Žiji v oblasti, kde mohou být zimy dlouhé, chladné a velmi zasněžené. Ale stále si užívám místní sklizeň ze své zeleninové zahrádky po celý rok. Klíčem k úspěšné zimní sklizni je znalost správné zeleniny pro pěstování v zimě a její spárování se správným prodloužením sezóny. To znamená pěstování plodin odolných vůči chladu v konstrukcích, jako jsou studené rámy, miniobručové tunely, skleníky nebo polytunely.
Naučit se nejlepší zeleninu pěstovat v zimě, od listopadu do března, začíná rychlým připomenutím zimní sklizně. Pokud jste v zimní zeleninové zahradě nováčci, začněte s několika plodinami a studeným rámem nebo mini obručovým tunelem a experimentujte s tím, co ve vaší oblasti funguje nejlépe. Mírnější klima než moje zahrada může mít úspěch s jednoduchým látkovým potahem, který se vznáší nad plodinami na PVC nebo kovových obručích. Můžete si vyrobit vlastní fleecové tunely nebo si koupit sadu tunelů s mini obručemi pro rychlou montáž.
Potřebuji ve své oblasti více ochrany, a tak na vrch svých látkových tunelů přidávám vrstvu polyetylenové fólie, abych v zimě chránil kapustu, zelí, pórek a odolnou zeleninový salát. V chladnějších oblastech by zahradníci měli používat izolační struktury, jako jsou studené rámy, a držet se nejodolnější zeleniny (například kapusta, jarní cibulka, jehněčí salát a tatsoi), aby zajistili sklizeň.
Je také důležité pochopit, že růst většiny zeleniny se zpomalí, jakmile se délka dne zkrátí na méně než deset hodin denně. U mě se to stane začátkem listopadu, takže se musím ujistit, že moje zimní zelenina bude do té doby ve velikosti pro sklizeň. V tuto chvíli moje zelenina odolná vůči chladu sedí v prodlužovačích sezóny a čekají, až ji sklidím.
Kdy zasadit zeleninu pro zimní pěstování?
Přemýšlíte, kdy zasít nebo zasadit ozimé plodiny? Většina zeleniny rostoucí v zimě se přímo vysévá nebo přesazuje od poloviny léta do začátku podzimu, v závislosti na plodině.
Chytré zimní zahradničení začíná s příchodem katalogů semen. Pečlivě si přečtěte popis plodin a vybírejte odrůdy se zvýšenou mrazuvzdorností. Například kapustu miluji a užíváme si ji na jaře, v létě a na podzim, ale není tak mrazuvzdorná jako zelí ‚Winterbor‘ nebo ‚Redbor‘. Takže se držím těch nejchladnějších odrůd pro naši zimní zeleninovou zahradu.
8 druhů zeleniny k pěstování pro produktivní zimní zeleninovou zahradu:
Existuje mnoho mrazuvzdorné zeleniny, kterou si můžete vychutnat během chladných zimních měsíců. Nesnažím se v zimě pěstovat rajčata, papriky a bazalku v nevytápěných strukturách. Místo toho pěstuji plodiny odolné vůči chladu, jako je kořenová zelenina a listová zelenina.
1- Kapusta nebo kapusta
Žádná sebeúctyhodná zimní zahrada se neobejde bez několika druhů otužilé kapusty. Ve skutečnosti, jak teplota koncem podzimu klesá, chuť kapusty se zlepšuje. Kapustu pěstujeme dvěma způsoby: jako vyzrálou plodinu do polévek, smaženek a hranolků a jako drobnou zeleninu do jemných zimních salátů. ‚Winterbor‘ je krásná a lahodná kapusta, která dorůstá do výšky 90 cm s hluboce zkadeřenými modrozelenými listy. Miluji také pěstování ‚Red Russian‘, klasické odrůdy s jasně fialovými stonky a šedozelenými listy. To je odrůda, kterou rádi používáme na kapustové lupínky.
2- Saláty – saláty
Po léta jsem testoval desítky odrůd salátu ve svých studených zimních rámech a tunelech. Hlávkový salát je rozhodně jednou z nejlepších zelenin na pěstování v zimě. Měl jsem velké štěstí s odolnými odrůdami jako ‚Winter Density‘, ‚Red Salad Bowl‘ a ‚Winter Marvel‘. Ale nedávno jsem experimentoval s odrůdami salátu Salanova® a jsem do něj zamilovaný! Tyto saláty velikosti dítěte tvoří husté růžice měkkých zelených, červených nebo vínových listů. Jsou krásné, chutné a v mém nevytápěném zimním polytunelu se jim moc dařilo.
Pěstujte salát celou zimu v chladných rámech, sklenících a polytunelech.
