8 aromatických bylin k výsevu v lednu a únoru

Kolem poloviny zimy začne mnoho zahradníků „svědit“. Obvykle to začíná, když otevřeme naši poštovní schránku a najdeme první katalog semen. Přímo na dece je baculatá, nádherná zelenina, která nám připomíná, že teplejší dny jsou za rohem. Pak začneme snít o letošní zahradě a mnozí z nás si vezmou blok papíru, aby začali plánovat. A uprostřed až pozdní zimy jsou obvykle k dispozici zásobníky na semena a pěstební světla, která zaberou část vašeho životního prostoru. Nezapomeňte si ale vyhradit několik míst pod pěstebními světly pro bylinky.

Mnoho semen nevyklíčí, pokud je příliš chladno, opět, to je jeden z důvodů, proč je nejlepší začít klíčit semena uvnitř. Použitím topné rohože pro startování semen můžete dosáhnout ještě vyšší rychlosti klíčení. Tyto rohože se vejdou přímo pod misky se semeny a poskytují šetrné, konzistentní teplo do půdy.

Zvažte také světlo, sazenice, zejména bylinky, potřebují jasné světlo, aby zesílily, aniž by byly příliš dlouhé. Při klíčení semen by mělo stačit světlé okno směřující na jih nebo západ. Jakmile však vaše semena vyklíčí, budete je chtít doplnit pěstebními světly.

Po vší tvrdé práci s pěstováním bylinek si nezapomeňte udělat čas na jejich otužování, než je přesadíte ven. Otužování sazenic znamená vzít je ven na několik hodin v době, kdy je počasí hezčí. Začněte s krátkým obdobím, řekněme půl hodiny, a pomalu přidávejte další čas. Nezapomeňte chránit zranitelné sazenice před větrem, přímým sluncem nebo deštěm, zatímco je budete otužovat. Příprava sazenic do velkých prostor zabere jen týden neustálého otužování.

Zde najdete 8 aromatických bylin k výsevu v lednu a únoru:

1) Tymián

Tento kulinářský oblíbenec dodává úžasnou, výraznou chuť tolika pokrmům, že si zaslouží místo v každé bylinkové zahrádce. Vzhledem k tomu, že tymián roste poměrně pomalu, ranné zahájení v interiéru zajistí, že budete mít na začátku jarní vegetační sezóny připravenou rostlinu slušné velikosti. A jako mnoho bylin jsou semena poměrně malá, takže jejich spuštění v kontrolovaném prostředí (ne větrném nebo deštivém) znamená lepší klíčivost. Semínka tymiánu vyžadují ke klíčení stálou teplotu kolem 15-21°C. Jejich doba klíčení se enormně liší, od jednoho týdne do dvanácti týdnů v závislosti na odrůdě, díky čemuž je tymián ideálním kandidátem pro brzký začátek. Nezapomeňte být trpěliví.

2) Šalvěj

Protože šalvěj trvá dlouho, než klíčí, je kandidátem na náskok. Ale vaše trpělivost se vyplatí, když uvidíte tyto drobné zelené výhonky vynořující se z půdy. Šalvěj potřebuje ke klíčení světlo, takže nejlépe uděláte, když ji zasadíte do země a nezakryjete ji. Semena můžete také před výsevem namočit asi na dvanáct hodin do vody. Namáčení zkracuje dobu klíčení a často vám také může poskytnout lepší rychlost klíčení. Zvažte zakrytí podnosů se semeny plastovým obalem, zatímco čekáte, až semena vyklíčí, protože je to nejlepší způsob, jak zajistit přiměřenou a konzistentní vlhkost. Jakmile vaše šalvěj vyraší, můžete odstranit plastový obal a zamlžit sazenice, jak rostou.

