Hledáte jednoduché a snadné tipy na organické zahradničení pro vaši zahradu? Přestože je zahradničení ekologickým koníčkem, můžete své zahradnické práce učinit ještě ekologičtějšími tím, že si osvojíte udržitelné postupy. Pěstování organické zeleninové zahrady je nejen skvělý způsob, jak si užít vysoce kvalitní sklizeň, ale také zajistit zdravé ovoce a zeleninu pro svou rodinu. Konečně vám to ušetří stovky dolarů na nákupech každý rok.
Údržba ekologické farmy bude samozřejmě vyžadovat větší údržbu než vaše běžná zeleninová zahrádka. Vzhledem k tomu, že nebudete používat chemikálie, jako jsou pesticidy a herbicidy, abyste odvrátili škůdce nebo GMO, abyste dosáhli většího výnosu, musíte se více snažit, abyste udrželi své plodiny zdravé a bez chorob. Nebojte se, vyzkoušejte naše tipy na ekologické zahradničení a vyhrajete!
1- Zdraví vašich plodin závisí na kvalitě půdy
Zdraví vašich plodin závisí především na kvalitě půdy. To je důvod, proč by úprava půdy měla být prvním krokem při budování ekologické zahrady. Budete muset začít svou zahradu s vysoce kvalitní půdou bohatou na živiny. Pokud kvalita vaší půdy není ideální, použijte kompost a další organické doplňky ke zlepšení kvality půdy.
Přírodní hnojivo šetrné k životnímu prostředí si můžete koupit v místním zahradním obchodě nebo si ho vyrobit sami pomocí kuchyňských zbytků, nežádoucího zeleného odpadu atd. Chcete půdu jemně obdělávat, aby se uvolnily i částice půdy. Dobrá konzistence půdy podporuje dobrou cirkulaci vzduchu a dobré odvodnění. To vše bude prospěšné pro plodiny.
2 – Vytvořte si vlastní kompost
Jak bylo uvedeno výše, můžete si vytvořit svůj vlastní kompost pomocí kuchyňských zbytků, organických zbytků ze dvora a dalšího zeleného odpadu. Výroba vlastního kompostu je nejen šetrná k životnímu prostředí, ale také levnější než nákup přírodního hnojiva.
Kompostování je snadné a vše začíná u kompostovacího koše nebo zahradní jámy. Můžete vykopat kompostovací jámu nebo recyklovat starý odpadkový koš na kompostování. Můžete si vybrat, zda chcete vytvořit teplý nebo studený kompost. Horké kompostování vyžaduje horký, rychlý kompost, který krmí prospěšné mikroorganismy, které zpracovávají rozklad. Kompost by měl být hotový zhruba za měsíc. Na druhé straně kompostování za studena zahrnuje sběr zahradního a kuchyňského odpadu a jeho následné ukládání ve vrstvách do koše nebo jámy. Odpad ze dvora se rozloží během několika měsíců až jednoho roku.
3- Organický mulč
Jeden z našich oblíbených tipů pro organické zahradničení, pokud jde o stavbu a organická zahrada jakéhokoli druhu je chránit půdu před přírodními živly. Při vystavení povětrnostním vlivům má půda tendenci se shlukovat a ztrácí vlhkost. Mulčování by mohlo zabránit odpařování půdní vlhkosti a zároveň izolovat plodiny před mrazem. Proces organického mulčování zahrnuje přidání vrstvy organické hmoty kolem rostlin.
Tato ekologická metoda vám také může ulehčit práci na zahradě. Protože mulč brání růstu plevele, nemusíte plevel odstraňovat každý den. Také nemusíte rostliny zalévat tak často, protože půda může zadržovat více vlhkosti. Nakonec přidání vrstvy mulče do vaší zeleninové zahrady vytvoří mnohem úhlednější krajinu.
4- Používání produktů šetrných k životnímu prostředí
Bez ohledu na to, jak moc se snažíte udržet škůdce daleko od vašeho zeleninového plácku, destruktivní stvoření si nějakým způsobem najdou cestu do vašich plodin. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak zlikvidovat škůdce na zahradě bez použití jakýchkoliv chemikálií. Zde jsou některé z našich oblíbených tipů.
Než se však pustíte do postřiku svými vlastními přípravky na hubení škůdců, musíte nejprve vědět, na čem malí bubáci hodují na vaší zahradě. Tímto způsobem budete přesně vědět, jak zabránit zamoření a vyhnout se plýtvání větším množstvím produktu. Ať už vaši úrodu okusují škůdci, používejte bezpečné, přírodní produkty na hubení škůdců, jako je neemový olej, vaječné skořápky, citrusové oleje, křemelina, solný sprej atd.
