Jak vypěstovat pomerančovník ze semen

Zralý pomeranč produkuje množství podlouhlých, krémově bílých semen, která lze použít k pěstování nových pomerančovníků (Citrus sinensis I.). Semena nebo pecky snadno klíčí bez předchozí úpravy a rychle vytvoří svěží, stále zelené listy. Pomerančovníky pěstované ze semen rostou velmi pomalu a většině trvá sedm až osm let, než přinesou ovoce.

Příprava semen

Pomerančová semena začnou ztrácet svou životaschopnost, jakmile je odstraníte z ovoce, takže se před řezáním pomeranče ujistěte, že jste připraveni. Semena vezměte z plně zralého ovoce s pěknou oranžovou barvou a bez stopy zelené. Sklízejte semena ze zdravých, neposkvrněných plodů bez známek hniloby nebo plísně. Použijte alespoň čtyři pomerančová semínka, abyste zvýšili šance na úspěšné vyklíčení, a dobře je opláchněte ve studené čisté vodě, abyste odstranili případné zbytkové cukry. Rozložte pomerančová semínka na list papírového ručníku, aby se vysušila, zatímco budete připravovat květináče na klíčení.

Tipy pro setí

Správná vodní bilance a hloubka výsevu jsou nezbytné pro úspěšné klíčení pomerančových semen. Použijte čistý květináč o průměru 6-10 cm s alespoň dvěma drenážními otvory v dně a sterilní směs stejných dílů drcené rašeliny a jemnozrnného perlitu. Naplňte květináč až 1 cm od vrcholu směsí zeminy a umístěte dvě semínka na povrch blízko středu ve vzdálenosti asi 1 cm od sebe. Semena zakryjte 0,5 až 1 cm vrstvou zeminy. Střed postříkejte vodou, aby se vše usadilo.

Péče během klíčení

Pomerančová semena potřebují ke správnému vyklíčení teploty nad 21°C. Květináče umístěte na podložku na klíčení nebo na přirozeně teplé místo, například nad lednici nebo blízko ohřívače vody. Překryjte hrnec plastovým obalem, aby se udrželo teplo, ale okraje mějte volné, aby mohla uniknout přebytečná vlhkost. Udržujte směs půdy rovnoměrně vlhkou, ale před dalším zaléváním nechte povrch mírně vyschnout. Většina zdravých semen pomerančovníku vyklíčí za 7-10 dní, když jsou udržována v teple, ale některá to může trvat mnohem déle. Jakmile klíčky vyrostou, odstraňte plastový obal a přemístěte květináče k oknu orientovanému na západ nebo jih s alespoň čtyřmi hodinami slunečního světla denně.

Výběr sazenic

Pomerančovníky produkují dva různé typy výhonků sazenic: genetické výhonky a vegetativní výhonky. Vegetativní výhony sdílejí stejné znaky jako mateřský strom, takže nakonec přinesou kvalitní ovoce. Genetické klíčky mají genetické odchylky v důsledku křížového opylení, takže nemusí produkovat stejnou kvalitu ovoce a měly by být odstraněny. Každé pomerančové semeno může produkovat tři zárodky: jeden genetický a dva vegetativní. Vegetativní výhony jsou mohutné a vyšší než slabší genetický výhon. Genetický výhonek na bázi odstřihněte pomocí malých nůžek a vyhoďte jej, aby vegetativní výhonky mohly růst bez konkurence o živiny.

Přesazování a sledování pomerančovníku

Sterilní médium používané pro klíčení semen pomerančovníku postrádá živiny potřebné pro zdravý vývoj sazenic, takže sazenice by měly být přesazeny do nových květináčů, jakmile vytvoří několik sad listů. Sazenice přemístěte do květináčů o výšce 10–15 cm naplněných zeminou na bázi citrusů. Opět použijte květináče s drenážními otvory. Sazenice udržujte na světlém, slunném místě s jižní expozicí a zalévejte je, když půda na povrchu vyschne, přidávejte vodu, dokud nebude kapat ze dna květináče. Pomerančovníky dobře reagují na pěstování v nádobách, ale nejlépe se jim bude dařit, pokud je vysadíte venku v preferovaném klimatickém rozmezí.

Na tobě !

Kdy začít se sazenicemi rajčat

5 tipů, jak ochránit vaši zeleninovou zahrádku během vlny veder