Jak vypěstovat avokádový strom z jámy

avokádový strom s avokádem na něm

Pokud často nakupujete avokádo v obchodě s potravinami a stejně jako já toto ovoce rádi konzumujete, možná jste již přemýšleli o tom, že si zasadíte vlastní strom avokáda, abyste sklidili čerstvé ovoce. I když to chce hodně trpělivosti vypěstovat avokádový strom ze semen nebo spíše pecku (může trvat až 13 let, než začne plodit), budete mít po přečtení tohoto článku vše, co potřebujete k jejímu vypěstování, až budete příště krájet avokádo.

Jak zasadit a vypěstovat avokádový strom z jámy

Nejprve si vypěstujte sazenice avokáda uvnitř z velkého hnědého semene uprostřed plodu. Pokud žijete v teplé oblasti, můžete strom pěstovat venku. Ačkoli rostou v teplých oblastech, avokádo je exotické ovoce, které roste v tropickém podnebí. Ve Francii ji můžete pěstovat doma, tedy alespoň prozatím…

Avokádové stromy jsou subtropické rostliny pocházející z jižního Mexika. Pokud žijete v oblasti, kde zimní teploty pravidelně klesají pod bod mrazu, zasaďte avokádový stromek do květináče, abyste jej mohli na zimu přemístit dovnitř. Pokojové avokádové stromy by měly být pěstovány v květináči, ne v zahradní půdě, aby vzduch a voda mohly volně cirkulovat.

Jak a kdy zasadit avokádový strom

Je to snadné vyklíčí semínko avokáda, jak jste se možná naučili ve svém dětství. Kupte si avokádo, vychutnejte si jeho šťavnatou zelenou dužinu a poté smyjte velké pecky nebo pecku. Pamatujte, který konec semene byl nahoře a který dole. Dále zatlačte několik párátek do středu semínka a nasaďte je na sklenici s vodou tak, aby spodní část semínka byla ve vodě. Semena můžete naklíčit kdykoli během roku, protože sazenice v této fázi zůstanou uvnitř.

Sklenici postavte na teplé místo, ale mimo dosah přímého slunečního záření, podle potřeby přidávejte vodu, aby spodní centimetr semínka zůstal ve vodě. Nejprve se vyvinou kořeny, poté se objeví sazenice.

Když sazenice dosáhne výšky 15 nebo 20 cm, přeřízněte stonek na polovinu, asi 8 cm na výšku, abyste povzbudili rostlinu, aby vložila svou energii do nového růstu. Když má sazenice mnoho listů a silné kořeny, zasaďte semeno do zeminy v květináči o šířce 25 cm s drenážními otvory.

mladý avokádový strom s ovocem

Tipy pro péči o mladý strom avokáda

Umístěte květináč na slunné okno do interiéru nebo jej přesuňte ven, kdykoli je teplota 10 °C nebo vyšší. Mladé stromky avokáda v květináčích udržujte v částečném stínu, listy se mohou spálit, pokud na ně bude příliš přímé slunce, zatímco ještě zakládají.
Pokud strom roste uvnitř v kontejneru, zasaďte ho do zeminy a zalévejte každý týden. Pokud je nádoba přemístěna ven v horkém a suchém počasí, zalévejte častěji.
Pokud pěstujete venku, vyberte si dobře odvodněnou zahradní půdu a zalévejte nově vysazený strom avokáda každých 5-10 dní několika centimetry vody. Je lepší zalévat méně často, ale hluboce, abyste přinutili kořeny růst, aby dosáhly vody. Udržujte asi 18 cm od kmene stromu, mulčujte asi 9-15 cm hrubé kůry nebo slupek kakaových bobů, aby se udržela vlhkost.
Pokud žijete v dostatečně teplé oblasti (mimo Francii), můžete sázet venku. Avokádo nejlépe roste při teplotách mezi 15 až 30 °C v oblastech se střední až vysokou vlhkostí.
V létě přihnojujte každý týden dusíkatým hnojivem označeným vyšším prvním číslem, např. 7-4-2. Avokádo potřebuje také malé množství zinku, proto hledejte hnojivo, které tuto složku obsahuje. Vyhněte se hnojení během zimy, kdy je růst minimální.
Strom pravidelně prořezávejte. Pokaždé, když vyroste o 20 cm, odstřihněte první dvě sady listů. Když rostlina dosáhne 30 cm, seřízněte ji zpět na 15 cm. Když rostlina dosáhne 45 cm, snižte ji na 30 cm a tak dále. To podpoří keřovější růst.

Přesazování pokojového avokádového stromu:

jestli ty pěstovat avokádový strom v kontejnerupři růstu ji opatrně odebírejte a umístěte do stále větších květináčů, jejichž průměr se pokaždé zvětší o 5 cm.

Často kladené otázky o kultuře avokáda:

  • Jak vysoký je strom avokáda?

Dospělé stromy avokáda vysazené venku dorůstají výšky 4–10 m. Jak rostou, mohou být příliš velké na to, aby je bylo možné uchovávat v nádobách, aniž by byly příliš stísněné.

  • Za jak dlouho budu mít avokádo na avokádovém stromě?

Pokud začnete s peckou z avokáda ve sklenici vody, počítejte s tím, že si na ovoce počkáte zhruba 13 let. Pokud však začnete se zdravou rostlinou vypěstovanou ve školce, asi za čtyři roky byste mohli jíst své vlastní avokádo. Avokádo na stromě nedozrává, takže je budete muset sbírat, jakmile dosáhnou dobré velikosti, a počkat několik dní, než dužina změkne.

  • Jak dlouho žijí avokádové stromy?

Když je strom zasazen v optimálních podmínkách, mohl by vás přežít. Je známo, že avokádové stromy žijí stovky let.

7 nezbytně nutných tipů pro pěstování vodních melounů

Kdy a jak zasít hrách