5 tipů pro úspěšnou podzimní výsadbu cibule a česneku

zeleninová zahradní cibule a česnek

Není lepší čas na výsadbu česneku a cibule než na podzim. Nejen, že vám to umožní udržet část vaší zahrady stále produktivní během zimních měsíců, ale také můžete příští léto vyprodukovat velkou sklizeň obou druhů zeleniny.

Přestože lze česnek a cibuli sázet a pěstovat jako tradiční jarní plodinu ve většině klimatických podmínek, pro ty, kteří zažívají spíše opravdovou zimu, může mít výsadba na začátku podzimu oproti výsadbě několik důležitých výhod.

Pro začátek podzimní výsadba umožňuje, aby cibule a česnekové cibule výrazně vzrostly. Zasazením na podzim mají cibule šanci vyrašit a vyvinout nějaký raný růst. Poté, co se v zimních měsících vyspí, rychle ožívají.

Výsadba česneku a cibule na podzim může přinést velké hlávky česneku a větší cibule, ale obojí je také chutnější.

Tím, že již mají zakořeněnou základnu v zemi, jim to dává neuvěřitelný náskok ve vývoji a růstu. Ale možná ještě lepší než pěstování větších cibulí, když necháte obě plodiny přezimovat v zemi, získáte více času na vyvinutí ještě lepšího chuťového profilu.

5 tipů pro úspěšnou podzimní výsadbu cibule a česneku:

1- Zasaďte česnek a cibuli ve správný čas

Při podzimní výsadbě česneku nebo cibule záleží na načasování. U obou druhů zeleniny to znamená výsadbu, která umožní šest až osm týdnů růstu, než nastane zima.
Česnek a cibuli sázejte vždy špičkou nahoru. To umožní kultuře vyklíčit a rychle se dostat na povrch.

Tato doba růstu šest až osm týdnů je kritická pro obě plodiny. To jim umožňuje dobře zakořenit, než přejdou na zimu do klidu. Tyto dobré kořeny pak připraví půdu pro silný růst brzy na jaře. Proč nezasadit ještě dříve? Protože oba potřebují chladné podzimní počasí, aby se jim dařilo.

Pokud zasadíte příliš brzy v létě, cibule a stroužky česneku mohou mít potíže s vyklíčením a růstem.

2- Připravte si žárovky a lusky předem

Získejte své cibulky co nejdříve, abyste je mohli zasadit. Může být obtížné najít cibuli a stroužky česneku k výsadbě koncem léta a začátkem podzimu. Bohužel většina zahradních obchodů a školek začíná v polovině léta snižovat zásoby rostlin a semen.

Vaše sady cibule a stroužků česneku mohou být brzy uloženy pro výsadbu. Oba se dobře skladují na chladném a suchém místě až do vysazení. Sady cibule jsou pro výsadbu na podzim lepší volbou než semena cibule, protože příští léto vám dají mnohem větší cibuli. Sady se také snadněji odplevelují a udržují na záhonech než křehké sazenice.

Pokud jde o česnek, vyberte pro výsadbu zdravé semeno. Pokud používáte česnek z vlastní sklizně, vyberte pro výsadbu ty největší a nejlepší cibule. To vám dá nejlepší šanci na úspěch a produkci velkých pupenů.

3- Připravte půdu pro výsadbu

Česnek i cibule potřebují pro svůj nejlepší růst volnou, úrodnou a dobře odvodněnou půdu. To nejen umožňuje cibulkám růst, ale také zabraňuje jejich hnilobě v někdy příliš vlhkých podmínkách pozdního podzimu a časného jara.

Před výsadbou dobře připravte půdu, abyste zajistili úspěšnou sklizeň. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je přidat velké množství kompostu na dno každé výsadbové brázdy. Kompost poskytne jak živiny, tak lepší odvodnění, které cibulky potřebují, aby se jim dařilo.

Pokud jde o hloubku výsadby, cibule česneku sázíme 7 cm hluboko a naše cibule 5 cm hluboko. Ať už sázíte stroužky česneku nebo cibule, vždy sázejte špičatým koncem cibule nahoru. Zde vyklíčí, což umožňuje rychlejší růst v půdě.

Při výsadbě se nejprve v zemi vyryje brázda, aby se vytvořil řádek. Poté na dno výkopu přidáme asi 3 cm kompostu. Jakmile je kompost na místě, zasadíme cibulky do kompostové vrstvy. To umožňuje, aby semeno bylo obklopeno životně důležitými živinami, když klíčí a roste.

zahradní česnek

4- Před výsadbou cibule namočte

Zde je další velký tip před výsadbou na podzim, namočte své cibule před výsadbou. Namáčení umožňuje cibulkám absorbovat vlhkost před vstupem do půdy. A bez vlhkosti cibulky prostě nevyraší.

To může být nezbytné koncem léta a začátkem podzimu, kdy může být půda docela suchá. Po létech, která jsou obzvláště horká a suchá. Chcete-li cibulky namočit, naplňte večer před výsadbou kbelík vodou a cibulky vhoďte.

Někteří zahrádkáři dokonce přidávají do vody pár lžic čisté jedlé sody. Údajně pomáhá urychlit klíčení a chrání cibulky před hmyzem a hnilobou. Jednoduchý úkol namáčení cibulí může urychlit dobu klíčení o týden nebo více.

K namáčení vždy použijte destilovanou nebo neupravenou vodu. Chemikálie v kohoutkové nebo upravené vodě mohou často ovlivnit schopnost cibulí klíčit.

5- Mulčujte své plodiny

Snad největším tajemstvím dobré sklizně na podzim vysazené cibule nebo česneku je mít je vždy zakryté pořádnou vrstvou mulče. Mulč nejen pomůže chránit úrodu přes zimu, ale také odpudí konkurenční plevel a mulč zadrží vlhkost v půdě.

Ihned po výsadbě zakryjte holou půdu tenkou 2 cm vrstvou mulče. Sláma funguje skvěle jako mulč, stejně jako drcené listí nebo posekaná tráva. Jakmile za několik týdnů začnou vzcházet plodiny, pokračujte v zahušťování mulče. S příchodem pozdního podzimu a začátku zimy by měly být vaše plodiny mulčovány do hloubky 10–15 cm.

To pomůže chránit vaši cibuli a česnek před drsnými zimními teplotami a větry. Jakmile přijde jaro, jednoduše přidejte do horní části řádků čerstvý mulč a připravte se na skvělou úrodu na začátku léta.

Letos na podzim je čas zasadit pořádnou úrodu česneku a cibule.

6 základních tipů pro pěstování zelených fazolek na vaší zahradě

10 zeleniny tolerantní k suchu pro zahradu, která je šetrná k vodě