5 tipů pro optimalizaci sklizně v zeleninové zahradě

S krátkým vegetačním obdobím a omezeným prostorem na zahrádce můžete ze své malé zeleninové zahrádky vytěžit maximum tím, že použijete několik jednoduchých zahradnických tipů. Zvyšte výnos své malé zahrady pomocí těchto čtyř strategií výsadby.

My máme 5 tipů pro zvýšení výnosu plodin bez hektarů půdy k zahradě.

Mezi naše strategie patří prodloužení sezóny, postupná výsadba a mezivýsadba. Přečtěte si zbytek tohoto článku a zjistěte naše tipy pro optimalizaci sklizně zeleninové zahrady a o tom, jak co nejlépe využít náš malý prostor pro plodiny zeleniny.

maximalizovat plodiny zeleninové zahrady

Prodlužte období výsadby zeleninové zahrady

Začněte s výsadbou brzy

Zatímco venku na jaře ležel sníh na zemi, my jsme už začínali sít uvnitř a kalkulovali, kdy zasadit.

Použijte vyvýšené záhony

Jelikož je půda ve vyvýšeném záhonu nad zemí, ohřívá se na jaře rychleji než země. To znamená, že můžeme sázet dříve v sezóně pomocí vyvýšených záhonů. Je to skvělý způsob, jak si prodloužit zahradnickou sezónu.

Použijte Hoop Tunnels

Používáme kruhové tunely konstruované s plastovou skleníkovou fólií, abychom vytvořili teplé prostředí pro plodiny v rané sezóně. Použitím obručových tunelů získáváme první sklizeň o několik týdnů dříve, než by bylo možné bez ochrany. Díky naší strategii následné výsadby popsané níže nám toto brzké zahájení umožňuje získat dodatečnou sklizeň. Ke stavbě obručových tunelů používáme řadu PVC trubek připevněných k vnější straně našich vyvýšených postelí pomocí potrubních popruhů. Tento rám z PVC je pokryt skleníkovou fólií a upevněn pomocí svorek.

Maximalizujte výnos pomocí těchto strategií rozmístění rostlin

Pro naše rostliny používáme strategii rozmístění, abychom maximalizovali výnos z naší malé zeleninové zahrady. Štítky paketů semen obsahují informace o doporučené vzdálenosti rostlin a vzdálenosti řádků. Ignorujeme doporučení pro rozestup řádků, protože sázíme na vyvýšené záhony a mezi řádky nechodíme.

Maximalizujte prostor rozmístěním rostlin tak, aby byly dospělé rostliny diagonálně vzdáleny od sousedních rostlin. Vysazujeme s použitím nejbližšího doporučeného rozestupu. Chcete-li vedle sebe pěstovat dvě různé plodiny, vezměte doporučenou vzdálenost pro každou plodinu, sečtěte ji a vydělte dvěma. Získáte tak měření vzdálenosti, která má být respektována mezi dvěma plodinami. Další tipy na optimalizaci plodin najdete také v našich 10 tipech, jak zvýšit výnosy vaší zeleninové zahrady.

Pamatujte, že doporučené vzdálenosti jsou založeny na velikosti rostlin v době zralosti. Zde jsme kreativní a získáváme extra výnos z našich plantáží. Sazenice mnoha plodin se dají jíst, vzpomeňte si na ty velmi drahé balíčky mladé listové zeleniny v obchodě s potravinami. Semena našich zelených semen vyséváme blíže k sobě, než je konečná vzdálenost doporučená na balíčku se semeny. Po několika týdnech máme spoustu mladých výhonků pro naše letní saláty.
Proces probírky zahájíme sklizením části mladých výhonků a jejich použitím do salátů. Pokračujeme ve vyklízení v následujících týdnech. Skončíme s rostlinami, které dosáhnou zralosti v doporučeném konečném rozestupu.

optimalizovat malou zeleninovou zahradu

Proveďte postupné výsadby

Zatímco naše první plodiny vysazujeme venku pod obručovými tunely brzy na jaře, už teď přemýšlíme o sklizni a výsadbě nové plodiny v polovině léta v tomto prostoru. Tato zahradnická strategie se nazývá sukcesní výsadba.

Úrodu můžeme maximalizovat zasazením dvou nebo více plodin do stejného zahradního prostoru v různých obdobích vegetačního období.

Klíčem k úspěchu je následovat rychle rostoucí plodinu na začátku sezóny s jinou plodinou, která může růst celé léto. Druhá plodina dozrává dříve, než zem na podzim zamrzne.

Špenát a hlávkový salát sázíme brzy na jaře, sklízíme, pak na stejné místo vysadíme řepu a kedlubny. Takto máme pravidelný přísun zeleniny po celou sezónu. Pokud je to možné, po sklizni letní plodiny se vysazuje plodina v chladném období. Tato metoda umožňuje zdvojnásobit nebo ztrojnásobit plochu zahrady a tím maximálně optimalizovat sklizeň.

Například můžete začít pěstováním na jaře: hrách, salát, špenát, bok choy, hořčice, ředkvičky.

Pak jdete na léto na: řepu, kedlubny, mangold, mrkev, brokolici (na podzimní sklizeň), kapustu, cibuli.

Meziplodiny

Mezivýsadba zahrnuje pěstování dvou plodin ve stejném zahradním prostoru. Rychle rostoucí plodiny sázíme mezi pomalu rostoucí plodiny. Když pomalu rostoucí rostliny potřebují více místa, rychle rostoucí rostliny jsme již sklidili. Plodiny, jako je salát, také těží ze stínu, který poskytují pomalu rostoucí rostliny, když během horkých letních měsíců dosáhnou větší velikosti.

Rychle rostoucí plodiny: ředkev, salát, hořčice, bok choy, špenát, kapusta, mangold.

Pomalu rostoucí plodiny: brokolice, zelí, květák, rajčata, mrkev.

Pěstujte zeleninu vertikálně

Pokud máte omezený prostor na zahrádce, začněte být kreativní tím, že zasadíte zeleninu, která se šplhá nebo je vinnou révou, jako jsou fazole. Zabírají méně místa než fazole. Okurky sázíme na základnu mřížoví a šplhají nahoru, místo aby zabíraly místo v našem zahradním záhonu. Hrách, okurky, melouny a tykev mohou také šplhat po mříži místo prolézání, takže ze své malé zeleninové zahrádky vytěžíte maximum tím, že vaše plodiny budou stoupat.

A na co jsou vaše tipy optimalizujte výnosy a sklizeň ve vaší zeleninové zahradě ?

10 nejlepších doprovodných rostlin rajčat pro dobrou sklizeň

Co zasít do zeleninové zahrádky v polovině února