I když je venku stále pěkná zima, neznamená to, že nemůžete začít sázet svou oblíbenou zeleninu, abyste se připravili na sezónu.
Protože naše vegetační období je poměrně krátké, mnoho místních farmářů začíná se sazenicemi uvnitř, než přesadí zeleninu do zahrady, jakmile se oteplí.
Níže je uveden seznam 8 druhů zeleniny k výsevu v dubnu až květnu aby letos dozrály včas.
8 druhů zeleniny k pěstování v dubnu až květnu v zeleninové zahradě
Papriky
Papriky jsou skvělým doplňkem každé zahrady a každého kuchařského receptu. Přestože paprika není tak populární jako pomeranč jako zdroj vitamínů, obsahuje tunu vitamínu C, přesněji řečeno, je to 159 % vašeho denního příjmu.
Pěstování paprik není náročné a hravě ho zvládne i začínající zahradník. Zasévejte semena uvnitř asi osm až 10 týdnů před konečným datem mrazu. Semena by se měla vysévat po třech do každého květináče a nejslabší rostlina by měla být odstraněna. Nechte ostatní dva růst společně. 10 dní před přesazením do vaší zeleninové zahrady otužte rostliny pepře.
Po přesazení své rostliny průběžně zalévejte a první papriky budete moci sklízet koncem září. Paprikám chvíli trvá, než se zplodí, ale vyplatí se počkat. Pokud vás pěstování paprik zajímá, objevte 12 tajemství pěstování paprik na vaší zahradě.
Kukuřice
Přestože se pěstování kukuřice v interiéru nedoporučuje, není to ani nemožné. Se semeny kukuřice by se mělo začít nejdříve 4 týdny před plánovaným datem transplantace, aby nedošlo k poškození kořenů. S našimi krátkými sezónami musíme někdy dělat kompromisy.
Semena kukuřice by měla být zaseta v rašelinových květináčích a umístěna v uzavřeném plastovém sáčku na slunném místě. Po čtyřech až sedmi dnech by se měly objevit semenáčky. Vyjměte sklenici ze sáčku a nechte ji odpočívat na teplém a slunném místě u vás doma (mezi 15 a 22 °C). Zalévejte a hnojte, dokud rostliny nepřemístíte ven.
Při přesazování kukuřice sázejte ve skupinách naproti řádkům, protože opylení probíhá větrem a tato formace pomůže vytvořit bohatší úrodu. Pokud chcete počkat s pěstováním kukuřice venku, zasaďte semena 2 týdny po posledním jarním mrazu.
Brokolice
Brokolice je nejen nabitá draslíkem, vitamínem C a vlákninou, ale je také chutná a snadno se pěstuje. Začněte semena doma v semenném lusku a buďte připraveni přenést své sazenice do nádoby o objemu nejméně 12 litrů.
Po 3-4 týdnech růstu začněte brát své rostliny na hodinu denně ven, abyste jim pomohli aklimatizovat se na venkovní klima, jako zlaté rybky umístěné v novém akváriu. Tento proces by měl být proveden několik týdnů před posledním průměrným mrazem.
Přesaďte své rostliny brokolice do své zeleninové zahrady dva týdny po posledním mrazu a pokračujte v zalévání až do sklizně od poloviny června do konce června.
Řepa
S vysokým obsahem vlákniny a draslíku a nízkým obsahem kalorií je řepa jednou z nejlepších druhů zeleniny. Ještě lepší je, že se neuvěřitelně snadno pěstují!
Semena řepy by měla být zaseta 2 cm hluboko a rozmístěna tak, aby byla asi 8 cm vysoká. Řepu lze stejně snadno pěstovat uvnitř i venku. Pokud pěstujete řepu v květináči, ujistěte se, že rostlina má 30 cm hluboko pod sebou, aby mohla růst. Sklidíte je však, až budou o něco větší než golfové míčky.
Pro optimální chuť řepu sklízejte po 40 až 80 dnech růstu. Vaše řepa by měla mít průměr mezi 3 a 8 cm.
Kapusta nebo kapusta
Kapusta neboli kapusta je jednou z plodin za chladného počasí, které se v našich končinách daří. Tato vydatná listová zelenina je skvělou náhražkou nebo doplňkem jakéhokoli salátu a je známá jako „superpotravina“, která poskytuje více než 100 % vaší denní potřeby vitamínu A a C v jediné porci.
