Česnek je jednou z nejjednodušších druhů zeleniny na pěstování, ale někdy ty velké zelené vrcholy vedou k neuspokojivé úrodě malých poupat. Po téměř roce pěstování česneku, trpělivého zalévání, plenění a hnojení budete mít velké, chutné hlávky česneku pro své oblíbené recepty!
Zde je 9 kroků, které je třeba dodržet, od přípravy před výsadbou až po sklizeň, které vám pomohou vypěstovat vaše největší hlávky česneku. Kromě dodržování všech níže uvedených kroků pěstování česneku je důležité zasadit česnek ve správný čas.
Nejlepší čas pro výsadbu česneku:
Česnek sázejte na podzim (září a říjen jsou nejlepší měsíce). To by mělo být alespoň 2 týdny před prvním mrazem sezóny. To dává vašemu česneku největší šanci odolat zimním podmínkám tím, že mu poskytne dostatek času na zakořenění. Listopad je na sázení česneku trochu pozdě, konečně záleží i na počasí, prosinec se nedoporučuje.
1. Vyberte nejlepší odrůdu pro váš region
Ne všechna semena česneku rostou všude stejně dobře. Většina stroužků česneku vyžaduje dostatečně chladné zimní teploty, aby se na jaře vyvinuly dobré hlávky, ale některé odrůdy lépe snášejí horké počasí.
Pokud žijete v oblasti s teplými zimami, vyhněte se česneku popisovanému jako „výborný do chladných oblastí“. Pěstování odrůd česneku, které nejsou vhodné pro vaše klima, může způsobit menší hlávky česneku při sklizni.
2. Připravte půdu pro výsadbu
Česnek snáší širokou škálu půd, ale pro velké hlávky česneku je důležité připravit vaši zahradu na optimální živiny a podmínky ještě před výsadbou.
Česnek preferuje:
– kyprá, hlinitá půda s vysokým obsahem organické hmoty
– Půda s dobrou drenáží. Bažinaté nebo těžké půdy mohou způsobit hnilobu nebo špatný vývoj hřebíčku.
Pokud vaše zahradní půda není pro česnek vhodná, zvažte pěstování na vyvýšeném záhonu pro lepší odvodnění.
Pokud svou zahradu hnojíte, udělejte tak pouze mezi obdobím před výsadbou a pozdním jarem, kdy se začnou tvořit stonky. V opačném případě můžete podporovat příliš mnoho vrcholového růstu místo vývoje hlavy česneku.
Dávejte také pozor, abyste na podzim nepřehnojili hnojivy bohatými na dusík, mohlo by to vést ke stimulaci vrcholového růstu a ve velmi chladných zimních oblastech vést k poškození mrazem.
3. Zasaďte největší stroužky česneku
Největší hlávky česneku vyrůstají z největších stroužků česneku. Velké stroužky česneku mají více akumulované energie, aby pomohly česneku dobře nastartovat a jsou odolnější vůči poškození mrazem. Při oddělování stroužků pro výsadbu vybírejte větší stroužky pro pěstování hlávek česneku a menší použijte k pěstování jarního zeleného česneku. Stačí sklízet na jaře, když vyraší listy, a použít jako česnekovou pažitku.
Pokud jste si uložili část svého sklizeného česneku na výsadbu, vyberte největší ze svých hlávek pro semena česneku a snězte menší hlávky. Zatímco větší jsou chutnější, pokud letos vyberete větší poupata, budete mít v nadcházejících letech více velkých pupenů, které můžete zasadit a jíst.
4. Dejte svému česneku prostor, aby vyrostl
Zasaďte svůj česnek s dostatečným prostorem pro jeho kořeny, aby rostly a aby česnek nekonkuroval o živiny a vodu. Pro výsadbu je ideální rozmístit je 15 cm od sebe. Je také dostatečně blízko, aby si navzájem poskytovaly stín během růstu, což také pomáhá v další fázi.
5. Udržujte česnek chladný po celou vegetační sezónu
Větší česnek zažívá dlouhou, chladnou zimu a časné jaro, když zakládá svůj kořenový systém a připravuje se na vývoj hlávek, následuje dlouhé (ale ne příliš horké) jaro a období růstu na začátku léta, kdy hlávky raší a dělí se. Růst hlávek začíná, když je teplota půdy kolem 15°C a končí, když půda dosáhne 30°C.
Klíčem k tomuto kroku je udržet česnekovou půdu v chladu co nejdéle, dokud nebude připravena ke sklizni. To jí poskytne co nejvíce času na rozvoj velkých pupenů. Pokud se vaše půda příliš brzy zahřeje, růst pupenů se zastaví, když je ještě malý.
6. Hodně vody pro velké pupeny
Dobrý plán zavlažování také pomůže zvýšit velikost hlavy česneku. Mulčování pomáhá snižovat odpařování, takže vaše půda zůstane déle vlhká a je třeba aplikovat méně vody. Zalévejte semena česneku hluboko, ale zřídka (mezi zaléváním nechte povrch vyschnout, ale udržujte jej vlhký několik centimetrů). To povzbudí kořeny, aby rostly hlouběji, aby našly vodu, místo aby zůstávaly v horních oblastech půdy, kde je teplota vyšší.
7. Odplevelte své záhony s česnekem
Plevel rostoucí mezi vaším česnekem poskytuje zbytečnou soutěž o živiny a vodu. Pravidelně plejte svou zahradu! Mulčování může také pomoci snížit množství rostoucího plevele.
8. Ihned odstraňte stonky
Plody jsou květní stonky, které tvrdý česnek produkuje na jaře a začátkem léta. Často kontrolujte svůj rostoucí česnek a odstraňujte je na úrovni listů. Jsou dobré k jídlu, tak je nevyhazujte! Nemělo by se jim nechat růst, protože to ubírá energii z pěstování hlávky česneku.
9. Sklizeň ve správný čas
Před sklizní se ujistěte, že váš česnek plně vyrostl. Když je váš česnek hotový, už neporoste a považuje se za zralý, když jsou vršky z 1/3 (spodní 4 listy) hnědé nebo když opadá (u odrůd s měkkým krkem).
Když vám začnou žloutnout hlavičky česneku, přestaňte je zalévat. Po 2 týdnech česnek sklízejte a osušte. Nečekejte příliš dlouho, jinak se vrstva nátěru začne rozpadat a nebudou tak dobře držet. Pečlivě je sledujte, protože vaše česneky nebudou hotové ve stejnou dobu, takže každou hlávku česneku sklízejte podle potřeby.