8 bobulí, které se snadno pěstují v květináčích

Není nic příjemnějšího, než ochutnat vlastní jahody nebo maliny, chuťově se dost liší od čehokoli, co můžete koupit na trhu.
Ale co když nemáte místo na jejich zasazení ve vaší zeleninové zahradě? Pěstování těchto plodů v květináčích je prostě odpověď! Někdy budou vyžadovány velké nádoby.

1) Jahody

Pěstování jahod v nádobách je celkem snadné. Jedna z nejlepších bobulí pro pěstování v nádobách: jahody jsou ideální pro výsadbu na malý balkon.
Jahody lze sázet do závěsných košů, květináčů na jahody a terakotových květináčů s rozestupy 20-30 cm mezi rostlinami.

2) Maliny

Pokud chcete maliny pěstovat v nádobě, měli byste začít tím, že si připravíte dobře odvodněný květináč naplněný bohatou zeminou. Zajistěte, aby měly rostliny dostatek slunečního světla. Jakákoli nádoba o objemu 5 l (šířka 30 cm) postačí pro odrůdy, které nejsou příliš vysoké.
To vám pomůže vyhnout se zatížení nutričních zdrojů půdy. Nezapomeňte také rostliny pravidelně zalévat, aby byla půda vždy mírně vlhká, zatímco během růstu krmíte hnojivem s vysokým obsahem potaše pro sladší maliny.

3) Ostružiny (plody ostružin)

Pěstování ostružin v nádobě může být zábavné a zároveň obohacující. Vše, co potřebujete, je květináč (20 l nebo více), rostlina moruše, zemina, kůly a několik kousků rozbitého květináče (pro zvýšení odvodnění). Začněte tím, že rozbité kousky umístíte na dno nádoby a naplníte ji půdou bohatou na živiny. Zasaďte ostružiní do květináče a zalijte ji.
Důležitost podpory přichází na řadu, jakmile rostlina začne růst do výšky. Protože je známo, že tyto bobule vytvářejí dlouhé, slabé stonky, potřebují podporu, zejména během kvetení a vývoje plodů.

4) Borůvky

Pokud hledáte ty nejlepší bobule pro pěstování v nádobách, borůvky (borůvky ve volné přírodě) by měly být na vašem seznamu. Navzdory skutečnosti, že mohou zabírat místo, je známo, že tyto bobule vydrží déle než většina zahradních bobulí. Navíc se správnými informacemi a know-how je můžete pěstovat v malých prostorách.
Hlavní výhodou pěstování borůvek v nádobách je, že vám umožňuje snadno udržovat úroveň pH půdy na nižších úrovních (kyselé, mezi 4 a 5,5). Jako většina bobulí je pro správný a „plodný“ růst rostlin nezbytná dobrá drenáž a dostatek slunce.

5) Ostružiny (plody moruše)

Pěstování ostružin v nádobách může být přínosem, protože její plody jsou na trhu jen stěží dostupné kvůli jejich krátké trvanlivosti. Naštěstí se můžete naučit, jak ji pěstovat v květináči.
Klíčem k růstu je plné slunce, mírná zálivka a rovná půda.

6) Černý rybíz

Černý rybíz je také jedním z nejlepších bobulí pro pěstování v nádobách. Jejich sladká chuť a vysoký obsah vitamínu C je činí neocenitelnými. K tomu budete potřebovat velkou nádobu. Stejně jako moruše se mu daří v široké škále půd, ale pokud možno s dobrou drenáží s určitou schopností zadržovat vlhkost a bohatým na organickou hmotu. Nezapomeňte umístit nádobu na velmi slunné místo.
Všimněte si také, že mráz drasticky snižuje výnosy rostliny. Proto si určitě nastavte nějaká ochranná opatření pro případ, že se nenacházíte v oblasti bez mrazu.

7) Angrešt

Pěstování angreštu v nádobách je podobné jako pěstování angreštu, budete potřebovat středně velký květináč, alespoň 40 cm hluboký, ale o něco širší, protože angrešt má mělké kořeny, spíše se rozšiřuje, než aby rostl vzpřímeně. Nikdy nepřesahují výšku 1 m50.
I když si můžete vybrat z amerického nebo evropského angreštu, starší je vhodný do nádob, protože má kompaktnější vzrůst, je produktivní a snáší více slunce. Jeho plody jsou však menší a chuťově poněkud horší než evropský angrešt.

8) Acai bobule

Vzhledem k jejich významným zdravotním přínosům a skutečnosti, že jsou velmi vzácné, mohou být bobule acai docela drahé. Naštěstí můžete zkusit pěstovat tyto bobule v nádobách. Vyzkoušet lze pouze zakrslou palmu acai berry, která na zemi může dosáhnout výšky 6-9 m, ale v nádobách bude výška snížena na 3-4 m. Dozrání a započetí plodů trvá nejméně 3 roky. Může být náročná na prostor a čas a budete ji muset přesadit do velké nádoby.
Pěstování palmy Acai je vhodné pro teplé subtropické nebo tropické klima. Chladnější oblasti nemusí být pro bobule acai ideální, ale i tak můžete k jejich pěstování využít skleník (preferuje se velký skleník).

Kdy a jak zasít semínka cukety

10 jedlých květin, které můžete pěstovat na své zahradě