7 zeleninových dvojic, které rostou společně

tipy na rajčatovou zahradu

Pěstování několika druhů zeleniny na zeleninovém plácku může mít mnoho výhod. Zasazení určité zeleniny vedle sebe může povzbudit obě rostliny, aby prospívaly společně. Tento jedinečný proces je známý jako doprovodná výsadba.

Doprovodné rostliny mají mnoho potenciálních výhod pro své protějšky. Je to skvělý způsob, jak získat zdravější rostliny a vyšší výnosy ze zeleninových plodin. Koncept společnosti spočívá v tom, že skupina rostlin si může navzájem pomáhat v růstu přilákáním opylovačů nebo odpuzováním škůdců, kromě toho, že poskytují půdě prospěšné živiny, stín nebo podporu. Při plánování letošní zeleninové zahrádky zkontrolujte, zda zelenina, kterou chcete pěstovat, má společníky, kteří pomohou vaší zahradě vzkvétat. Pro dosažení nejlepších výsledků vyžaduje výsadba doprovodných rostlin plánování a výzkum, ale část této práce jsme udělali za vás se seznamem některých skvělých doprovodných rostlin.

7 zeleninových dvojic, které rostou společně

Společník z řepy a česneku

Společná výsadba řepy a česneku má mnoho výhod. Vůně česneku odpuzuje škůdce, jako je červec kořenový, brouk japonský, hlemýžď ​​a vrtalka, kteří napadají řepu. Česnek je vynikajícím společníkem řepy, protože zvýrazňuje její chuť, a síra, kterou česnek produkuje během svého růstu, působí jako antimykotikum, které pomáhá řepě odolávat chorobám.

Řepa nejlépe roste v hluboké, dobře odvodněné půdě. Jílovité půdy jsou příliš těžké na to, aby řepa mohla správně růst. Řepa má ráda chladné počasí, ale dávejte pozor, abyste ji nezasadili dříve, než teplota půdy dosáhne alespoň 5 °C. Semena zasaďte do řádků 2-5 cm od sebe a dejte řepě asi 3 cm vody týdně.

Česnek zasaďte do úrodné, dobře odvodněné půdy, stroužky rozmístěte 10 až 15 cm od sebe. Umístěte lusky špičatým koncem nahoru a zatlačte každý lusk 2 až 5 cm do země. Nezapomeňte zalévat rostliny česneku každé tři až pět dní, když začnou tvořit cibule.

Příloha s brokolicí a cibulí

Zasazením brokolice a cibule blízko sebe na zahradě můžete zlepšit chuť své brokolice.

Brokolice je jednou z nejvýživnějších zelenin a nejlépe roste v chladném období. Plné zralosti dosáhne za šest až osm týdnů. Rostlina má ráda plné slunce, ale může růst i v polostínu. Brokolice potřebuje vlhkou, úrodnou, mírně kyselou půdu. Semínka zasaďte do hloubky 1 cm nebo řízky vložte o něco hlouběji do země, než byly dříve. Umístěte rostliny 30 až 60 cm od sebe, s 90 cm mezi řádky. Pravidelně zalévejte a snažte se nenamočit poupata.

Cibule jsou chladné klima cibulnaté rostliny. Cibule připravené k výsadbě můžete zakoupit přímo v zemi ve školkách nebo online. Pokud se rozhodnete pěstovat cibuli ze semen, bude trvat až čtyři měsíce, než rostlina dozraje. Cibulové natě za chladného počasí vyraší a při oteplení vytvoří cibulky. Zalévejte asi centimetr týdně a ujistěte se, že cibule jsou dobře odplevelené, protože rostliny nemohou snadno konkurovat plevelu.

Společník z mrkve a pórku

Mrkev běžně napadá červec mrkvový a pórek molice pórová a červec cibulový. Mrkev odradí škůdce póru a pórek zase škůdce mrkve. Jedná se o holistický přístup k hubení škůdců. Ve skutečnosti jsou tyto rostliny skvělými zahradními společníky, protože navzájem bojují proti škůdcům.

Chcete-li pěstovat mrkev, zasaďte semena venku asi tři až pět týdnů před posledním mrazem. Semena sázejte 8-10 cm od sebe, v řádcích nejméně 30 cm od sebe. Zkuste je pěstovat na plném slunci. Půda musí být dobře propustná a kyprá a rostliny musíte zalévat alespoň jednu 2 cm týdně.

Pórek je příbuzný cibule, které se daří v chladném počasí. Pór zasaďte do oblasti zahrady s plným sluncem a úrodnou, dobře odvodněnou půdou. Pór potřebuje extrémně úrodnou půdu a dostatek vláhy, aby mohl co nejlépe růst. Aby se dosáhlo typu bohaté, bílé stonky, která je nejvhodnější ke konzumaci, musí být stonek skryt před sluncem pomocí procesu zvaného bělení.

kukuřice hrášek squash zeleninová zahrada společníky

Společník kukuřice, fazole a tykve

Společné pěstování kukuřice, fazolí a tykve je metoda známá jako tři sestry, kterou pěstovali domorodí lidé v Americe. Toto je dobrý příklad vzájemného prospěchu s použitím specifických doprovodných rostlin. Stonky kukuřice podporují fazole, zatímco rostlina fazole čerpá dusík z půdy, což pomáhá rostlinám kolem ní růst větší a plnější. Dýně jsou kratší rostliny a mají velké listy, které rostou blízko země a působí jako odpuzovač plevele pro kukuřici a fazole.

