5 málo známých druhů zeleniny pro pěstování na vaší zahradě

zeleninová zahradní squash

Mít zeleninovou zahradu může být skvělý způsob, jak se spojit s přírodou a mít přístup k čerstvým, zdravým potravinám. Pokud jste jako většina zahrádkářů, pravděpodobně jste pěstovali rajčata, cukety a možná i mrkev. Věděli jste ale, že existuje mnoho dalších méně známých, ale stejně lahodných a výživných druhů zeleniny, které lze pěstovat na vaší zahradě? V tomto článku vám představíme 5 málo známých druhů zeleniny, které si můžete vypěstovat na vaší zahrádce.

Fazole královského másla

Royan máslové boby jsou málo známé mimo oblast jejich původu, francouzské město Royan. Tyto fazole jsou známé svou sladkou chutí a krémovou texturou. Často se používají ve francouzské kuchyni k přípravě tradičních pokrmů, jako je hotpot nebo garbure. Fazole královského másla mají také vysoký obsah bílkovin a vlákniny, díky čemuž jsou velmi výživné.

Kedluben

Kedluben je kořenová zelenina, která vypadá jako kříženec květáku a tuřínu. Často se konzumuje syrový a nakrájený na tenké plátky do salátů, ale může se také dusit nebo opékat v troubě. Kedlubna je bohatá na vitamíny C a K, vlákninu a antioxidanty, což z ní dělá vynikající volbu pro zdravou výživu.

Pattypani

Dýně je málo známá odrůda tykve, nazývaná také „voličská čepice“ kvůli svému tvaru, který připomíná kuchařskou čepici. Pattypan dýně má měkkou, mírně nasládlou dužinu, která se dobře hodí k vaření. Mohou být plněné, restované nebo opékané v troubě. Pattypanová dýně je bohatá na vitamíny B, draslík a antioxidanty, což z nich dělá výživnou volbu pro vaši zeleninovou zahradu.

Bodláky

Kardony vypadají jako obří celer se stříbřitými listy a tlustými, žebrovanými stonky. Tato zelenina se často používá v provensálské kuchyni, kde se jí vařená a gratinovaná v troubě s bešamelovou omáčkou. Kardony jsou bohaté na vlákninu, vitamín C a minerály, jako je železo a vápník.

Věčný pórek

Vytrvalý pór je odrůda póru, kterou lze pěstovat celoročně. Na rozdíl od letního póru, který je nutné každý rok přesazovat, se vytrvalý pór regeneruje sám a vytváří pravidelně čerstvé výhonky. Mají jemnou, jemnou chuť, která se dobře hodí k polévkám, dušeným pokrmům a těstovinovým pokrmům. Vytrvalý pórek je bohatý na vitamíny A, C a K, železo a mangan.

Mohou být boby máslové pěstovány ve všech typech půdy? Ano, boby máslového lze pěstovat na různých půdách, ale preferují půdy bohaté na organickou hmotu.

Jak poznáte, že je pattypan squash zralý? Pattypan tykve jsou zralé, když dosáhnou velikosti asi 10 až 15 cm v průměru.

Jak připravit kardy na vaření? Při přípravě kardonů odstraňte listy a trny a nakrájejte stonky na části o délce asi 10 cm. Kousky blanšírujte v osolené vodě asi 15 minut, poté sceďte a uvařte podle svého oblíbeného receptu.

Pěstováním těchto 5 málo známých druhů zeleniny na vaší zahradě můžete objevit nové chutě a rozšířit svůj kulinářský repertoár. Tato zelenina je navíc bohatá na živiny a může přispět ke zdravé a vyvážené stravě. Takže je klidně vyzkoušejte a experimentujte s novými recepty!

Jaká semínka zasít v lednu s dětmi

5 plodin, které můžete sklízet v únoru