9 nejlepších zeleniny pro pěstování uvnitř

Pro mnohé z nás začíná být pěstování zeleniny doma čím dál lákavější. Ušetří vám to zdlouhavé chození do obchodu s potravinami a je to skvělý způsob, jak zapojit svůj zelený palec do práce. Pokud si ale myslíte, že bydlet v bytě nebo nemít zahradu je pro pěstování zeleniny handicap, zamyslete se znovu!

S trochou péče je pěstování rostlin v interiéru snadné. Zde je vše, co potřebujete vědět o pěstování rostlin v interiéru, plus náš seznam nejlepší zeleniny pro pěstování ve vaší vnitřní zahradě.

Tipy pro pěstování zeleniny v interiéru:

Pro začátek najděte nádobu dostatečně velkou, aby v ní mohly růst kořeny vaší rostliny, která má na dně také drenážní otvor. Můžete si vyrobit vlastní nádobu tím, že znovu použijete staré plastové kelímky od jogurtu nebo skladovací přihrádky, ale bude stačit jakýkoli hrnec s odtokovým otvorem. Samozřejmě budete muset nádobu umístit na misku, podšálek nebo tác, abyste zachytili případnou kapající vlhkost, aby nepoškodila stůl nebo parapet.

Zasaďte si zeleninu nebo semena do nádoby pomocí zeminy pro pokojové květináče, která je speciálně navržena tak, aby rostlinám pomohla růst ve vnitřních podmínkách. Jakmile budete mít rostliny připravené k použití, postavte je před slunné okno. Největší výzvou pěstování zeleniny v interiéru bude nedostatek světla. Proto je důležité co nejlépe napodobit podmínky venku, ať už pomocí okenního osvětlení, nebo investicí do pěstebních světel. Zelenina bude potřebovat alespoň 4-6 hodin slunečního světla denně, zatímco ovoce bude potřebovat 8-10 hodin denně.
Když přijde čas zalít rostlinu, postupujte velmi pomalu. Protože nejsou vystaveny intenzivnímu venkovnímu teplu, nevysychají tak často, takže dávejte pozor, abyste je nepřelili. Udržování nízké vlhkosti může být pro pokojové rostliny obtížné, proto je každý den zamlžujte vodou pomocí odpařovače nebo zvažte investici do zvlhčovače studené mlhy.
I bez pěstebních světel očekávejte, že klíčky uvidíte poměrně rychle. Může však trvat několik týdnů nebo dokonce měsíců, než budete moci sklízet jedlou část rostliny. Léto je nejlepší roční období pro pěstování, protože budete mít k dispozici nejvíce přirozeného světla. Pokojová zelenina však může růst po celý rok a přináší radost i v pochmurných zimních měsících.

Vypěstujte si zeleninu ze zbytků:

Pokud pěstování zeleniny v květináči uvnitř zní jako o něco více práce, než byste chtěli, existuje ještě jednodušší způsob, jak si některé druhy zeleniny vypěstovat doma: zkuste je znovu vypěstovat ze zbytků. Jarní cibulka, hlávkový salát a celer jsou skvělými kandidáty na dopěstování ze zbytků. Jednoduše přidejte zbytky do nádoby, nechte dno nasáknout vodou a dopřejte jim dostatek přirozeného světla. Než se nadějete, budete mít nekonečnou zásobu této zeleniny rostoucí ve vašem vlastním domě.

Tady to máme, níže se podívejte na 9 nejlepších zelenin pro pěstování uvnitř:

Usnadněte si život výběrem rostlin, které nejlépe rostou uvnitř. Tato zelenina se v interiéru osvědčila!

1) Feferonky

Chilli papričky jsou tropické trvalky, což znamená, že se jim daří v horkém počasí a plném slunci. Ale protože jsou samosprašné, lze rostliny chilli velmi dobře pěstovat v interiéru. Potřebují vysokou úroveň světla mezi 14 a 20 hodinami denně a daří se jim při teplotě kolem 21 °C. Vložte je do nádoby vysoké alespoň 20 cm a mezi zálivkami nechte zeminu vyschnout.

2) Zelená cibule / šalotka

Jarní cibuli se dobře daří uvnitř, protože je nenáročná na péči a nevyžaduje tolik slunce jako některá jiná zelenina. Můžete buď použít semena, nebo jednoduše znovu zasadit kořen zelené cibulky po použití vrcholu.

3) Aromatické bylinky

Byliny (podmnožina zeleniny) milují slunce, takže se musíte ujistit, že ho mají dostatek: 12–16 hodin denně. Nejlépe se jim daří kolem 21°C. Mezi nejlepší odrůdy pro pěstování v interiéru patří: pažitka, petržel, koriandr, oregano, máta, rozmarýn, šalvěj a tymián.

4) Mrkev

Mrkev nevyžaduje kolem sebe mnoho prostoru (nebo rozpětí křídel, dalo by se říci), ale má tendenci vyžadovat hlubší půdu než jiná zelenina. Jsou to zelenina odolná vůči chladu, která roste při teplotě kolem 60 stupňů F. Zajistěte, aby měli dostatek světla, alespoň 12 hodin denně.

5) Zelené saláty

Mrazuvzdorná listová zelenina, jako je špenát, kapusta a rukola, je možná nejspolehlivější z této skupiny. V kompaktních prostorech vyrostou za čtyři týdny. Potřebují asi 12 hodin slunce denně a dobře se jim daří kolem 15°C.

6) Microgreens

Nenechte se zmást jejich velikostí, microgreens obsahují 40x více vitamínů a živin než dospělé rostliny. Pěstujete je stejně jako listy salátu, ale budete je sklízet, když jsou staré jen 2-3 týdny. Zkuste je přidat do sendvičů pro výživnou křupavost.

7) Brambory

Možná vás to překvapí, ale brambory (sladké i pravidelné) vypěstujete v půdě ze zbytků. Začněte naklíčenou bramborou a nakrájejte ji na kousky a rozložte je naklíčenou stranou nahoru na nejméně 10 cm půdy. Zasypte je dalšími 10 cm zeminy a asi za dva měsíce budete mít brambory! Ujistěte se, že máte dostatečně velký květináč, protože sazenice mohou být poměrně velké a možná budete muset přidávat zeminu, jak rostou, abyste zajistili, že brambory budou vždy pokryty zemí.

8) Ředkvičky

Ředkvičky rostou rychle, jen 30 až 40 dní od vyklíčení do sklizně. Nepotřebují tolik světla jako mnoho jiných druhů zeleniny, ale ujistěte se, že nejsou příliš přeplněné, aby jejich cibulky mohly správně růst.

9) Rajčata

Rajčata jsou rostlina milující teplé počasí, ale to neznamená, že jsou beznadějná i uvnitř. Rostliny rajčat budou potřebovat hodně světla, přibližně 14 až 20 hodin denně. Stejně jako papriky a chilli papričky jsou samosprašné, ale můžete je také protřepat, abyste pomohli pylu padat z květu na květ. Menším odrůdám se v nádobách daří lépe a zjistíte, že semena poměrně rychle klíčí.

a vy? Jakou zeleninu pěstujete doma?

Kdy zasít semínka melounu?

Tipy pro pěstování Bok Choy na vaší zahradě