5 tipů, jak urychlit zrání rajčat před prvním mrazem

Blíží se první mráz a chladné počasí, i když se mi zrovna teď, když se za jasného slunečného dne dívám ze svých dveří, moc nechce. Co děláte s rostlinami rajčat? Zejména zelené a nově vzešlé plody, které jsou na rostlině ještě nezralé? Naštěstí existuje spousta způsobů, jak urychlit dozrávání rajčat před příchodem mrazů a chladu a zničit úrodu, o kterou jste celé léto trpělivě a s láskou pečovali.

Mám sbírat rajčata před prvním mrazem?

Ano, zelená rajčata lze skutečně nechat dozrát v interiéru nebo použít v mnoha receptech.

Mráz zabije vaše rostliny rajčat, proto si poznamenejte datum prvního mrazu ve vaší oblasti.

Znalost tohoto data mi umožňuje připravit se na to, co přijde, i když se budu snažit prodloužit své vegetační období, dokud se teploty udrží.

Jak dozrát zelená rajčata

Jakmile natrháte zelená rajčata, která chcete dozrát, zabalte je do novin nebo je uložte do papírového sáčku na chladném (18°C) a tmavém místě, dokud plody nezačnou měnit barvu. Poté je nechte odkryté při pokojové teplotě, dokud zcela nedozrají.

Proč mým rajčatům trvá tak dlouho, než zčervenají?

Existuje několik důvodů, proč rajčata na révě dlouho zčervenají.

Zrání a barevné změny vašich rajčat závisí především na dvou faktorech: teplotě a přirozeném hormonu zvaném ethylen.

Ideální teplota pro zrání rajčat je mezi 20° – 26° Celsia. Pokud zažijete obzvlášť chladné nebo spalující léto, přirozený proces zrání může být vážně ovlivněn nebo dokonce přerušen, pokud se teploty na dlouhou dobu odchylují od ideálních podmínek.

A bohužel s tím nemůžete dělat nic jiného, ​​než natrhat nezralá zelená rajčata a urychlit jejich zrání na kuchyňské lince nebo počkat, až se teploty vrátí do normálnějších a optimálnějších rozsahů.

5 tipů, jak rychle dozrát rajčata před prvním mrazem

1. Rostliny rajčat seřízněte

Znovu prořezejte měsíc před prvním termínem mrazu. To odvádí energii do ovoce, které zůstává na révě a pryč od listů, stonku atd.

Ano, obecně to znamená, že budete chtít prořezávat rostliny rajčat dvakrát za sezónu.

Co prořezáváš? Všechen ten extra růst, který se objevil od vašeho posledního (pravděpodobně prvního) prořezávání. Tyto zelené přísavky pokapané listy, které nikdy nestihnou vykvést a nést ovoce, vám ubírají energii z práce, kterou chcete, aby vaše rajčata udělala, aby rychle dozrála rajčata, která už tam jsou.

2. Omezte zálivku

Omezení jeho zálivky rostlinu v dobrém slova smyslu stresuje.

Rajčata milují vodu a potřebují jí dostatek po celou vegetační sezónu.

Protože se však blíží konec vegetačního období rajčat a jediné, co chcete, je urychlit dozrávání rajčat, než zemřou, příliš mnoho zalévání dá příliš mnoho energie z rostlin na další tlačení, místo aby se soustředili na dozrávání.

Nechávám svou půdu na konci sezóny úplně vyschnout, abych plně věnoval energii dozrávání.

Rostlina bude brát nedostatek vody jako nouzový signál, že přicházejí těžké časy. Pamatujte, že vaše rostlina rajčete je ovoce, které chce rozšířit své semeno, a dělá to tak, že ke svým lesklým, sladkým plodům plným těchto semen, které projdou trávicím systémem bez újmy, přitahuje ostatní zvířata (včetně lidí). jeho dědictví.

(Je pravda, že to není způsob, jakým lidé pěstují rajčata, ale rostlina se stále snaží dělat to, co měla po tisíciletí.)

Snižte zálivku na konci sezóny, abyste urychlili dozrávání zelených rajčat dostupných na révě.

3. Přestaňte hnojit

Stejně jako u zálivky – když přestanete rostliny rajčat hnojit, urychlíte dozrávání.

Ukončení aplikace hnojiva rostlinu opět v dobrém slova smyslu vystresuje a signalizuje, že něco není v pořádku, přesměruje svou energii na dozrávání dostupných zelených rajčat na révě místo pokračování v růstu a vystřelování dalších výhonků nebo květů.

Přestaňte hnojit měsíc před datem prvního mrazu.

4. Bezodkladně sklízejte zralá rajčata

Jak již bylo zmíněno, vaše rajče si uchovává svůj odkaz, svou dynastii, chcete-li, naživu šířením semen poté, co zvířata snědla lákavé sladké ovoce.

Když z vinné révy utrhnete již zralé plody, rostlina bude pracovat na dozrání ještě zelených rajčat, aby se udržela ještě déle.

Nenechte zralá rajčata sedět další den, ale okamžitě je natrhejte a sledujte, jak zelená rajčata dozrávají ještě rychleji!

5. Udělejte zrající mulč

Jedna technika (kterou nepoužívám, dejte mi vědět, co si myslíte) je mulčovat půdu kolem rostlin rajčat černou plastovou fólií.

Bylo prokázáno, že zvýšené teplo urychluje zrání rajčat.

Nerad však používám plasty, zvláště černý plast, který se pak zahřívá a potenciálně uvolňuje toxické chemikálie do mé vzácné živé organické půdy, kterou tvrdě pracuji, aby byla zdravá a plná biodiverzity.

Už jen z toho důvodu nebudu používat plastový mulč, i když funguje.

To znamená, že pro stejný efekt můžete zkusit použít staré přikrývky vyrobené z přírodních tkanin. Ve vašem sekáči nebo ve skříni s prádlem je pravděpodobně stará pytlovina a/nebo bavlněné prostěradlo, které by se zde mohlo hodit.

Nyní, když máte dostatek zralých rajčat, použijte je v některých receptech…

6 užitečných tipů pro pěstování rostlin cukety

Ručně opylujte cuketu pro lepší sklizeň