6 tajemství pěstování chřestu ve vaší zeleninové zahradě

chřest ze zeleninové zahrady

S jarem se počasí otepluje a můžeme začít připravovat plantáže zeleninové zahrady. Pokud chcete pěstovat něco, co vám a vaší rodině poskytne výživné domácí potraviny, jednou z nejjednodušších plodin na pěstování je chřest. Chřestu obvykle trvá něco málo přes dva roky (v závislosti na odrůdě), než získá dobrou sklizeň.

Začít s výsadbou mladou rostlinou je ideální, pokud si chcete úrodu chřestu užít poměrně rychle. Za prvé, chřest je úžasná plodina, pokud máte čas a energii se mu věnovat. Chřest je vytrvalá plodina, která dodává zeleninové zahradě krásu a produktivitu. Je to také skvělá volba, pokud hledáte původní rostlinný druh, který do vaší zahrady přitáhne užitečný hmyz.

Objevte 6 tajemství, která vám prospějí k úspěšné úrodě chřestu: vyberte si svou odrůdu, kupte rostlinu správné velikosti, sázejte na plné slunce, pravidelně zalévejte, přihnojujte v době výsadby a sklízejte, až vaše rostliny dozrávají.

Nejlepší čas na výsadbu chřestu

Chřest, který jsou kořeny korunek, vám zajistí roční obnovitelné zásoby nových oštěpů na 20 let. Někteří doporučují sázet chřest na jaře nebo na podzim v závislosti na tom, kde žijete.

Pro teplejší podnebí se doporučuje plánovat v lednu nebo únoru, zatímco pro chladnější podnebí doporučujeme výsadbu v září nebo říjnu. Pro chladnější klima by měly být korunky chřestu sázeny od poloviny podzimu (říjen) do časného jara (duben).

Chřest potřebuje plné slunce a relativně lehkou, dobře propustnou půdu. Výsadba na podzim je také skvělá volba, ale během zimy budete muset rostliny chránit před chladem. Nejlepší doba pro výsadbu chřestu je na podzim, kdy je teplota půdy mezi 5 a 10 °C. Mladé kořeny chřestu špatně snášejí mráz, proto nesázejte, hrozí-li mráz.

První jarní mrazíky mohou oštěpy zabít, což v daném roce zabrání rozvoji výhonků. Pokud žijete v podnebí s pozdními jarními mrazíky, můžete chránit koruny svých chřestových rostlin tím, že je přikryjete 8 cm slámového mulče, což pomůže zabránit poškození mrazem. Koruny by měly během zimy zůstat v klidu (tj. rostlina přejde do neaktivního stavu).

Nespící výhony budou v následujícím roce zakrnělé. V mírných podnebích k tomu dochází přirozeně, ale v chladnějších podnebích je nejlepší rýhovat půdu 8-10 cm nad korunou na začátku podzimu.

Pokud s domácím pěstováním chřestu začínáte, zde je šest tipů, jak začít.

6 základních tipů pro pěstování chřestu

1. Vyberte si svou odrůdu chřestu

Chřest se obecně dělí na dva hlavní typy, kterými jsou „dres“ a „vylepšený“. Jersey je dědičná odrůda, která může dobře produkovat ve většině klimatických podmínek a obvykle trvá asi tři roky, než přinese ovoce. Vylepšené odrůdy, jako jsou Martha Washington a Mary Washington, rostou rychleji a plodí rychleji než typy Jersey.

Tyto odrůdy mají také tendenci vyžadovat o něco menší hnojení. Pokud uvažujete o výsadbě chřestu poprvé, rozhodněte se pro vylepšenou odrůdu, na první sklizeň nebudete tak dlouho čekat.

Obnova rostlin chřestu je snadná a levná, proto je dobré kupovat pouze dvouleté korunky na výsadbu. Chřestové záhony lze založit ze semen, ale takové úsilí nemusí vést k tomu, že rostliny budou připraveny ke sklizni po dobu pěti nebo více let.

2. Kupte si sazenici chřestu správné velikosti

Při nákupu mladé rostliny chřestu záleží na velikosti. Pro začátek si určitě kupte jeden asi 15 cm vysoký, který bude dostatečně vysoký, aby zapustil dobré kořeny a byl na dobré cestě k plnému růstu.
Vyhněte se drobným semenáčkům, které jsou menší než několik palců vysoké, protože budou vyžadovat hodně péče a obvykle se z nich nevyvinou dospělé rostliny chřestu.

chřest ze zeleninové zahrady

3. Zasaďte svůj chřest na plné slunce

Přestože chřest potřebuje hodně slunce, je důležité nevysazovat mladou rostlinu na přímé slunce. Místo toho začněte tím, že jej umístíte na místo, kde bude na přímém slunci denně působit pouze 4–6 hodin.

