7 tipů pro úspěšné přesazování rostlin rajčat

přesazování rajčat

Den pro přesazování rajčat a jiných teplých sezónních plodin se blíží, pokud se tak již nestalo, v závislosti na vaší oblasti. Pro přesazování rostlin rajčatvýběr správného okamžiku je zásadní.

Posledních deset let jsme vážili naši sklizeň a sledovali teploty a datum transplantace. Viděli jsme přímou korelaci mezi příliš časným přesazováním, kdy jsou noční teploty ještě pod 10 stupňů, a špatnou sklizní.

Takže odolejte nutkání transplantovat příliš brzy a počkejte na to noční teploty dosahují minimálně 13°C. Mysleli jsme si, že dřívější výsadba bude znamenat rychlejší sklizeň. Ale mýlili jsme se. Rostliny rajčat stresované chladem uvíznou a snaží se začít!

Pokud tedy nemáte teplé, chráněné místo nebo plastový polytunel, i když jsou tyto jarní dny teplé a krásné, doporučujeme počkat na tyto vyšší noční teploty.

Mezitím se začněte připravovat hned.

7 kroků k přesazení rajčat do země

1. Připravte půdu.

Tento bod si zaslouží celý článek, protože na sezónu rajčat se začínáme připravovat na podzim, než je přesadíme. V dubnu vyséváme podzimní zelené hnojení, které může zahrnovat oves, žito, bob obecný, lupinu, jetel bílý a vikev, kde budou rajčata vysazena v příští sezóně. Můžeme přidat pozvolna se uvolňující pozměňovací návrhy a také jej můžeme opevnit dobře vyzrálou mrvou pro nejzdravější a nejrobustnější zelené hnojení, jaké můžeme mít.

Na jaře se zelené hnojení naseká, zapracuje do půdy a tato organická hmota se přemění na humus, který bude naše rajčata vyživovat po celou sezónu.

Testování půdy může být užitečné, ale zaměření na chemii půdy je limitující. Půdní biologie může odhalit mnoho jemných souvislostí, které se vyskytují v živé půdě. A vztah rostlin k živé půdě se v průběhu života rostliny mění, rostliny potřebují jiné minerály někdy a jindy. Čas strávený poznáváním a podporou živé půdy je tedy celoživotním úsilím, jehož odměnou jsou zdravé rostliny a zvířata, stejně jako nutričně bohaté potraviny plné chuti.

2. Vyberte krásné, silné a zdravé rostliny rajčat.

Abyste měli dobrou úrodu, musíte si dobře vybrat rostliny rajčat, musí být krátké, robustní a plné vitality. Mám je ráda svěží a zelené, s velkými listy a tlustými, krátkými stonky. Pokud jsou příliš velké nebo příliš podsadité, prasknou při prvním poryvu větru, který máme. Rostliny, které jsou příliš malé, budete muset pěstovat na své zahradě, ale opravdu chcete, aby stály samy, až přijde čas na přesazování. Ideální je, aby kořeny dosáhly jen na okraj svého prostoru, květináče nebo bloku zeminy a neobtékaly vnitřek květináče.

3. Otužte rostliny rajčat.

Představte si, že máte dobrý život, pravidelnou zálivku, stálou a optimální teplotu růstu, dostatečný prostor, dobrou cirkulaci vzduchu, živou půdu. Pokud jste zatlačeni do země bez hladkého přechodného období, vaše rostlina může zažít „transplantační šok“.

Rádi se snažíme minimalizovat maření skutečné touhy rostliny po růstu tím, že jí dáme čas, aby se aklimatizovala na život mimo „školku“ nebo skleník. Nejprve začneme tím, že brzy ráno otevřeme dveře dokořán, aby dovnitř vstoupil chladný vzduch.