Chcete-li zasadit cukrovou kukuřici, ujistěte se, že půda má alespoň 18 °C, než zasadíte semena do hloubky 1 cm až 2 cm. Semena zasaďte do řádků 30 cm od sebe a ujistěte se, že řádky jsou od sebe 70-90 cm. Zasaďte kukuřici na místo s plným sluncem a dobře odvodněnou půdou. Zhruba jednou týdně kukuřici zalévejte hluboko.

Kdykoli po pominutí mrazu můžete zasadit jakoukoli odrůdu zelených fazolek. Musí se začít ze semen, protože pokus o přesazení zelených fazolek může ve skutečnosti zabít mladé rostliny. Semena vysévejte asi 8 cm od sebe. Normálně zelené fazole potřebují podporu, jako mřížovinu, ale v tomto případě fazole použijí vysoké kukuřičné stonky, aby vyšplhaly nahoru. Rostliny pravidelně zalévejte, zejména za slunečných dnů.

Tradiční indiáni používali dýně v metodě Tří sester, ale hodí se jakákoli zimní squash. Dýně vyžadují dlouhé vegetační období, obvykle začínající koncem května nebo začátkem června. Dýně můžete zasadit do řad nebo malých kopečků, které pomáhají prohřívat půdu a udržovat ji odvodněnou. Semena zasaďte 2 cm hluboko. Dýně by měly být vysazeny na místě, které je plné slunce a dobře odvodněné. Potřebují také dostatek vody, asi 2 cm za týden.

Společník okurky a hrášek

Společné pěstování okurek a hrachu nakonec rostlinám okurek prospěje, protože hrách zvýší dusík v půdě. Zvýšený obsah dusíku podpoří rostlinu okurky, aby rostla větší a mohutnější.

Okurka je tropická zelenina. Rostliny okurek potřebují ke svému růstu teplou půdu s kyselým pH. Sazenice zasaďte 90 cm od sebe a použijte mřížovinu k podpoře révy při růstu. Mříž také drží ovoce od země. Snažte se udržovat půdu vlhkou asi 2 cm vody za týden.

Hrách je luštěnina, která obvykle preferuje chladnější počasí, takže k výsadbě tropických okurek je budete muset během letních měsíců podpořit vodou a stínem, aby byla podzimní sklizeň. Zatímco pro doprovodnou výsadbu se hodí jakákoliv odrůda hrachu, sněžný hrášek roste na mřížoví, takže jeho výsadba vám umožní použít stejnou mřížovinu jako okurky. Hrách potřebuje mírně kyselou půdu. Ideální je zasadit je přímo do země, protože přesazování může rostliny poškodit a ovlivnit sklizeň později. Zkuste hrášek zalévat denně, jakmile se vytvoří lusky, abyste podpořili lepší kvalitu.

Ředkvička a špenát společník

Pokud zasadíte ředkvičky a špenát společně, ředkvičky pomohou udržet listové horníky daleko od špenátu. Tito škůdci neovlivní kořen ředkvičky, což je jedlá část.

Ředkvičky zasaďte asi měsíc před průměrným datem posledního mrazu v sezóně. Semena vysévejte přímo do zeleninového záhonu do hloubky asi 1 až 2 cm a ve vzdálenosti 5 cm do řádků vzdálených od sebe 30 cm. Ředkvičky potřebují hodně slunce a dobře odvodněnou půdu s dostatkem vláhy, ale ujistěte se, že půda není rozmočená.

Špenát můžete zasadit, jakmile zem rozmrzne. Začněte s výsadbou venku, protože pokud se pokusíte špenát přesadit, riskujete poškození mladých rostlin. Ujistěte se, že místo, které si vyberete, je na plném slunci nebo v mírném stínu a že půda je dobře odvodněná. Semena můžete zasít 1-2 cm hluboko nebo je rozložit na velký záhon. Pravidelně zalévejte a pro udržení vlhkosti používejte mulč.

Příloha s rajčaty a bazalkou

Sázet rajčata a bazalku společně na zahradě má smysl nejen proto, že máte rádi dobrou italskou omáčku, ale také proto, že tyto specifické rostliny spolu dobře rostou.

Rajčata sázejte koncem jara nebo začátkem léta, protože milují teplo. To je důvod, proč také potřebují plné slunce po dobu šesti až osmi hodin. Najděte mnoho tipů na výsadbu rajčat v zeleninové zahradě, aby byla vaše sezóna úspěšná.

Chcete-li rostliny rajčat udržet nad zemí, použijte kůl, mřížovinu nebo klec. Pro udržení vlhkosti a zabránění růstu plevele použijte asi 5 až 10 cm mulče. Rajčata budou potřebovat dostatek vláhy, proto se snažte zalévat je alespoň 2 cm týdně, i když v letních měsících byste je měli zalévat více.

Nemáte rádi bazalku? Okurky jsou také dobrými společníky rajčat.

Jak můžete vidět, existuje mnoho možností doprovodné výsadby, které mohou prospět vaší zeleninové zahradě. Pokud uvažujete o některé z těchto možností pro letošní zahradu, zvažte přidání jedné z těchto doprovodných rostlin, která pomůže vaší zelenině. Není přece nic špatného na tom, když si dáte více zeleniny.
A vy, jakou zeleninu rádi společně sázíte a která je dobrými společníky?

Tipy pro pěstování cibule v květináčích |

Jak pěstovat tchajwanské ploché zelí nebo zelí ze semen