5 druhů zeleniny pro úspěšnou zeleninovou zahradu, která se má zasadit v květnu až červnu

úspěšná zeleninová zahrada cuketa

Pokud jste toho na jaře nenasadili dost a stále máte prostor zaplnit zahradu, nezoufejte! Těmito pěti klasickými druhy zeleniny, které se mají zasadit v květnu až červnu, můžete zaplnit tento nevyužitý prostor a zároveň být odměněni vynikající úrodou a úspěšnou zeleninovou zahradou pro tuto novou sezónu.

Ve skutečnosti mohou některé z těchto druhů zeleniny dokonce preferovat výsadbu koncem května, začátkem června, přečtěte si zbytek, kde najdete další podrobnosti o 5 zeleninách, které je třeba zasadit a jak a kdy je zasadit na vaší zahradě.

Jakou zeleninu zasadit v květnu až červnu v zeleninové zahradě

1. Papriky sázejte v červnu

Papriky, ať už sladké nebo pálivé, horko v létě opravdu ocení. Z tohoto důvodu porostou velmi dobře, pokud je vysadíte koncem května a začátkem června.

Příliš brzká výsadba papriky vám skutečně mnoho nepřinese, zvláště v severních oblastech, kde jsou stále časté chladné noci. Rostliny budou jednoduše sedět na zahradě, aniž by skutečně rostly, když jsou zasazeny příliš brzy.

Místo toho začněte semena doma a naplánujte je tak, aby je bylo možné zasadit v červnu nebo až se teploty oteplí a noční teploty zůstanou vysoko nad nebezpečím mrazu.

Papriky dozrávají za 65 až 90 dní, ale většina bude připravena ke sběru asi po 75 dnech. To znamená, že transplantace sazenic pepře v červnu bude připravena ke konzumaci v srpnu a bude pokračovat, dokud je nezamete podzimní mráz.

2. Kdy zasadit cuketu

Cuketa v létě rychle roste a tato nádherná zelenina zaručeně plodí, když ji vysadíte koncem jara a začátkem léta.

Cukety by se měly sklízet, když jsou ještě docela malé, a to je další faktor, díky kterému je následná výsadba stále plodná. Ve skutečnosti by milovníci cuket udělali dobře, kdyby koncem jara a začátkem léta osázeli malou plochu cuketou každé 2 týdny, aby sklizeň mohla pokračovat několik týdnů.

Můžete očekávat, že cuketu budete sbírat do 60 dnů nebo méně od výsadby, ale buďte připraveni. Tyto rostliny vyrostou z malých na velké během okamžiku a ovoce dělá totéž. Doporučujeme je sklízet, když jsou cukety dlouhé asi 15 až 20 cm. I když může být lákavé nechat je ještě zvětšit a nechat je na rostlině, nedoporučujeme to, protože tím utrpí chuť.

3. Zelené fazolky, nejlepší letní zelenina

Žádný seznam zeleniny, kterou v létě zasadíte, by nebyl úplný bez zelených fazolek. Jedná se o nejtradičnější plodinu v teplém období, která se vysévá poté, co rostliny v chladném počasí dokončí svůj životní cyklus. Fazole jsou skvělým způsobem, jak zaplnit prostor, který byl naplněn věcmi, jako jsou ředkvičky, hrášek nebo špenát.

Zelené fazolky dozrávají asi za 55 dní a sklizeň lze prodloužit, pokud budete sázet řádek každý týden nebo každé dva týdny až do poloviny léta. Navy fazole, které jsou preferovány pro zahrady s omezeným prostorem, trvají asi o 10 dní déle. Ať tak či onak, výsadba zelených fazolek v červnu bude fungovat dobře.

4. Mrkev: letní zelenina do malých prostor

Mrkev je jedna z těch druhů zeleniny, která je tak úžasná, že jakmile si na ni zvyknete, mrkev z obchodu s potravinami ve srovnání s tím bledne. Dobrou zprávou je, že k jejich pěstování nepotřebujete mnoho místa a výsev semen v červnu nebo ještě později bude fungovat dobře.

Můžete si vybrat, zda budete mrkev pěstovat ve vlastním prostoru nebo ji vysévat mezi rajčata, kde je volné místo. Mrkev a rajčata jsou skvělými společníky.

Mrkev dozrává asi za 70 dní, ale vůbec se nebojí chladného počasí, což znamená, že i když podzim přijde brzy, bude se vyvíjet velmi dobře. Mnoho zahrádkářů nechává po sněžení mrkev venku a sbírá ji i v zimě. Vzhledem k tomu, že mrkev lze sázet až do začátku srpna, je dobrou strategií výsev každé 2 týdny.

5. Sázejte okurky koncem května – začátkem června

Okurky jsou jednou z těch rostlin, které teplo opravdu potřebují. Ve skutečnosti se klíčivost semen okurek snižuje, když je půda příliš studená. Tato semena je nejlepší zasadit, jakmile se půda zahřeje, a červen rozhodně není příliš pozdě na to, abyste s nimi začali.

Okurky jsou jednou z nejrychleji rostoucích letních plodin a nakládané okurky dozrají již za 50 dní. Mnoho z populárnějších odrůd krájení trvá déle, ale stále dosáhnou zralosti za 55–65 dní.

Vzhledem k tomu, že okurky můžete pěstovat vertikálně, je pro ně na zahradě potřeba trochu místa, takže okurky berte letos v létě jako jednu z výplní prázdného prostoru.

Ještě není pozdě zasadit si zeleninu na zahradu

Zde máte pět skvělých možností, jak zaplnit vaši zahradu i v červnu. Pokud jste letos našli na své zeleninové zahrádce prázdné místo, proč ho nezaplnit jednou z těchto druhů zeleniny? Jakou zeleninu nejraději sázíte v květnu až červnu?

10 víceleté zeleniny pro chladné klima

10 základních tipů pro pěstování rajčat