5- Hnojit správným způsobem
Věděli jste, že vybudování dobré půdy trvá měsíce nebo dokonce roky? Úprava půdy přírodními hnojivy je skvělý způsob, jak stimulovat růst rostlin a získat lepší výnos. Protože se chystáte na bio, musíte používat přírodní hnojiva, jako je dobře shnilý hnůj od býložravých zvířat (kuřata, králíci, ovce atd.), balená organická hnojiva nebo domácí organická hnojiva. Můžete také navštívit místní školku pro kompost nebo přírodní hnojiva.
Hnojení však není nutné neustále. Pokud jste jedním z mála šťastlivců, kteří již mají bohatou půdu, není třeba budovat dobrou půdu. Pokud je půda příliš bohatá, mohou se na rostlinách vyvinout nadměrné měkké výrůstky, které jen přilákají více škůdců.
6- Začněte s malou organickou zeleninovou zahradou
Pokud jste v zahradnictví nováčci nebo pokud je to vaše první zkušenost v organické zahradnictví, vždy je dobré začít v malém. Když to děláte poprvé, můžete očekávat spoustu pokusů a omylů, abyste našli způsoby, jak pěstovat své plodiny co nejzdravěji. Příliš ambiciózní projekt organické zeleninové zahrady od vás může vyžadovat větší odhodlání a je velká šance, že to nakonec vzdáte.
Zahrada o velikosti 10 m² je dobrým začátkem pro začínající zahradníky. V takovém prostoru můžete pěstovat pěkné různé plodiny. Abyste ze své zeleninové zahrady vytěžili maximum, můžete plodiny zasadit hustě a jakmile dosáhnete požadovaných výsledků, můžete začít svou zahradu rozšiřovat.
7- Založit svou organickou zeleninovou zahradu ze semen nebo rostlin?
Založení zahrady ze semínka je dlouhý proces, ale stojí za námahu. Je prostě obohacující vědět, že jste vypěstovali všechny produkty, které jste položili na stůl, staromódním způsobem! Pokud kupujete semena, kupujte certifikovaná bio semena od renomovaných prodejců.
Pokud je téměř nemožné začít se semeny, vždy si můžete koupit organické sazenice pro vaši zahradu. Opět nakupujte od renomovaných prodejců, kteří pěstují rostliny bez použití pesticidů nebo chemikálií. Existují školky, které nabízejí výběr certifikovaných ekologických rostlin. Sazenice si také můžete koupit na místním farmářském trhu.
8 – Použijte doprovodné rostliny pro vaši organickou zeleninovou zahradu
Spárování určitých druhů rostlin může odradit škůdce, minimalizovat šíření chorob a dokonce zlepšit chuť určitých druhů zeleniny! Faktem je, že určité kombinace rostlin fungují v přírodě tak dobře, že jejich společné zasazení okamžitě zlepší kvalitu vaší organické zahrady.
Například společné zasazení bazalky a rajčat pomáhá chránit před červy rajčat. Výsadba rozmarýnu a zelí odradí moly, které by mohly zničit vaši zeleninovou zahrádku. Pažitka a mrkev se také velmi dobře hodí. Tato kombinace odpuzuje mšice a zároveň zlepšuje chuť mrkve.
9 – Přirozeně prodlužte vegetační období
Investice do vyvýšených záhonů je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak prodloužit vegetační období a dosáhnout maximálního výnosu po celou sezónu. Pěstování plodin na vyvýšených záhonech vám dává úplnou kontrolu nad kvalitou půdy. Půda na vyvýšených záhonech má tendenci se na jaře dříve zahřívat, což dává vašim rostlinám dostatek času produkovat více ovoce.
Ještě lepší je, že vyvýšené záhony by vám mohly ulehčit zahradničení a zároveň usnadnit sklizeň a vyhnout se bolestem zad. Vyvýšené záhony si můžete vyrobit vlastními silami z recyklovaného dřeva nebo si vyvýšené záhony zakoupit u renomovaných prodejců. Všimněte si, že vyvýšené záhony zakoupené v obchodě nejsou vytvořeny stejné, některé jsou chemicky ošetřeny. Pokud stavíte biozahrádku, pořiďte si raději vyvýšené záhony, které nejsou nijak chemicky ošetřovány!
Pomohly vám tyto tipy pro organické zahradničení? Založení organické zeleninové zahrady je skvělý způsob, jak si vychutnat vysoce kvalitní produkty a zároveň ušetřit více peněz za ovoce a zeleninu.