6 užitečných tipů pro pěstování rostlin cukety

rostlinná cuketa

Pěstování cukety je oblíbené, protože cuketa je jednou z nejjednodušších rostlin na pěstování ve vaší zahradě. Většina zahrádkářů dokáže zasadit pár sazenic cuket a bez problémů sledovat, jak rostliny rychle rostou.

Miluju cukety. Cuketa je kromě rajčat jedinou zeleninou, která mi opravdu zvěstuje léto. Miluju celou hromadu cuketových receptů. Chci se tedy ujistit, že naše úroda je hojná a to se obvykle děje. Ve skutečnosti bývá naše sklizeň tak bohatá, že prosím své rodiče, rodinu a přátele, aby si také vzali svůj díl.

Zde je několik tipů, které používáme k pěstování rostlin cukety.

1) Zasaďte ve správný čas

Rostliny cukety se s mrazem vůbec NEKAMÁŘÍ. Pokud své cukety zasadíte dříve, než pomine hrozba mrazů, riskujete celou sklizeň.
Cukety nemají rády ani nízké teploty, ale já za to nemůžu!
Znamená to tedy odolat pokušení a nezasadit příliš brzy. Pokud se plody tvoří v chladném počasí, je nepravděpodobné, že budou dobře růst.

2) Vyberte si správné místo

Jakmile najdete správný čas na zasazení cukety, musíte se rozhodnout, kam na zahradě cuketu zasadit. Místo, které si vyberete, by mělo být plné slunce, takže zahradní záhon zastíněný velkým stromem je ŠPATNÁ volba!

Mělo by to být také vlhké, dobře odvodněné místo. Stránka by však neměla být rozmočená! Nezapomeňte přidat kompost a organickou hmotu do půdy, kterou jste vybrali pro pěstování rostlin cukety.

3) Použijte sukcesní výsadbu

Mnoho lidí si neuvědomuje, že pěstování rostlin cuket je dobrou volbou pro následnou výsadbu, protože nejsou mrazuvzdorné. Když přemýšlíme o sukcesní výsadbě, myslíme na rostliny, které rostou od jara do podzimu, nikoli na rostliny milující léto.

Rostliny cukety tuto plíseň rozbijí. Tyto rostliny rostou rychle a obvykle můžete sklízet první plody 40-60 dní po výsadbě.

Abyste se neutopili v hromadách cuket (což opravdu není na škodu, pokud cukety MILUJETE), zakládejte nové rostliny dvakrát až třikrát za sezónu. To vám umožní prodloužit období sklizně. Rostliny cukety mají tendenci produkovat spoustu ovoce najednou, pak se pomalu zastaví.

Nejlepší ze všeho je, že nemusíte pěstovat cukety uvnitř. Stačí zasadit tato semínka do země.

4) Vysaďte kopečky cuket

Zasaďte dohromady hromádku 2 až 3 rostlin cukety. To je důležité, protože cuketa má květy, které je třeba opylovat, aby se vytvořilo ovoce, jaké chcete. Tyto květiny se otevírají 1 den. Ano, pouze 1 den! Pokud se nepodaří opylení, nedostanete cuketu, a to by byla škoda. Zasazení několika rostlin dohromady zvyšuje šance na opylení. Zahrádkáři si mohou vybrat, zda si koupí sazenice nebo zasadí semínka cukety přímo na zahradě.

5) Pochopte opylování cuket

Nyní tedy víte, že květy se otevírají na jeden den, ale věděli jste, že na rostlině cukety jsou samčí a samičí květy. Samčí i samičí květy se otevírají současně, ale pouze samičí květ vytváří plod. Samčí květy slouží pouze k opylení.

Na většině nových rostlin mají samčí květy tendenci nasadit jako první a pak jste frustrovaní, protože vaše rostlina překypuje květy, aniž by se vytvořily plody. Zatím se nebojte, zvláště pokud uvidíte opylující hmyz poletovat kolem. Samičí květy jsou na cestě.

Samičí květy mají za spodní částí květu drobné plody, takže je lze snadno rozeznat. Pokud se bojíte o svou úrodu, můžete sami odstranit samčí květy a opylovat samičí květy.

6) Mulčujte kolem vašich rostlin

Jakmile se sazenice vynoří ze země a usadí se, umístěte kolem základny rostlin mulč. To pomáhá udržet plevel na uzdě a mulč také pomáhá půdě udržet vlhkost. Mulč také pomáhá regulovat teplotu půdy.

Nyní, když víte, jak pěstovat rostliny cukety, postupujte podle těchto tipů a pusťte se do práce. Až přijde léto, všichni budeme chtít mít krásné čerstvé cukety ze zahrádky!

16 věcí, které musíte udělat na zahradě před prvním mrazem

5 tipů, jak urychlit zrání rajčat před prvním mrazem