Pěstoval jsem hlávkový salát ve svých studených rámech a krytech řádků roky, ale teprve nedávno jsem objevil zimní odolné odrůdy Salanova. Tvoří pěkné růžice mladých listů, ideální pro gurmánské saláty.
3- Mrkev
Naše zimní mrkev láskyplně nazýváme „sladká mrkev“, protože je po několika tuhých mrazech tak sladká. Stejně jako kapusta, řepa, pórek a mnoho dalších plodin se jejich chuť zlepší po několika mrazech na konci podzimu. Semena pro ozimou mrkev vyséváme koncem července až začátkem srpna a na konci listopadu nebo začátkem prosince záhon hluboce zamulčujeme nasekanými listy nebo slámou. Tato izolační vrstva je překryta starým přehozem nebo prostěradlem, aby držela na místě. Pokaždé, když chceme sklízet, plátno a mulč se odstraní a vykopeme tolik sladkých kořenů, kolik je potřeba. Mezi nejlepší odrůdy pro zimní sklizeň patří ‚Napoli‘, ‚Mokum‘ nebo ‚Bolero‘.
4- Asijská zelená zelenina
Asijská zelenina je základem na seznamu zeleniny, která se nejlépe pěstuje v zimě. V katalozích semen je pro zahradníky k dispozici tolik úžasných druhů asijských zelených. Na jaře, v létě, na podzim a v zimě pěstujeme různé druhy a já jsem našel ty nejlepší pro sklizeň v chladném období, včetně pac choi, tatsoi, mizuny a zelené hořčice. Ty rostou velmi rychle a nabízejí řadu textur listů, barev a chutí. Sazenice nasměruji na začátku září nebo dám sazenicím náskok uvnitř pod mým pěstebním osvětlením, než se v polovině září přesunou na zahradní záhony.
Asijská zelenina jako mizuna je ideální pro pěstování v zimních strukturách, jako jsou studené rámy a polytunely.
5 – Zelená cibule
‚Evergreen Hardy White‘ je superstar chladného období v našich zimních rámech a tunelech. Tato extrémně odolná odrůda vytváří dlouhé zelené vrcholy s jemnými bílými stonky. Osivo vysévám přímo v září a první sklizeň probíhá většinou v polovině listopadu. S ochranou sklízíme chutnou zelenou cibulku po celou zimu.
6- Jehněčí salát
Jehněčí salát je jednou z nejlepších zelenin pro pěstování v zimě. Rostliny tvoří shluky listů o průměru dva až čtyři palce, které se sklízejí celé odříznutím stonku na úrovni země. Po rychlém opláchnutí se rozety přelijí jednoduchým dresinkem a vychutnají si je jako zelený salát. ‚Vit‘ je moje oblíbená odrůda a je přímo vysévána koncem léta. Jehněčí salát se vysévá snadno, až příliš snadno, takže pokud nechcete, aby se na vaší zahradě objevil jehněčí salát, na jaře seberte zbytky rostlin.
Jehněčí salát patří mezi skvělou zeleninu, kterou lze sklízet celou zimu.
Dokonce i zahradníci ze severu si mohou vychutnat skvělou úrodu jehněčího salátu, když je chráněn v chladných rámech a sklenících.
7- Špenát
Špenátu se daří během chladnějších, kratších podzimních dnů a dlouho do zimy. Semeno zasévám do svých studených rámů a polytunelu od poloviny září až do konce a také do několika otevřených zahradních záhonů. Tyto postele budou nakonec při přechodu podzimu do zimy zakryty polyetylenem potaženými minitunely ve tvaru obruče. Vyzkoušejte ‚Giant Winter‘, odrůdu vyšlechtěnou pro zimní sklizeň nebo ‚Tyee‘, ‚Melody‘ nebo ‚Winter Bloomsdale‘. Měl jsem velký úspěch při sklizni špenátu po celou zimu.
8- Rukola
Rukola byla zelená, která mě seznámila s možnostmi zimní sklizně, a po všech těch letech je stále jednou z mých oblíbených plodin v chladném období. Existují dva hlavní druhy rukoly, které můžete sklízet v zimě; divoká a zahrada. Zahradní odrůdy jako ‚Astro‘ rostou velmi rychle a mají páskovité listy. Divoká rukola roste pomaleji, ale lépe snáší chlad, s hluboce laločnatými listy. Má také robustnější chuť. Rukolu vyséváme každých pár týdnů počínaje začátkem září, abychom zajistili nepřetržitý přísun této paprikové zeleně v našich studených polytunelových rámech. Sklizeň začíná v říjnu a pokračuje až do vyčerpání.
Mezi další zeleninu, kterou sklízím v zimě, patří mangold, růžičková kapusta, zelí a brokolice. V zimě si navíc můžete pochutnat na mnoha aromatických bylinkách. Moje oblíbené jsou tymián, petržel, máta, oregano, koriandr a šalvěj.