak zpestřit vaši zeleninovou zahrádku a vychutnat si lahodná a zdravá jídla po celou letní sezónu.
Nyní víte, kdy a jak začít s výsevem a jak zasadit rostliny ve vaší zeleninové zahradě, na webu najdete také další tipy pro pěstování lilku.
Proč tedy letos nezkusit založit sazenice nebo vypěstovat pár rostlin lilku a využít všech výhod, které tato plodina nabízí?