5 plodin, které můžete sklízet v únoru

Přestože toto není hlavní vegetační období, v únoru je stále dostatek ozimých plodin ke sklizni, zejména zeleniny a bylinek.

Pórek a kapusta se dají sbírat koncem zimy a chutnají jako příloha k dušeným pokrmům a zimním salátům.

Tyto zimní sklizně samozřejmě závisí na době setí nebo výsadby. Například semínka pórku zasetá v létě zajistí úrodu po celou zimu. Stálezelené byliny, jako je rozmarýn a vavřín, můžete sklízet kdykoli, ale dávejte pozor, abyste nepřesklízeli intenzivním sběrem listů, protože do jara znovu vyrostou.

Podívejte se níže na zimní plodiny zeleniny a bylin, které sklidíte v únoru, aby byla vaše kuchyně v zimě dobře zásobená.

1) Pórek

Pór se může vysévat od února do června a právě ten vysévaný v létě přinese úrodu v únoru. Pokud máte nadbytek, je dobré je nechat v zemi, dokud je nebudete potřebovat. Sklizeň pórku je snadná, stačí jej pomocí vidle jemně nadzvednout ze země.
Pozn.: Pórek sklízejte tak, že jej jemně nadzvednete velkou zahradní vidličkou

2) Omáčka z bobkových listů

Vavřín obecný, Laurus nobilis, vavřín pravý, je stálezelený keř, listy vavřínu lze sbírat kdykoli během roku. Zejména mladé rostliny mohou být poškozeny mrazem, proto je na zimu přemístěte na chráněné místo, abyste ochránili své sklizně. Rostliny v únoru neporostou, proto se vyhněte nadměrnému sklízení bobků, zejména u mladých rostlin.


3) Zimní saláty

Zimní sběry můžete doplnit pěstováním zimního salátu. Mohou být použity odolné odrůdy vašich oblíbených salátových zelených salátů nebo vyzkoušejte neobvyklé plodiny, jako je pálenka a ozimá portulaka.


4) Rozmarýn

Přestože zde nejsou žádné nové výhonky k trhání, starší stálezelený porost je stále dokonale vhodný pro sklizeň a použití při vaření. Stejně jako u vavřínu se nový přírůstek objeví až na jaře, proto se vyhněte přílišnému sběru, zejména u mladých rostlin. Jiné stálezelené aromatické rostliny lze sklízet střídmě, jako je tymián.


5) Kapusta nebo Kapusta

Kapusta je jednou z nejodolnějších zimních zelenin, takže je ideální pro sklizeň v únoru. Od března do června vysévejte kapustu k pórku, abyste vytvořili záhon s chutnou zimní zeleninou.

a vy? Co sklízíte v únoru na své zeleninové zahrádce?

5 málo známých druhů zeleniny pro pěstování na vaší zahradě

Přesazování rebarbory, výhody dělení rebarbory