Při přípravě k výsadbě kapusty se ujistěte, že používáte standardní velikosti květináčů, abyste zajistili rovnoměrné rozložení světla napříč plodinou pro standardizovaný růst. Proces výsadby je poměrně jednoduchý, semena je třeba rozsypat na půdu v květináči, zalít a přikrýt další vrstvou zeminy. Rostlině se daří pod pěstebním světlem alespoň 14 hodin denně.
Připravte se na přesazení plodiny kapusty na venkovní zahradu asi 4–6 týdnů poté, co se objeví sazenice, a sklízejte rostlinu asi 50 dní po přesazení.
zelené cibule
Zelená cibule je jednou z nejjednodušších zelenin na pěstování, uvnitř nebo venku. Zelená cibule má nízký obsah kalorií a obsahuje spoustu vitamínů A a C, stejně jako dokonalou chuť, která okoření naše recepty.
Jarní cibulky se sklízejí od stonku nahoru, takže jejich cibule zůstávají neporušené a neporušené pro více plodin. Chcete-li začít pěstovat vlastní zelenou cibuli, umístěte kořen zeleniny dolů a zeleným stonkem zvedajícím se nad zem.
Po zasazení zelené cibulky do květináče hlubokého 15 cm potřebujete jen čas a vodu. Uvidíte, jak zelená nať začne růst, stačí odříznout to, co potřebujete a zalévat dál. Dávejte pozor, abyste stonek nestříhali příliš nízko vzhledem k cibuli, jinak byste mohli zabít úrodu.
Hrách
V závislosti na tom, ve kterém táboře se nacházíte, hrách buď milujete, nebo nenávidíte. Pokud je milujete, zamilujete si je ještě více, když budou čerstvé z vinné révy ve vaší zeleninové zahradě.
Mnozí z nás pěstovali hrášek pro školní projekt, když jsme byli malí, takže podruhé by to nemělo být tak těžké, ne? Tentokrát však překročíme fázi klíčení.
Hrách zasejte 2 cm hluboko do květináče hlubokého 8 až 10 cm naplněného vlhkou zeminou. Pro úspěšný růst udržujte půdu vlhkou po dobu vnitřního pěstování a zajistěte, aby byla rostlina udržována při teplotách 13-21°C. Jakmile má rostlina 3-4 listy, můžete ji začít otužovat a připravovat se na přesazování.
Po přesazení se ujistěte, že hrášek má oporu, na kterou může šplhat, abyste dosáhli maximálního výnosu. Váš hrášek by měl být připraven ke sklizni začátkem až poloviny června.
Špenát
Špenát je dětská noční můra, ale mnoho z nás si lahodnou chuť této zeleniny užívá i v dospělosti. Porce špenátu vám poskytne více než polovinu denního příjmu vitamínu A.
Catalina špenát je obecně nejjednodušší odrůda pro pěstování uvnitř. Začněte s květináčem hlubokým 15-20 cm a zasévejte semena pouze 1 cm hluboko. Pokud začínáte s podnosem na semena, počkejte s přesazením do většího květináče, dokud se nevytvoří tři pravé listy.
Dva týdny po posledním mrazu špenát přesaďte venku a pokračujte v zalévání. Plnohodnotná rostlina špenátu poroste během léta a do začátku podzimu kvůli sklizni.
Rajčata
Ach, vynikající rajče ze zeleninové zahrady, nutnost. Zralá rajčata mají spoustu vitamínů A a C a jsou prostě vynikající. Existuje mnoho odrůd rajčat, ale obecně by se s nimi mělo začít doma asi 6 týdnů před posledním mrazem.
Umístěte dvě nebo tři semínka do každého startovacího pohárku semen. Semena by měla být pokryta pouze půl centimetrem vlhké půdy. Jakmile vaše semena začnou klíčit, odstraňte nejslabší rostlinu.
Rostliny budete muset přesadit dvakrát, jednou uvnitř do větší nádoby (pokud jste začínali z podnosu na semena), pak ztvrdnout a přesadit venku. Když jsou vaše rostliny rajčat vysazeny venku, budou potřebovat podporu, aby mohly růst a udržovat se. Rajčata můžete sklízet o 8 týdnů později. A pro úspěšné sklizně můžete najít 10 zásadních tipů pro pěstování rajčat.
Tak tady jste s 8 druhů zeleniny, které si vypěstujete ve vaší zeleninové zahradě v dubnu až květnu pro které nebudete mít příliš velký problém získat dobrou úrodu! Jako vždy neváhejte komentovat své vlastní tipy.