Spalující teploty ve vlnách veder a vlečky často překvapí domácí zahrádkáře i profesionály, což způsobuje, že problematické transplantace vadnou právě v době, kdy by měly začít svůj letní růst. Bez ohledu na to, jak horké je léto, existují jednoduché kroky, které můžeme podniknout, abychom horko porazili a udrželi naši zeleninu v růstu.
Nejběžnější zeleninové plodiny a keře vydrží periodické vlny veder bez ztráty síly. Mělké povrchové kořeny však nevydrží namáhání extrémním horkem, které půdu o několik centimetrů vysuší a ztvrdne. Tím, že budete věnovat pozornost stavu půdy, můžete kompenzovat negativní účinky vlny veder na rostoucí rostliny.
5 tipů, jak ochránit vaši zeleninovou zahrádku během vlny veder
1. Aplikujte mulčovací materiál, nejlépe reflexní mulč, například posekanou suchou trávu.
První linií obrany proti horkému počasí a větrným podmínkám, které mohou vysušit povrch půdy, je aplikovat velkorysý mulčovací vrstva kolem rostlin. To chrání půdu před přímým slunečním zářením a udržuje ji na povrchu vlhkou. Mulčování také snižuje odpařování vody z půdy a snižuje potřebu zalévání.
Existuje mnoho různých mulčovacích materiálů, které mohou zahradníci používat. Během vlny veder odrážejí světlé mulče sluneční světlo a pomáhají udržovat chladnější povrchové podmínky půdy. Na našem dvoře necháváme kousek neposekané trávy stranou, aby vyrostla do výšky jako zdroj mulče připraveného k použití.
Pokud chcete čerstvě posečenou trávu použít jako mulč, je nejlepší ponechat na trávníku několik dní před hrabáním. Za pár slunečných dní se zelené, čerstvé řezy zbarví do světle hnědé a jsou pak ideální pro použití jako mulč.
V minulých letech, kdy jsme používali čerstvou zelenou trávu jako mulč pro naše rajčata, která právě začínala kvést, vysoká hladina dusíku v zelené trávě stimulovala vegetativní růst a potlačovala kvetení. Skončili jsme u obřích rostlin rajčat, které ve srovnání s předchozími roky produkovaly málo.
Mulč z kůry se běžně používá pro záhony s keři, protože inhibuje růst plevele a zároveň zastíňuje půdu a pomáhá šetřit vodu. Zahrádkáři by si ale měli uvědomit, že mulč z kůry může obsahovat semena plevelů, která mohou do keřového záhonu zanést invazní druh.
2. Zalévejte zeleninovou zahradu a keře brzy ráno.
Vlna veder může rychle vysušit ornici a dehydratovat mělké kořeny. Voda se v horkém počasí ztrácí i přes listy, takže vaše rostliny budou potřebovat dostatek zálivky. To by mělo být provedeno brzy ráno, zvláště pokud používáte zahradní hadici, protože většina vody se ztrácí větrem a odpařováním během horkého dne.
Ranní zavlažování také zabraňuje opaření z horka, které může poškodit listy zalévané, když je slunce přímo nad hlavou. V extrémně horkém počasí mohou záhony se semeny a školky vyžadovat druhé zavlažování později během dne, stejně jako vyvýšené záhony a menší nádoby.
Během vlny veder se zvyšuje potřeba šetřit vodou. Ruční zavlažování má tu výhodu, že poskytuje správné množství vody pro každou plodinu. Je to také účinnější metoda zavlažování ve srovnání s postřikovači, protože se zalévají pouze cílové plodiny.
Ideální jsou namáčecí hadice, protože je lze použít kdykoli během dne, protože listy rostlin nenavlhnou. Pod mulčem lze umístit namáčecí trubky pro přímý přístup k půdě, zatímco jsou skryté.
Ranní zálivka je také vynikající obranou proti slimákům, protože v noci jsou podmínky sušší. Nedoporučují se ani plísňová onemocnění. Je pro vás také příjemnější zalévat brzy ráno, když je na zahradě ještě chládek.
3. Použijte stínící látku nebo ochranné kryty.
Stínící tkanina poskytuje částečnou a dočasnou ochranu zahradních rostlin před sluncem a je k dispozici v zahradních centrech v různých velikostech, odstínech a konfiguracích. „Faktory zastínění“ označují stupeň blokování slunečního záření a mohou se pohybovat od 25 % do 90 %. Citlivé rostliny, jako je salátová zelenina, mohou vyžadovat 50-60% stínový faktor, zatímco rostliny odolnější vůči teplu, jako je tykev a zelené fazolky, mohou těžit z 30% stínící látky.
Stínící tkanina je dočasná, ale je třeba dbát na to, aby byla umístěna tak, aby blokovala sluneční světlo, aniž by se omezilo větrání. Rostliny není nutné uzavírat do stínící látky, většinou postačí její umístění na stranu nebo nad rostlinu.
Je třeba dbát také na to, aby struktura tkaniny odolala větru a neublížila rostlinám pádem na ni.
Domácí stínící látky lze vyrobit pomocí rybářské sítě s tkanými pruhy látky a dočasně je zavěsit na zranitelné plodiny. Kryty řad nabízejí stejné výhody jako stínicí tkaniny za předpokladu, že je dostatek ventilace, ale nejsou k dispozici s více faktory odstínu.
4. Nové rostliny umístěte do stínu vyšších rostlin.
Vlna veder může být pro nové rostliny mnohem těžší. Kořenové systémy mladých startovacích rostlin jsou mělké a náchylnější k vysychání v horních několika palcích půdy. V ideálním případě byste s novou výsadbou mohli počkat, až vlna veder pomine. Ale pokud máte sazenice, které je bezpodmínečně nutné zasadit, hledejte možnosti částečného stínu, které poskytují vyšší a dospělejší rostliny.
Nechcete rostliny umístit do trvalého stínu, proto hledejte na zahradě holá místa vedle rostlin, které se blíží zralosti a budou brzy vyvráceny. Takto bude pro transplantace k dispozici slunce, až budou lépe usazené.
5. Zahradní bylinky udržujte alespoň 8 cm vysoké.
Je logické, že vyšší tráva vrhá větší stíny. A extra stín, který poskytují vyšší trávy než obvykle, prospěje půdě tím, že pomůže udržet vlhkost. Minimální hloubka pro získání výhody stínu je 8 cm a někteří zahradníci zvednou své sekačky až o 15 cm během vln veder nebo sucha.
Vyhněte se aplikaci hnojiv během veder, protože schopnost kořenů absorbovat živiny je snížena. Před přidáním hnojiva do zeleninových plodin a trávníků počkejte, až se počasí ochladí.
Vlny veder jsou obvykle dostatečně krátké na to, aby produkovaly dobré plodiny. Dlouhotrvající vlny veder jsou samozřejmě obtížnější a plodiny mohou být zakrnělé nebo výnosy plodin sníženy.
Dlouhodobý výhled pro naše klima bohužel naznačuje, že v nadcházejících letech budeme muset zdokonalit své zahradnické dovednosti v teplém počasí. Výše uvedené metriky budou pravděpodobně v nadcházejících letech běžně známé.
A nakonec, když budete přemýšlet, jak ochránit vaši zahradu v případě veder, nezapomeňte zajistit vodu pro ptáky!