Jak pěstovat tchajwanské ploché zelí nebo zelí ze semen

Tchajwanské ploché zelí nebo zelí je relativním nováčkem v čeledi Brassicaceae, nabízí trochu jinou chuť a pikantní křupavost.

Ne vždy ji v obchodech najdete a může být obtížné ji najít jinak než pod značkou prodávanou ve Francii a zvanou „Choudou“, je to však poměrně jednoduchá zelenina na pěstování doma.

Tento článek vám poskytne všechny tipy a triky, které potřebujete, abyste vypěstovali bezchybnou úrodu tchajwanského zelí a dodali vašim oblíbeným jídlům nový rozměr.

Co je tchajwanské ploché zelí?

Tchajwanské zelí je kultivar zelí vyvinutý na Tchaj-wanu. Tato relativně nová odrůda asijského zelí produkuje neobvykle podsaditou, plochou hlávku o průměru 20 až 30 cm a hmotnosti kolem 1,5 kg. Listy jsou zelené, někdy fialové, se šťavnatou, křupavou texturou a neobvyklou sladkou sladkostí.

Na rozdíl od většiny druhů asijského zelí, které jsou odrůdami rostliny Brassica rapa, je tchajwanské zelí odrůdou Brassica oleracea. To znamená, že úzce souvisí s klasickým kulatým zelím, květákem, brokolicí a savojským zelím, spíše než s čínskými odrůdami, jako je bok choy a napa zelí.

Všimněte si, že pod stejným názvem se běžně prodává celá řada tchajwanského zelí. Abyste měli jistotu, že dostanete to pravé, hledejte při nákupu semen tchajwanské ploché zelí.

Jak pěstovat tchajwanské zelí:

Pěstování tchajwanského zelí na vaší zahradě může být velmi snadné a nesmírně obohacující. Začněme základy pěstování této zeleniny.

Kdy zasadit tchajwanské zelí:

Tchajwanské zelí snese širokou škálu podnebí, ale bude mít potíže s růstem v horkých a suchých podmínkách. Pokud žijete v oblasti s velmi horkými léty, nejlépe se pěstuje jako plodina v chladném období. Ve skutečnosti nižší teploty pomohou tomuto zelí vytvořit dobré pupeny.

Při správných pěstebních podmínkách může ploštěnka vážit až 2,5 kg.

Obecně platí, že během vývoje hlávek nevystavujte tchajwanské zelí vysokým teplotám. Nejlepších výsledků dosáhnete, když semena nejprve naklíčíte uvnitř a poté dva týdny po posledním mrazu přesadíte sazenice na zahradu.

Tchajwanské zelí lze pěstovat také jako zimní zeleninu, pokud žijete v oblasti s mírnými zimami. V tomto případě můžete semena zasít venku na konci léta a pak je jednoduše nechat růst ve vaší zahradě, dokud nebudou připravena ke sklizni. Jako každé zelí má dobrou mrazuvzdornost a lze jej skladovat na zeleninovém záhonu při teplotách až -7 °C.

Klíčení semen tchajwanského zelí:

Semena tchajwanského zelí lze velmi snadno klíčit v interiéru. Semena jsou malá a není třeba je předem namáčet. Začněte tím, že naplníte kompostovatelný květináč se směsí kompostu a zahradní zeminy a do každého květináče umístíte jedno semínko. Udržujte půdu vlhkou, ale ne rozmočenou a umístěte je do místnosti, kde mají dostatek přímého světla.

Klíčení semen tchajwanského zelí trvá v průměru 7–10 dní. Zajistěte sazenicím dostatek světla a vody a udržujte je v místnosti, kde je teplota mezi 21 ° C až 25 ° C. Jakmile má každá rostlina alespoň dvě sady dobře vyvinutých listů, můžete začít s přípravou přesadit ho venku.

Pěstování tchajwanského zelí venku:

Tchajwanské zelí lze pěstovat venku, když je teplota půdy alespoň 10 C°. V ideálním případě byste měli počkat několik týdnů po posledním mrazu, než zaséváte semena do zahradní půdy nebo přesazujete sazenice.

– umístění:

Vyberte si část zahrady, která je vystavena plnému slunci. Přestože je tchajwanské zelí plodinou v chladném období, pro zdravý růst potřebuje dostatek světla. Ujistěte se, že ji zasadíte na místo, kde dostane alespoň 6 hodin světla denně.

– Sol:

Tchajwanské zelí nejlépe roste v půdách, které jsou velmi bohaté na organickou hmotu. Zryjte a otočte půdu do hloubky 15 cm a zapracujte spoustu kompostu a hnoje. Ideální rozsah pH by měl být mezi 6,5 a 7,5. Pokud je půda příliš kyselá, můžete přidat vápno, abyste zvýšili její pH.

– Transplantace a rozestupy:

Taiwanské zelí potřebuje hodně prostoru, aby mělo dobře vyvinutou hlávku. Semena nebo sazenice zasaďte asi 30 cm od sebe. Pokud přesazujete sazenice, můžete jednoduše vykopat malou díru, která odpovídá velikosti kompostovatelného množitelského podnosu. Nemusíte se tak bát, že narušíte malé kořínky rostliny.

– Zalévání:

Dopřejte svému tchajwanskému zelí během vegetačního období dostatek vody. Tato zelenina není odolná vůči suchu a jakékoli sucho v kombinaci se špatným zavlažováním způsobí, že se hlávka zelí rozpůlí. Nejen to, ale příliš málo vody během horka také způsobí, že se bouchne.

Jedním z nejčastějších problémů tchajwanského zelí je štípání, které je přímým důsledkem nesprávné zálivky. Hlávka zelí se může rozdělit, pokud dojde ke kolísání vašeho plánu zavlažování nebo pokud rostlina náhle dostane hodně vody po dlouhém období sucha. Abyste tomu zabránili, ujistěte se, že vaše zelí je důkladně a pravidelně zaléváno.

