7 tajemství o pěstování ředkviček

Ředkvičky jsou jednou z mých oblíbených zeleninových plodin a chystám se zasadit svou třetí jarní výsadbu. Všechny mé výsadby mají přiměřenou šanci na úspěch, protože slibuji, že své ředkvičky zkazím shovívavou péčí, což je první tajemství, které vám musím o pěstování ředkviček prozradit. To, že ředkvičky rostou rychle, neznamená, že se dají snadno pěstovat nebo že nevyžadují pozornost. Objevte níže 7 tajemství pěstování ředkviček.

1) Ředkvičky nerostou tak rychle, jak se říká.

Ředkvičky mohou dozrát velmi rychle, ale ne vždy. Semenářské společnosti často propagují první ředkvičky, které dozrávají za 23 dní, což jsem na mé zahradě nikdy neviděl. Katalogy uvádějí rozumnější odhad čtyř až šesti týdnů, který bere v úvahu období pomalého růstu kvůli chladnému, zataženému počasí. Vždy počítám minimálně šest týdnů pro dobrou úrodu jarních ředkviček a deset týdnů pro ředkvičky pěstované na podzim.

2) Ředkvičky potřebují prostor

Rychlý růst ředkviček přichází s podmínkami, včetně nekompromisní potřeby prostoru. Sazenice, které rostou příliš blízko u sebe, nevyrostou, takže semena vysévejte s rovnoměrnými rozestupy nebo je prořeďte brzy po vyklíčení. Malé salátové ředkvičky dobře dozrávají, když jsou od sebe vzdáleny 5 cm, ale mezi velkými daikony a jinými velkými ředkvičkami ponechejte 10 cm. Všimněte si, že proužky semen ředkviček mohou být skvělým pomocníkem pro rozestupy a lze je vyrobit rychle a snadno.

3) Růst bez konkurence a v dobrých podmínkách přispívá k úspěšné sklizni

Ředkvičky netolerují plevel ani vodní stres a musí mít půdu, která nikdy nevysychá. Časné mulče jsou v deštivém klimatu náchylné k problémům se slimáky, takže při pěstování ředkviček je jedinou odpovědí pečlivé zalévání. Salát má podobné potřeby, takže často pěstuji dvě zeleniny v sousedních řadách.

4) Na jaře dobře rostou jen některé odrůdy ředkviček

Všechny odrůdy ředkviček dobře rostou na podzim, ale jen některým se daří na jaře. Rychle rostoucí salátové ředkvičky v červené, dvoubarevné nebo pastelové barvě jsou nejlepší volbou na jaře, ale jediné asijské ředkvičky, které jsem zjistil, že dobře rostou z jarní výsadby, jsou čínské druhy, jako je ‚Dragon‘ (dlouhé červené ředkvičky). Krásné červené a zelené „melounové“ ředkvičky jako „Misato Rose“ a mrkvovité daikony jsou vždy nejlepší na podzim.

5) Problémy se škůdci a chorobami jsou vždy za rohem

Ředkvičky nejsou bez problémů. Bleší brouci dělají drobné dírky do listů, slimáci a slimáci dírky a rýhy v dokonalých kořenech a náhlý liják může ředkvičky prasknout a způsobit jejich hnilobu. To je jen několik důvodů, proč rychle sklidit ředkvičky vyrašené ze země, odříznout vršky a uložit je do lednice.

6) Rychlá sklizeň je nezbytná

Navzdory tvrzení, že některé odrůdy ředkviček vydrží na zahradě, aniž by se zkazily, pravdou je, že s ředkvičkami, které se nesklízí den nebo dva příliš dlouho, se může stát mnoho špatných věcí. Je paradoxem, že zatímco dokonalé ředkvičky se mají sklízet rychle, odříznuté kořeny vydrží v lednici měsíce.

7) Ředkvičky jsou v kuchyni velmi všestranné

Ředkvičky jsou chutné syrové, ale jsou také zeleninou, která je chutná i tepelně upravená. Zaslouží si širší použití v grilech a zásobnících. Ředkvičky jsou také skvělou malou zeleninou na kvašení. Když použijete metody fermentace soli k nakládání dětských salátových ředkviček, nakrájených na polovinu, barvy se spojí a vytvoří jasně růžový nálev.

Pointa je, že zatímco pěstování ředkviček může být intenzivnější než u mnoha jiných druhů zeleniny, pozornost věnovaná detailům zajistí úspěšnou sklizeň.

A vy, jaké jsou vaše zásadní tipy na ředkvičky?

10 víceletých zelenin, které můžete zasadit jednou a sklízet roky

8 zeleniny k pěstování pro produktivní zimní zeleninovou zahradu