Jak vypěstovat šťovík ze semen

Šťovík je rostlina s pikantní a citrónovou chutí. Mladší listy mají trochu kyselejší chuť, ale starší listy můžete použít dušené nebo restované jako špenát.

Šťovík se také nazývá volavka a je to vytrvalá bylina, která divoce roste v mnoha částech světa. Hojně se používá ve francouzské kuchyni. Naučte se pěstovat šťovík a přidejte do své kulinářské bylinkové zahrádky nádech citrusů.

Šťovík:

Existuje mnoho druhů rostlin šťovíku, ale nejčastěji používaným při vaření je šťovík francouzský nebo šťovík okrouhlolistý (Rumex scutatus). Ovčí šťovík (Rumex acetosella), nazývaný také dřišťál nebo ovčí šťovík, je klasikou poitevinské kuchyně, mladé listy se dají konzumovat syrové nebo do salátů, ale také do omelet, quiche či jakéhokoli jiného pokrmu na bázi vajec. Listový šťovík se pěstuje jako zahradní bylina a dorůstá do výšky 24 palců se vzpřímenými stonky. Listy jsou hladké až vrásčité a 8 až 15 cm dlouhé. Když se šťovík nesklízí, vytváří atraktivní fialový květ.

Výsadba šťovíku ze semen:

Semena šťovíku zasejte na jaře, když se půda zahřeje.
Připravte si dobře prokypřený záhon s dobře zoranou půdou. Semena by měla být 15 cm od sebe a těsně pod povrchem půdy.
Záhon udržujte přiměřeně vlhký až do vyklíčení a poté rostliny prořeďte, když dosáhnou výšky 5 cm. Šťovík nebude potřebovat žádnou extra péči, ale záhon by měl být odplevelený a rostliny by měly dostávat alespoň 1 palec vody za týden.

Jak správně pěstovat šťovík:

Šťovík zahradní (Rumex acetosa) a šťovík okrouhlolistý (Rumex scutatus) jsou dvě pěstované odrůdy byliny. Zahradní šťovík potřebuje vlhkou půdu a mírné podmínky. Šťovík okrouhlolistý se nejlépe daří pěstovat v suchých, otevřených oblastech s nehostinnými půdami.
Rostliny mají velmi hluboké a vytrvalé kůlové kořeny a dobře rostou s malou pozorností.

Výsadba šťovíku ze semene nebo dělení kořenů jsou dva nejběžnější způsoby množení bylinky. Šťovík začíná stoupat a kvést, když teploty také začnou stoupat, obvykle v červnu nebo červenci.
Když k tomu dojde, můžete nechat rostlinu kvést a užít si to, ale zpomalí to tvorbu listů.
Pokud chcete podpořit větší a hojnější tvorbu listů, odřízněte květní stonek a rostlina vám dá pár plodin navíc.
Rostlinu můžete dokonce seříznout až k zemi a vytvoří novou úrodu plnou listů.

Sklizeň šťovíku:

Šťovík lze používat od pozdního jara do podzimu při správné péči o rostliny. Sklízejte z rostliny jen to, co potřebujete. Je to trochu jako hlávkový salát a zelenina, kde můžete odříznout vnější listy a rostlina bude stále vytvářet listy.
Se sklizní můžete začít, když jsou rostliny vysoké 10-15 cm. Menší listy jsou lepší do salátů a dodají kyselou chuť. Větší listy jsou nadýchanější. Šťovík je tradiční příloha k vejcím a přimíchává se do polévek a smetanových omáček.

10 vytrvalých a jednoletých aromatických bylin k výsadbě na podzim

11 tipů pro pěstování dýní