Jaké ovoce a zeleninu zasadit v lednu

rostlina zeleninové zahrady

Pokud jste jako já, v lednu budete unavení z toho, že se budete jen těšit na slunečnější dny a budete chtít vylézt na zahradu a něco zasadit.

Miluji celý proces přivádění rostlin k životu, každou zimu se těšíme na čas, kdy klíčíme naše semena, abychom získali nové výsadby sezóny. Pokud vás tedy jako mě svědí zelený palec, zde jsou rostliny, které můžete pěstovat v lednu.

Abych ukojil své choutky, prozkoumal jsem, které rostliny snesou výsadbu v lednu a nadále se jim daří. Pokud chcete zasadit tento měsíc, zde je několik návrhů, co zasadit v lednu.

Ovoce a zelenina k výsadbě v lednu:

Aromatické bylinky na parapetu

Pokud máte slunný parapet, můžete bylinky pěstovat v interiéru celou zimu. Vyberte si druhy, které pravidelně používáte ve své kuchyni a ušetříte peníze. Ucelenější informace a rady naleznete v seznamu aromatických bylinek, které lze v zimě pěstovat na okenním parapetu.

mizuna potager

zimní saláty

Saláty jsou dokonalým zdravým protějškem vydatných vánočních svátečních jídel. Budete si muset vybrat odrůdy salátu odolné proti chladu, abyste zajistili venkovní sklizeň v tomto ročním období, a pokuste se je umístit na chráněné místo. Dobré odrůdy zimních salátů, které můžete vyzkoušet, jsou jehněčí salát, rukola, řeřicha a mizuna.

Nejjednodušší způsob, jak získat odrůdu zimního salátu, je koupit si balíček míchaných semen v zahradním centru nebo online dodavatele semen. Pokuste se najít odrůdy označené „k řezu“, protože po sekání znovu vyrostou a dají vám větší úrodu na rostlinu. Jen pravidelně sbíráte listy, abyste zabránili rostlinám v kvetení a přiměli je vytvářet chutné nové listy, místo abyste je nechali produkovat semena.

Při oslavách konce roku je zajímavé zapojit i děti, zabaví je to a nikdy není brzy ocenit přírodní produkty, které si sami pěstujeme.

Maliny a ostružiny

Stejně jako růže, malinové palice a ostružiny mohou být vysazeny jako holé kořenové rostliny kdykoli od listopadu do března. U malin si můžete vybrat mezi letními a podzimními odrůdami.

Máte-li dostatek místa, dobře se osvědčuje řada rostlin, ale můžete je pěstovat i v nádobách. Mějte na paměti, že budete muset poskytnout podporu rostlinám. Obvykle se jedná o sloupek a drátěný plot pro řady rostlin a jeden sloupek pro rostliny, které pěstujete v nádobách.

vynucování rebarbory

Vynucování rebarbory

Není to striktně výsadba, ale stále to zahrnuje kultivaci, takže si myslím, že si to v tomto článku můžeme dovolit! Pokud již máte rostliny rebarbory, můžete tento měsíc „přinutit“ stonky rašit dříve než obvykle.

Chcete-li rebarboru přinutit, musíte korunu (pramen nad zemí) zakrýt vrstvou slámy a na to všechno dát velkou nádobu. Cílem je blokovat světlo, které nutí stonky růst. Můžete si koupit terakotové hrnce vyrobené speciálně pro tuto práci, ale dobře poslouží i velký kbelík.

Ovocné stromy s holými kořeny

Zima je vhodná doba pro výsadbu ovocných stromů s obnaženými kořeny, protože to je doba, kdy jsou v klidu. Nyní můžete sázet i ovocné stromy pěstované v kontejnerech.

Sladký hrášek

Květiny k výsadbě v lednu

Sladký hrášek je nyní ideální k výsevu, pokud jej můžete uchovávat uvnitř v miskách na semena, dokud nevyklíčí. Jakmile k tomu dojde, přemístěte je do nemrznoucího skleníku nebo chladného rámu. Zasít hrášek hned a přesadit ho později vám poskytne větší rostliny, než abyste na nich věšeli až do jara. Jsou také ideální pro malé dětské ručičky, protože semena jsou poměrně velká, a proto se s nimi snadno manipuluje.

Macešky, violy, brambořík, břečťan a vřes jsou skvělé možnosti pro vytvoření barevné zimní expozice. Zvažte také použití stálezelené trávy k nahromadění nádob a poskytnutí listů, textury a výšky.

Pokud chcete do své zahrady přidat růže, holé kořenové rostliny jsou nákladově efektivní způsob, jak to udělat.
Holé kořenové růže můžete sázet od listopadu do března, dokud jsou v klidové fázi. Než začnete, přidejte na místo, kde jej budete sázet, dostatek organického materiálu, jako je hnůj. Vaše jamka by měla být hloubka rýče a dvakrát širší než kořeny. Základna stonku by měla být těsně pod úrovní terénu. Jakmile budete s polohou spokojeni, vyplňte díru zeminou a rostlinu dobře zpevněte.

Přesazování rebarbory, výhody dělení rebarbory

Kdy zasít papriku ve vaší zeleninové zahradě