Jak vypěstovat produktivní zimní zeleninovou zahradu |

zimní zeleninový pórek

Najděte několik tipů pro pěstování produktivní zimní zeleninové zahrady s plodinami ke sklizni během chladného období. Tipy, kdy zasít a zasadit ozimé plodiny, pěstovat venku a pod krytem a zazimovat zeleninu na jaro.

Mnoho lidí si často myslí, že zahradničení se v zimě zastaví, ale nemusí tomu tak být. Jak se délka dne zkracuje, růst rostlin se zpomaluje a půda se ochlazuje, ale mnoho plodin může stále odolávat. To znamená, že během chladných podzimních a zimních měsíců můžete sklízet a pěstovat mnoho zeleniny. Přemýšlejte o tom, pokud si nyní naplánujete a zasadíte zimní zeleninovou zahradu, zajistíte si, že budete mít místní potraviny připravené k jídlu po celý rok. Zatímco jiní pěstitelé mají nyní v zimě prázdné zahrady, ta vaše může být plná zeleniny připravené k jídlu.

Nejproduktivnější zimní zeleninová zahrada je ta, která je dobře naplánovaná. Je důležité znát datum vašeho prvního mrazu a také dobu potřebnou pro vyzrání vámi vybrané zeleniny. Prodloužení vegetačního období je také skvělý způsob, jak využít zimní zeleninu. Podívejte se na tyto tipy, jak mít produktivní zimní zeleninovou zahradu.

Jak mít nejlepší produktivní zimní zeleninovou zahradu

Při plánování zimní zeleninové zahrady je třeba vzít v úvahu tři důležité věci.

Kde pěstovat zeleninu?
Kdy je pěstovat?
Co pěstovat?

Kde pěstovat zimní zeleninu?

Prvním krokem k založení nejproduktivnější zimní zeleninové zahrady ve vaší oblasti je určení, kde můžete pěstovat zeleninu během zimních měsíců. Zahradníci v severním podnebí mají obecně největší úspěch s použitím studených rámů nebo skleníků k prodloužení sezóny. Zahradníci v jižním klimatu mají ideální klima pro výsadbu ozimých plodin. Jejich zahrady často nabízejí větší rozmanitost než jejich severní protějšky. Zimní zeleninu můžete pěstovat téměř kdekoli, pokud jste ochotni dát svým rostlinám potřebné podmínky pro růst. Často to znamená zasadit zeleninu na jižní stranu budovy, kde bude dostávat nejen více slunce, ale také určitou ochranu před zimními větry. Můžete také zvážit pěstování zeleniny v nádobách pro zimní spotřebu.

Načasování výsadby zimní zeleniny je rozhodující.

Při plánování zimní zeleninové zahrady je důležité načasování. Je důležité znát průměrné datum prvního mrazu pro vaši lokalitu. Zjistěte si o datu prvního a posledního mrazu ve vašem regionu. Jakmile budete vědět, kdy můžete očekávat první mrazíky, můžete určit, jak dlouho bude trvat, než vaše zelenina dozraje. Tyto informace obvykle najdete na zadní straně balíčku se semeny. Pokud kupujete sazenice, hledejte štítek, který vám řekne dny zralosti dané odrůdy rostliny.

Pokud zelenina, kterou jste si vybrali, říká, že dozrání trvá 90 dní, jednoduše spočítejte datum, které by bylo 90 dní před prvním silným mrazem ve vaší oblasti. To může být o něco déle, pokud žijete v teplejším mikroklimatu nebo používáte prodlužovače sezóny k ochraně vašeho zeleninového záhonu.

Zelenina rostoucí v zimní zahradě

Existují určité druhy zeleniny, které se nejlépe hodí do zimní zeleninové zahrady.

Zelenina, které trvá 90 dní, než dosáhnou zralosti:

 • Řepa
 • Mrkve
 • Pastinák
 • Rutabaga
 • zeměkoule cibule
 • Růžičková kapusta
 • Chou
 • Květák

Zelenina, které trvá 60 dní, než dosáhnou zralosti:

 • Raná mrkev
 • Pórek
 • Rozbočovač
 • Chou-rave
 • Rané zelí
 • Zelené zelí
 • Švýcarský mangold

Zelenina, které trvá 30 dní, než dosáhnou zralosti:

 • Pažitka
 • Ředkvičky
 • listový salát
 • Špenát

Některé z těchto druhů zeleniny, jako je pastinák a růžičková kapusta, ve skutečnosti chutnají lépe, když je zasáhne lehký mráz. Kořenová zelenina může být sklízena velmi pozdě v zimě, pokud je chráněna hustým mulčem.

Prodlužte vegetační období ochranou zimní zeleniny:

Svou vegetační sezónu můžete prodloužit pomocí několika jednoduchých nástrojů obchodu.

Klobouky dobře chrání vaše rostliny před mrazem v zimě.
Tyto přenosné mini skleníky se hodí na jednotlivou rostlinu, aby ji udržovaly v teple a chránily ji před živly. Mějte na paměti, že za slunečných dnů ji budete muset otevřít a nechat část tepla uniknout.

Snadno si jej vytvořte vytvořením oblouku s PVC trubkou, abyste dosáhli z jedné strany vaší zahrady na druhou. V závislosti na délce oblasti, kterou hodláte pokrýt, budete potřebovat alespoň jednu na každý konec a možná i několik uprostřed. Nyní stačí přikrýt průhledným plastem a připevnit k PVC. Tím bude váš mini skleník dokončen.

Vyvýšené postele:

Vyvýšené záhony mohou také pomoci prodloužit vaše vegetační období. Podlaha vyvýšené postele je teplejší, zvláště pokud na stavbu své vyvýšené postele použijete staré pneumatiky. Černé pneumatiky absorbují teplo ze slunce, což umožní zelenině přežít zimu déle a zároveň je to skvělý způsob, jak začít brzy na jaře. Je důležité poznamenat, že někteří neradi používají pneumatiky k pěstování zeleniny kvůli vyplavování chemikálií do půdy. Některé studie říkají, že množství je zanedbatelné. Budete muset udělat nějaký průzkum a sami se rozhodnout, zda je to pro vás dobrá volba.

Naučte se, jak úspěšně pěstovat zimní zeleninu, vám umožní prodloužit vegetační období, abyste si mohli užívat čerstvé produkty téměř po celý rok. Možnost doplnit jídla během zimních měsíců čerstvou zeleninou ze zahrady dělá tyto pochmurné dny trochu jasnějšími a dodává zdravé živiny pro posílení imunitního systému. Někdy je lákavé stát se v chladném počasí více sedavým, takže mít zahradu, o kterou se budete starat, vám dá motivaci zůstat aktivní a cvičit. Ať už je však vaší motivací jíst lépe po celý rok, neustále hýbat svaly nebo si jednoduše užívat svého oblíbeného koníčka po celý rok, investování času a úsilí do zážitků v zimní zahradě má mnoho výhod.

Na tobě !

Tipy pro pěstování Bok Choy na vaší zahradě

Kdy sázet brambory na zahradě