Kdybych si měl vybrat jednu zeleninu, kterou budu pěstovat na své zeleninové zahrádce, byly by to zelené fazolky. A protože je tento článek celý o zelených fazolkách, musím vám říct jen o mém oblíbeném.
Zelené fazolky jsou nádherné rostliny, které prospívají našemu tělu a půdě naší zahrady. Během mnoha let pěstování zelených fazolek na vlastní zahradě jsem objevil několik velmi užitečných tipů pro pěstování zelených fazolek.
Níže najdete 6 základních tipů pro pěstování zelených fazolek ve vaší zahradě:
1. Přímo zasejte fazole.
Zelené fazolky nerostou dobře jako sazenice nebo transplantace. Nejlepší je zasít je přímo do půdy ve vaší zeleninové zahradě jako semena. Zelené fazolky by se měly vysévat, když je teplota půdy (ne teplota vzduchu) alespoň 16°C.
2. Namočte fazole přes noc.
Večer před zasetím semen zelených fazolí namočte semena přes noc do vody o pokojové teplotě. Tím se výrazně urychlí proces klíčení. Pokud však předpověď počasí ve vaší oblasti vyžaduje déšť během týdne výsadby fazolí, semena nenamáčejte, protože by mohla hnít.
3. Zasaďte fazole tam, kde byly před rokem vysazeny vaše brukvovité rostliny.
Fazole jsou vynikající rostlinou pro střídání plodin, protože pomáhají fixovat dusík v půdě. Je dobré je vysadit tam, kde byli v předchozím roce vysazeni zástupci čeledi brukvovitých (zelí, brokolice, růžičková kapusta nebo květák).
4. Využijte doprovodnou výsadbu
Zelená fazolka je docela samolibá rostlina a dobře se snáší téměř se vším ostatním. Jediné rostliny, v jejichž blízkosti byste neměli sázet, jsou členové rodiny Allium, jako je cibule, česnek, pórek a jarní cibulka. Rodina allium může inhibovat nebo zpomalit růst zelených fazolek.
5. Umístěte síť nebo jen provázek přes semena zelených fazolí.
Je známo, že ptáci trhají nové a mladé výhonky. Pokud jednoduše uvážete provázek jen 3-5 cm nad řadou mladých výhonků, zabráníte ptákům vytáhnout je nahoru. Jakmile jsou fazole vysoké několik centimetrů, můžete provázek odstranit.
6. Zkontrolujte, zda jsou vaše zelené fazolky popínavou nebo trsnatou odrůdou
Balíček se semeny by vám měl říci, zda se jedná o popínavou nebo keřovou odrůdu. Keřové fazole nepotřebují podpůrný systém a jsou spíše keřovité a níže u země. Pole beans, tedy lezci, vysílají běžce a potřebují něco, po čem lézt. K vytvoření mřížového systému můžete použít sloupek, plot nebo dokonce mezi dvěma sloupky vést prameny provázku nebo drátu. Jakmile běháky začnou růst, je potřeba dát rostlinám něco, po čem šplhat. Pokud nebudou mít svůj podpůrný systém, neporostou. Poté, co umístíte lezecké podpěry na místo, fazole přes noc rostou velmi rychle.
Jakou odrůdu zelených fazolí nejraději pěstujete? Praktikujete úsporu semen?