V závislosti na klimatu možná budete muset zalévat tchajwanské zelí 2-3krát týdně. Zelí zalévejte brzy ráno a ke spodní části rostliny přidejte mulč, který pomůže udržet vlhkost v půdě.

– hnojivo:

Tchajwanské zelí obecně nepotřebuje aplikace hnojiv. Pokud byla půda předem připravena se spoustou kompostu nebo hnoje, můžete přeskočit dodávání dalších živin.

Pokud má však vaše zahrada chudé půdy, můžete jednou za měsíc aplikovat organické hnojivo bohaté na dusík. Vyhněte se používání hnojiva pozdě v sezóně, protože může rozdělit hlávku zelí.

– Rozhovor :

Jak vaše tchajwanské zelí roste, nezapomeňte poskytnout dostatek vody a hnojiva bohatého na dusík. Udržujte zeleninový záhon uklizený a bez plevele, protože tato rostlina nesnese žádné soupeření o živiny.

Pokud chcete mít ekologickou zahradu, doporučujeme trhat plevel ručně, než používat škodlivé chemikálie a herbicidy.

Kdy sklízet tchajwanské zelí:

Tchajwanskému zelí obvykle trvá 60 až 75 dní po vyklíčení, než dosáhne zralosti. Ke sklizni je připraveno, když má hlávka zelí asi 20 cm v průměru, když je na dotek pevná a má vnitřek z hustě nabalených listů.

Jak sklízet tchajwanské zelí:

Chcete-li sklidit tchajwanské zelí, rostlinu vypáčte vidlemi. Vždy se ujistěte, že je celý kořen vytažen ze země, abyste se vyhnuli přechovávání chorob, jako je palice. Pomocí nože odstraňte kořeny ze základny rostliny, poté oloupejte volné listy z vnější vrstvy, abyste odhalili hustou, kompaktní hlavu.

Na rozdíl od jiných odrůd zelí nenechávejte své tchajwanské zelí v zemi příliš dlouho. Pokud se nechá příliš dozrát, může se hlávka zelí uprostřed rozdělit a přivolat patogeny, které mohou způsobit hnilobu.

Rovněž stojí za zmínku, že zelí vysévané později v roce vydrží déle, zatímco zelí vysazené na jaře si nejlépe vychutnáte co nejdříve.

Skladování tchajwanského zelí:

Tchajwanské zelí můžete skladovat v křupavé zásuvce vaší lednice až dva týdny. Jednoduše odstraňte vnější listy a zakryjte je plastovým obalem. Vyhněte se mytí zelí před uskladněním, protože jakákoli voda zachycená mezi listy je změkne a vytvoří plíseň.

Vaření s tchajwanským zelím:

Tchajwanské zelí lze jíst čerstvé nebo vařené. Můžete ho použít stejně jako klasické hlávkové zelí, do zelný salátů, salátů, restovaných brambor, vařené nebo restované. Nebo z něj pro dotek autenticity můžete připravit tchajwanské kimchi, které je méně pikantní než korejská verze.

Běžní škůdci a problémy:

– kýla zelí:

Nejčastějším problémem tchajwanského zelí je klubíčko. Toto onemocnění je způsobeno houbovou infekcí, která postihuje všechny rostliny z čeledi Brassicaceae. Mezi běžné příznaky patří žloutnutí, vadnutí, zakrnělý růst a kořenové hálky, které vypadají jako malé kyje nebo vřetena.

Bohužel zbavit se clubroot je velmi obtížné. Tento patogen může přežívat v půdě až 20 let a snadno se přenáší z pole na pole. Nejlepším lékem je proto prevence.

Nejjednodušší způsob, jak ovládat klubíčkovou, je střídat plodiny a počkat alespoň čtyři roky, než na stejném pozemku vypěstujete rostliny zelí. Udržování pH půdy nad 7,0 pomocí zemědělského vápna také sníží riziko napadení klubko.

Pokud najdete nějaké rostliny, které mají klubíčko, vytáhněte je ze země a spálte je, spíše než je přidávejte do hromady kompostu.

– Kořenová muška zelí:

Larvy červců zelí mohou způsobit vážné poškození vaší úrodě tchajwanského zelí. Začínají od vajíček nakladených v blízkosti základny rostliny a pak se pomalu propracovávají nahoru skrz stonek. Jakmile jsou uvnitř, může být obtížné se jich zbavit a sežerou rostlinu zevnitř ven.

Proti tomuto škůdci neexistují účinné insekticidy. Nejlepším způsobem, jak kontrolovat napadení červem zelí, je umístit na rostliny kryty řádků. Dospělé mouchy tak nebudou mít šanci naklást vajíčka na zem a vaše tchajwanské zelí bude ušetřeno útoku.

Závěr

Chutné a výživné tchajwanské zelí může dodat šmrnc každému klasickému zelném pokrmu ve vašem repertoáru. Pěstování doma je docela snadné. Jen se ujistěte, že si pamatujete základy.

Tchajwanské zelí je odrůda asijského zelí, která produkuje plochou, podlouhlou hlavu.
Je to plodina v chladném období, která ke svému růstu potřebuje hodně vody a živin.
Sklizeň tchajwanského zelí trvá v průměru 60 až 75 dní.
Nejčastějším problémem u této zeleniny je palina, které se lze vyhnout střídáním plodin.

Dejte si tedy na talíř a na zahradu něco neobvyklého a zkuste si vypěstovat tchajwanské zelí.

7 zeleninových dvojic, které rostou společně

6 základních tipů pro pěstování zelených fazolek na vaší zahradě