7 zeleniny, kterou může pěstovat téměř každý

K tomu, abyste si vypěstovali čerstvou zeleninu přímo na zahradě nebo na balkoně, nepotřebujete zelený palec. Ať už jste v zahradničení nováčci, nebo si jen chcete založit zeleninovou zahradu s co nejmenším množstvím času a úsilí, zde jsou nejlepší (téměř) spolehlivé druhy zeleniny k pěstování.

Většina zahradnických stránek na webu se shoduje na tom, která zelenina je nejlepší pro začínající zahradníky.

Nemůžete tyto rostliny jen tak hodit do země a odejít s nadějí, že vykvetou a nasadí ovoce, ale v závislosti na vašem prostoru jsou to rostliny, kterým se ve vaší zeleninové zahradě bude nejvíce dařit.

Níže se podívejte na sedm nejjednodušších druhů zeleniny pro začínající zahradníky:

1. Vypěstujte si jednoduchý salát

Dobré zprávy! Některé z méně vybíravých druhů zeleniny jsou ty, které jsou ideální pro instantní osvěžující letní salát.
Salát roste rychle a je opravdu snadný na sklizeň (stačí odříznout vršky rostlin nebo otrhat listy podle potřeby) a zabere velmi málo místa. Saláty mohou dokonce snadno růst v nádobách, mohou být doprovázeny květinami nebo skryty pod vyššími rostlinami. Lze je také vysévat přímo i na částečně zastíněné plochy.

2. Pěstujte rajčata

Snad nejoblíbenější zelenina a že na jakémkoli typu zahrady můžete rajčata pěstovat na závěsných záhonech nebo jiných nádobách nebo kdekoli, kde budou mít dostatek slunce a oporu pro své tyče. Nejsnáze se pěstují rostliny zakoupené ze školek.

Pokud k rostlinám rajčat zasadíte bazalku, přirozeně odeženete škůdce a dokonce zlepšíte chuť rajčat a naštěstí, stejně jako jiné bylinky, je i bazalka jednoduchá na pěstování.

3. Pěstujte okurky

Okurky milují sluneční světlo a teplé teploty, stejně jako podporu pro lezení. Díky vertikálnímu růstu okurky dobře rostou v nádobách. Jakmile se pevně usadí a budete je pravidelně zalévat, rostou téměř jako plevel. Pravděpodobně budete mít dostatek okurek, které můžete darovat svým sousedům.

Většina kořenové zeleniny, jako je mrkev, tuřín a ředkvičky, je mrazuvzdorná a lze ji vysadit přímo na zahradě brzy na jaře a nechat ji až do podzimu. Listy lze také sklízet, když tyto rostliny rostou. Zelené fazolky a cukety se také snadno pěstují a jsou poměrně plodnými producenty.

4. Pěstujte mrkev

Pamatujete si ty školní projekty, kde jste pěstovali mrkvové listy z vrcholků? Celá mrkev se také poměrně snadno pěstuje v zemi. Jedna věc o mrkvi je, že nemusí být příliš velká, zvláště pokud máte kamenitou půdu. Nejlepší je hluboká, dobře propustná půda, dobrý nápad je vyvýšený záhon. Pěstování mrkve je však jednoduché a zábavné (mohou vám pomoci i vaše děti). Mrkev snáší i mírný stín, i když jako většina rostlin preferuje plné slunce.

5. Pěstujte ředkvičky

Ředkvičky můžete přidat do salátu, ale jsou mnohem všestrannější, jako svačina a příloha. I když je nemá každý rád, jakmile zjistíte, jak snadno se pěstují, možná je budete chtít přidat do své zahrady. Navíc jim trvá jen 20 dní, než dosáhnou plné velikosti a budou připraveny ke sklizni.

Na této rychle rostoucí, směšně snadno pěstovatelné kořenové zelenině je toho tolik co milovat. Semena jsou dostatečně velká, aby je bylo možné snadno vysévat, buď na zahradní záhon, nebo do nádoby hluboké alespoň 15 cm. Rostou na slunci nebo v polostínu. A pokud je stihnete zalít, než půda vyschne, odměnou vám bude spousta křupavých, pikantních ředkviček. Vysévejte více, jak potřebujete, a ředkvičky můžete pěstovat po celou sezónu.

6. Pěstujte zelené fazolky

Všechny druhy zelených fazolek jsou ideální pro zeleninové zahrady. Na výběr jsou stovky odrůd a sbírat fazole za účelem jejich sklizně je docela zábavné. Odrůdy keřů vyžadují méně prostoru než odrůdy révy. Oba druhy snadno rostou ze semen. Většina fazolí preferuje plné slunce a dobře odvodněnou půdu.

7. Vypěstujte si cuketu

Cukety rostou tak bujně, že jsou terčem mnoha zahradníků. Většině lidí by měla stačit jedna nebo dvě rostliny. Květiny jsou stejně chutné jako tykev.

Stejně jako fazole a okurky jsou rostliny cukety plodné, ať už se pěstují v nádobách nebo přímo v nakopené půdě. Stejně jako fazole a ředkvičky rostou snadno ze semen. Potřebují však dobrou vlhkost a preferují teplou půdu, takže semena je nejlepší vysévat později v teplém období (dobrá rostlina pro zahradníky prokrastinující).

S výše uvedenými sedmi druhy zeleniny (nebo dokonce jen s několika z nich) budete mít ty nejčerstvější rostliny, které si můžete letos v létě užít, bez větších problémů. Hej, čím víc zahradničíš, tím víc rosteš.

15 semen zeleniny k výsevu v lednu nebo únoru

9 tipů, jak získat velké hlávky česneku |