Sazenice rozmístíme tak, aby měly kolem sebe prostor a vějíře zvětšíme, aby zpevnily stonky. Zaléváme dlouho a hluboko, pak je necháme vyschnout. Asi týden před přesazením rostliny přemístíme do chladného rámečku nebo na chráněné místo venku, chráněné před větrem a silným deštěm nebo kroupami a chráněné pro případ pozdního mrazu. Začínají cítit, jaký je život mimo skleník. Poté je přemístíme na zeleninovou zahrádku, ale blízko úkrytu, takže pokud se počasí změní, jsou trochu kryté, ale většinou se začnou o sebe postarat. Otužuje se.

Přemýšlejte o tom, jak můžete rostliny pomalu aklimatizovat, prodloužit pobyt venku, větrat, nechat je mezi zálivkami vyschnout, vystavit je plnému slunečnímu záření. Můžete je přemisťovat po zahradě a na noc je zakrýt plastem přes tyče. Pamatujte, že jsou citlivé na noční teploty pod 13°C. Za obzvlášť jasné a chladné noci je proto možná budete muset přenést dovnitř.

Chcete-li vědět vše, najděte 10 základních tipů pro pěstování rajčat.

4. Odstraňte květy a plody.

To může být složité, pokud chcete rajčata co nejdříve, ale odstranění květů a plodů povzbudí rostlinu, aby si vytvořila hluboký kořenový systém. Rajčata potřebují rovnováhu mezi vegetativním růstem a produkcí ovoce. Pokud chcete rostliny, které vydrží, nechte je prvních pár týdnů strávit v zemi zakořeněním hluboko a hledáním minerálů. Odmění se vám větší úrodou a silnější rostlinou.

mladá rostlina rajčat
mladá rostlina rajčat

5. Přesaďte své rostliny do země

Když se rozhodnete, že jsou noci dostatečně teplé, vaše rostliny potřebují více prostoru a vaše půda je připravena, je čas vykopat novou jámu.

Naše rajčata zakopáváme docela hluboko, ve skutečnosti rajčata produkují kořeny ze stonku, což jim pomáhá pevně zakořenit. Semenné listy (děložní listy) a dokonce i první pravé listy zahrabeme a necháme je rozložit. Můžete vykopat jámu hluboko nebo je zahrabat pod úhlem. Četli jsme, že když je půda teplejší, pomáhá zakopat šikmo, ale protože naše sazenice bývají kratší a robustnější, sázíme je do přímé linie.

Rajčata budou produkovat velké kořeny, které mohou dosáhnout až jednoho metru.

6. Dopřejte rostlinám rajčat dostatek prostoru

Minimální prostor pro rostlinu rajčete je 45cm a preferujeme 60cm. Rajčata potřebují dobrou cirkulaci vzduchu, aby se snížila vlhkost, která může přenášet nemoci. Navíc mají rozsáhlý kořenový systém a hodně se živí. Přemýšlejte také o podpůrném systému, který budou vaše rajčata potřebovat, ujistěte se, že na to necháte prostor, náš podpůrný systém instalujeme ještě před přesazením.

Pokud pěstujete v květináči na terase, jděte do toho! Na jedno z cherry rajčat použijte květináč o průměru alespoň 40 cm a pro rajčata normální velikosti alespoň 60 cm a naplňte jej co nejlepší zeminou. Pamatujte, že budete potřebovat silný podpůrný systém pro vaše rostliny rajčat, zejména pro zeleninové zahrady, které jsou velmi vystaveny větru.

7. Přidejte společníky k rostlinám rajčat

Jako společníci pro rostliny rajčat jsou bazalka a měsíčky dva z našich oblíbených. Přitahují užitečný hmyz, který se živí škůdci, kteří mohou navštívit vaše rajčata a přenášet nemoci. Rajčata a půdní mikrobiom navíc oceňují přidání rostlin s více či méně hlubokými kořeny. A navíc je to hezké.

Nyní víte, co musíte udělat, sledovat noční teploty, připravit půdu a vaši podporu a užít si rajčatovou sezónu! Neváhejte se podělit o své vlastní tipy v komentářích k tomuto článku.

6 tajemství pěstování chřestu ve vaší zeleninové zahradě

Letos na jaře zasadíme 20 víceleté zeleniny