Zhruba po třech týdnech rostlinu postupně přemístěte na oblast, která bude mít šest až osm hodin slunce denně (to může zahrnovat ranní nebo odpolední slunce). Dávejte pozor, abyste svou rostlinu chřestu příliš rychle nevystavovali přílišnému slunci, protože rostlina spálí a zemře, pokud ji necháte na přímém slunci po dlouhou dobu.

Chřest by se neměl sázet příliš hluboko (normou je vrchol koruny na úrovni povrchu) a rád se sází ve velkém. Zasaďte je asi 30-45 cm od sebe (podle toho, kolik místa máte) do mřížky nebo šachovnice.

Při výsadbě korunek chřestu udržujte rovné, kapradiny vzhůru a kořeny svinuté do květináče (to zajistí, že nevyschnou). Zasaďte je na nebo mírně pod povrch půdy (asi 2-5 cm hluboko).

4. Rostliny chřestu pravidelně zalévejte

Chřest dobře zalévejte, ale nenechte půdu podmáčet. Zalévání lze provádět namáčecí hadicí nebo kapkovým zavlažovacím systémem, který bude dodávat vlhkost přímo ke kořenům.

Také se doporučuje aplikovat 5-8 cm mulče kolem vaší rostliny chřestu, abyste pomohli zachovat vlhkost a potlačili růst plevele, který může soutěžit s vašimi mladými rostlinami o vodu. Chřest se nerad zalévá moc často, stačí když je půda asi 7 cm suchá a potřebují pořádně proschnout. Čím méně vody, tím lepší chuť!

5. Při sázení svůj chřest přihnojujte

Pokud si na zahradě zasadíte mladou rostlinu chřestu, ujistěte se, že jí před zasazením do země dopřejte organickou hmotu. Kolem základny rostliny rozprostřete 3 cm vrstvu kompostu nebo hnoje a lehce promíchejte s půdou pod ní.

Po výsadbě dobře zalévejte, aby vaše rostliny chřestu dobře začaly. Chřest preferuje hlubokou, dobře odvodněnou půdu, to znamená, že musí být schopen jít hluboko do země, pokud chcete produkovat hodně oštěpů, a pokud je to těžká hlína, musí být schopen jít ještě hlouběji.

6. Sklízejte, až vaše rostliny chřestu dozrávají

Při pěstování chřestu ve vaší zeleninové zahradě budete muset chránit koruny rostlin tím, že budete nejprve sklízet pouze zralé výhonky. Oštěpy vyrostou asi 2,5 cm za den, takže je jednoduše odřízněte ostrým nožem, když budou asi 15-20 cm vysoké.

Každá rostlina chřestu může obvykle produkovat sedm let, než je třeba ji vyměnit. Pokud rostlina začne produkovat menší oštěpy nebo se stanou vláknitými a tuhými, je čas vytáhnout chřest a zasadit nový.

Názory a osobní zkušenosti s výsadbou chřestu

Rok co rok dostávám alespoň jeden e-mail od někoho, kdo právě zasadil záhon s chřestem nebo už několik let roste, ale stále nechápe, proč sklízí jen malé oštěpy. Chtějí to vzdát nebo to všechno překopat. Slyšel jsem dokonce o někom, kdo nakonec rozdal svůj záhon s chřestem, protože byl frustrovaný, že jsou oštěpy tak malé.

To, co zažívají, je pro chřestovou plantáž, která má určité kulturní požadavky, zcela normální, pokud chceme zajistit dobrou úrodu v následujícím roce. Zde je trik, jak zvýšit výnos alespoň o 30 %: po sezóně sklizně přikryjte záhon na zhruba čtyři měsíce černým plastem. To udrží půdu teplou a donutí rostliny v příštím roce produkovat větší klasy!

Teď už je to na vás, neváhejte nám dát zpětnou vazbu na vaše zkušenosti do komentářů.

10 miniaturních zelenin pro pěstování v květináčích

7 tipů pro úspěšné přesazování rostlin rajčat