9 zeleniny k výsevu v zimě pro časné jarní sklizně

zimní setí

Ve volné přírodě některá divoká semena prospí celou zimu, než vyklíčí při prvních známkách jara. Zatímco dodržování tohoto přirozeného procesu je prastará zahradnická praxe, používání nádob, jako jsou venkovní mini skleníky, může napodobovat růst divokých semen v přírodě. Tato technika se stala oblíbenou, zčásti proto, že zimní výsadba dává zelenině v chladném období náskok před jarní sklizní. Některá semena dokonce klíčí vyšší rychlostí při výsevu v zimě.

Jak zasít v zimě?

Semena můžete zasít přímo do záhonů nebo začít semena v nádobách.
Přímé setí je nejjednodušší metoda, ale vaše semena pravděpodobně vyklíčí později, protože půdě bude na jaře trvat déle, než se zahřeje. To je důvod, proč mnoho zahrádkářů volí zakládání semen v nádobách vyrobených ze všech druhů, od plastových květináčů, roliček toaletního papíru, kartonů od vajíček a pak je jednoduše na jaře přesadí.

Kdy mám zasít semena v zimě?

Při přímém setí můžete semena zasít kdykoli, pokud půda dostatečně rozmrzla, aby se semena dostala do země. Semena zůstanou v klidovém stavu, dokud jim teplota půdy nedovolí na jaře vyklíčit. V teplejším podnebí je to výhodné u plodin, jako je listová zeleň, která má tendenci rozkvétat, jakmile je počasí příliš horké.

U nádob je v chladném podnebí nejlepší vysévat po zimním slunovratu, v lednu nebo začátkem února. Takto budou mít ještě spoustu času napodobit přirozené podmínky klíčení. V mírnějších polohách nebudou semena vhodná pro tato podnebí potřebovat mráz, takže vaše načasování může být flexibilnější.

zasít semena zimní

Zde je 9 nejlepších plodin k výsevu v chladném počasí.

Špenát, hořčice a kapusta jsou super tvrdá zelenina. Kapusta je ve skutečnosti křehčí, když je studená. Vysévejte je v zimě na jarní sklizeň. V mírném podnebí je můžete zasít i na podzim pro zimní sklizeň.

Většina listové zeleně preferuje chladné počasí, což z ní dělá skvělou volbu pro zimní zahrady. Mangold je polotvrdá rostlina spolu se zeleným zelím, rukolou, bok choy, endivií, mizunou a čekankou. Všechny mohou být přímo vysévány nebo zakládány v nádobách, kromě bok choy, který nejlépe roste při přesazování. Když se klíčky zasadí a pěstují během zimy, zvýrazňuje chuť listů.

Mrkev, stejně jako vodnice a řepa, při pěstování v zimě sladší, protože rostliny produkují více cukrů, aby se vyhnuly mrazu. Udržujte půdu písčitou a dobře odvodněnou, protože těžká půda zpomalí růst mrkve. Vše lze zahájit přímým výsevem.

Ředkvičky jsou zábavnou studenou plodinou, protože jsou nenáročné na údržbu a rychle rostou. Specifické odrůdy rostou v zimě, jako jsou daikony, které rostou pomaleji, ale vypadají pěkně a křupavě. Vysévejte je přímo do písčité, dobře odvodněné půdy venku.

Hrách dobře roste v chladném počasí a pomáhá zlepšovat půdu fixací dusíku. Potřebují plné slunce a dobře propustnou půdu. Nepotřebují mnoho hnojiv, ale nejlépe rostou, když jim prospěje trocha kompostu přidaného do půdy před výsadbou. Na konci zimy je vysejte ven a ujistěte se, že mají mřížovinu nebo něco jiného, ​​na co mohou lézt.

Stejně jako u ředkviček existují zimní odrůdy brokolice, jako je odolná fialová brokolice. Přes zimu vysévejte do nádob a na jaře přesaďte. Brokolice preferuje plné přímé sluneční světlo po dobu asi šesti až osmi hodin denně. Přestože potřebuje pravidelnou zálivku, v příliš vlhké půdě nebude brokolice dobře růst.

svazování cibule

  • 7- Skládání cibule

Vzhledem k tomu, že rostou rychle a snášejí mnoho podmínek, jsou cibule shlukované jako zelená cibule vynikající zimní sadba. Lze je vysévat přímo na záhony pro časnou jarní sklizeň, nebo vysévat a pěstovat v nádobách pro zimní sklizeň.

Pórek získá výraznější chuť po zmrazení nebo dvou. Vysejte je do nádob a na jaře pak přesaďte. Jsou také dobré pro výsadbu na začátku léta. Jsou mrazuvzdorné a dokážou zůstat v zemi i přes zimu, čekají, až budou natrhány na zimní polévku, nebo dokonce rostou ve sněhu na jarním dni.

Zimní zelí nejodolnější vůči povětrnostním vlivům je zkadeřené savojské zelí, které po mrazu zesvětlí. Chvíli jim trvá, než vyrostou, takže je spusťte v nádobách a přesaďte je, jakmile budou mít asi šest listů.

A vy, co vyséváte v zimě na předjarní sklizně?

Tipy pro výsev 16 zeleniny venku v březnu

Kdy jsou Ledoví svatí a proč se před nimi mít na pozoru