3) Bazalka

Můj hlavní důvod pro pěstování bazalky ze semínek je ten, že jí nikdy nemůžete mít příliš mnoho. Zapomeňte utrácet peníze za 3 nebo 4 rostlinky, když si je můžete vypěstovat sami. Bazalka rychle klíčí, ale je třeba zajistit teplou, vlhkou půdu, kolem 21°C. Zhruba za týden uvidíte klíčky. Nepropadejte panice, pokud to bude trvat trochu déle. Jakmile vaše bazalka vyklíčí, nejlepší věc, kterou můžete udělat, je poskytnout jí dostatek jasného světla. S bazalkou opravdu pomáhají pěstební světla. Bazalce může trvat obzvláště dlouho růst, pokud není správně pěstována. A jakmile vyroste, je důležité vědět, jak bazalku ostříhat, aby dobře vypadala.

4) Petržel

Stejně jako mnoho bylin na tomto seznamu je i petržel skvělá bylina, se kterou byste měli začít brzy, protože může trvat až tři týdny, než klíčí. Semena můžete povzbudit tím, že je před výsevem namočíte na 8 až 12 hodin do vody. Dopřejte svým petrželovým semenům pěkné, vlhké prostředí a měla by dobře klíčit. I když to většinu lidí nenapadne, nechat část vaší petrželky jít na semena je skvělý způsob, jak ušetřit semínka pro petržel na příští rok.

5) Oregano

Oregano je další oblíbená kulinářská bylina, která má brzký náskok. Semena potřebují ke klíčení světlo, takže je stačí umístit na vlhkou startovací směs semen. Dobře je postříkejte a poté nádobu zakryjte plastovým obalem. Udržujte semena oregana v teple, kolem 18-24 °C, a během několika týdnů byste měli vidět, jak prorůstají půdou v květináči. Jakmile vaše oregano vyklíčí, můžete plastový obal odstranit.

6) Máta

Pokud chcete pěstovat mátu, mátu peprnou nebo jakýkoli jiný druh pravé máty, můžete to začít doma, abyste nastartovali sezónu. Máta potřebuje ke klíčení světlo, proto semínko nezakrývejte. Nádobu však můžete přikrýt igelitem, abyste udrželi vlhkost. Buďte trpěliví, protože mátě může trvat několik týdnů, než klíčí. A jako většině z nich jí budete muset dopřát teploty kolem 18-21°C.

7) Meduňka

Meduňka je další semínko, které trvá, než vyklíčí, asi 2-3 týdny, a jak jsem již zmínil na začátku, jejich časné spuštění dává prostor pro další sazenice. Budete chtít udržovat teplotu mezi 18-24°C, abyste zajistili klíčení a semena nemusíte zakrývat, protože meduňka potřebuje ke klíčení světlo. Samozřejmě, že pokud meduňku začnete používat v interiéru, možná to už nikdy nebudete muset udělat, protože je to skvělá aromatická bylina, která se znovu zaseje, jakmile ji zasadíte na zahradu.

8) Pažitka

Tuto kořeněnou bylinku lze tak snadno vypěstovat ze semen a rostlin, které si nemůžete nechat ujít! Pažitka by měla být uchovávána ve tmě, aby vyklíčila, semena zakryjte kouskem novin nebo řemeslného papíru, abyste blokovali světlo. Mají rádi teploty kolem 21°C a klíčení může trvat až dva týdny. Jakmile vaše malá pažitka vyraší, odstraňte noviny a dopřejte jim dostatek jasného světla. I přes svůj křehký vzhled jsou poměrně robustní a jejich přesazování je hračka. Jednoduše odstraňte veškerou hmotu z každého šálku nebo semenné buňky a přesaďte celý kořenový bal do vaší zahrady. Nejlepší na tom je, že pokud vám nakonec zůstane více rostlin pažitky, než víte, co dělat, můžete je seříznout a hned použít.

a vy? Jaké aromatické bylinky pěstujete uprostřed zimy?

8 druhů zeleniny k pěstování v dubnu až květnu v zeleninové zahradě

10 nejlepších zeleniny k pěstování na vyvýšených záhonech