8 nezbytně nutných tipů pro pěstování sladkých melounů

Kvalita melounu (chuť, vůně, textura) je lepší, když je obsah cukru v ovoci vysoký. Sladké melouny potřebují hodně slunce, teplé teploty, dostatek vody a bez chorob a škůdců. Obsah cukru je hodnocen na Brixově stupnici, která měří procento pevných látek (všeho, co není voda) ve šťávě extrahované z ovoce. Tyto pevné látky zahrnují nejen cukry, ale také aminokyseliny, bílkoviny, minerály a vitamíny. Jinými slovy, sladší ovoce má také komplexnější chuť a lepší nutriční profil.

Brixův index, často zkráceně „Bx“, je výsledkem interakce genetiky, klimatických podmínek, půdních podmínek a zralosti. Níže uvádíme několik užitečných tipů, jak využít tyto silné stránky k pěstování těch nejsladších melounů.

1) Vyberte si nejsladší odrůdy

Některé melouny jsou přirozeně sladší než jiné pouze na základě genetické výbavy. Někteří dodavatelé semen uvádějí průměrnou hodnotu Brix svého melounu, ale u mnoha běžných odrůd lze tyto informace snadno získat rychlým vyhledáváním na internetu. Hodnota Brix 12 je považována za příjemně sladkou, 14 je velmi sladká a 16 je příliš sladká.

2) Semena zasejte brzy v sezóně

Pro optimální zralost, a tedy dobrou cukernatost je nutné dlouhé teplé vegetační období. Začněte klíčit semena melounu doma v květináčích o průměru 10 cm alespoň šest týdnů před průměrným datem posledního mrazu ve vaší oblasti, aby byly sazenice již dobře usazené, jakmile přijde teplé počasí. Pokud sazenice přesadíte venku za chladného počasí, přestanou růst, takže s tím počkejte několik týdnů po průměrném datu posledního mrazu, nebo dokud nebudou noční teploty trvale nad 15 °C.

3) Najděte si své nejteplejší mikroklima

Teplo uvolňuje cukr v melounech, takže je nezapomeňte zasadit na místo, které se brzy na jaře ohřeje a zůstane teplé až do konce září. Jižní strana plotu nebo zdi je ideální, protože konstrukce absorbuje teplo a sluneční světlo a odráží je na melouny. Umístění melounů v blízkosti slunné cihlové terasy nebo jiného dlážděného povrchu také pomáhá vytvořit teplé mikroklima pro tyto tropické rostliny. Taková opatření nejsou nutná na jihu v jižní Francii, ale v chladnějších podnebích potřebují melouny veškerou pomoc, kterou mohou získat, aby dosáhly optimální zralosti.

4) Zvýrazněte sluneční paprsky

Nemůžete udělat nic, abyste změnili klima, kde žijete, nebo množství slunce, které vaše zahrada dostane, ale existuje několik tipů, jak co nejlépe využít teplo dostupné na jakémkoli místě. Zakrytí půdy melounových záhonů černým plastovým obalem zahradní kvality, který zadržuje teplo jako asfaltový povrch, je nezbytnou radou. Přes melounové záhony můžete také nainstalovat průhledné plastové nebo čiré látkové kryty a vytvořit tak mini skleník. Ty se musí uvolnit na začátku léta, když rostliny začnou kvést, aby hmyz mohl květy opylovat. Na konci léta záhony znovu zakryjte, abyste zajistili optimální zrání, když se počasí ochladí.

5) Nepřetěžujte své rostliny melounů

Melouny rostou na rozlehlých vinicích a při pěstování ve stísněných prostorách nedozrávají efektivně. Sazenice se obvykle vysazují do kopců (tři až jednoho kupy) vzdálených od sebe 60 cm v řadách po 180 cm. Zřeďte ovoce na tři melouny na vinnou révu, protože to povede k tomu, že se v každém melounu obnoví více živin (a tedy i cukrů). Pokud je problém s prostorem, postavte pevnou mříž a melouny postavte na její jižní stranu, ušetříte tím místo v posteli, ale také ovoce lépe kontaktuje hřejivé sluneční paprsky.

6) Cukernatost začíná v zemi

Cukry jsou produkovány v listech procesem fotosyntézy a poté odeslány do ovoce. Čím bujnější listový porost, tím vyšší Brixův index. Chcete-li podpořit silný růst, přimíchejte 10–15 cm kompostovaného hnoje do záhonů s melouny před výsadbou. Poté přidejte vyvážené organické hnojivo (jako je směs krevní moučky a kostní moučky) každé 3 až 4 týdny. Někteří zahrádkáři se rozhodnou zasadit melouny přímo do své kompostovací hromady, která poskytuje nejen dostatek živin, ale také trochu tepla navíc.

7) Zalévejte hojně, ale ne během zrání

Udržování krásných listů na vašich melounových rostlinách také vyžaduje vydatné zavlažování. Nejúčinnější metoda je s namáčecím potrubím nebo kapkovým systémem, protože zavlažování postřikem podporuje houbová onemocnění, což rozhodně ovlivňuje cukernatost melounů. Během posledních týdnů zrání však přebytečná voda zředí cukernatost ovoce. Když se tedy ovoce přiblíží plné velikosti, snižte zavlažování a poskytněte pouze tolik vody, aby listy zcela neuvadly. V této fázi je normální, že některé starší listy zhnědnou.

8) Sklízejte melouny na vrcholu zralosti

I když všechno ostatní děláte správně, žádný meloun není sladký, pokud je sbírán nezralý. Mezi známky zralosti patří ovocné aroma, mírné změknutí kůry a dutý zvuk, když klepnete na ovoce kolenem. Ale jistým znamením je snadnost, s jakou se ovoce odděluje od vinné révy. Pokud se mírným tahem povolí, je zralý ke sklizni. Nejvyšší cukernatosti se však dosáhne, když se ovoce oddělí od vinné révy (nebo, pokud se tak nestane, když se réva v místě spojení s melounem scvrkne a uschne). Riziko v tomto okamžiku samozřejmě spočívá v tom, že ptáci a další tvorové začnou jíst ovoce dříve než vy.

Je to na vás ?

Tipy, jak pěstovat kopr

10 vytrvalých a jednoletých aromatických bylin k výsadbě na podzim