Jak léto ustupuje, nižší teploty a podzimní listí nezůstávají pozadu. Zařaďte ty zahradní práce, které jsou citlivé na teplotu, na začátek seznamu úkolů pro tento měsíc, aby vaše zahrada vypadala v tomto i příštím roce co nejlépe.
Objevte níže 16 věcí, které můžete dělat na zahradě před prvním mrazem:
1) Kompletní venkovní podzimní práce.
Chladná podzimní rána signalizují změnu ročního období a konec vegetačního období ve většině částí země. Pokud žijete v oblasti náchylné k mrazu, je podzim čas na řešení mnoha zahradnických úkolů, než sníh a mráz naruší vaše plány a možná i zdraví vašich rostlin. Datum prvního mrazu se liší podle pěstitelské zóny, takže pokud můžete, vyražte tento víkend ven a řešte naléhavé úkoly na ochranu rostlin a nástrojů citlivých na mráz.
2) Uskladněte rostliny v květináčích
Většina rostlin v květináčích nepřežije nejchladnější podzimní dny sezení na vaší terase. Přineste trvalky dovnitř, ale nejprve se ujistěte, že jsou bez škůdců a chorob, abyste neohrozili své pokojové rostliny. Umístěte trvalky do okna nebo před okno, kde budou mít spravedlivé rozložení světla. Některé rostliny v zimě spí. Uchovávejte je v garáži nebo ve sklepě, dokud nezačne vegetační období a na jaře by se měly vrátit. Některé rostliny v květináčích mohou přežít venku, ale rostlina musí být mrazuvzdorná nebo zakrytá. Nádoby rychle vychladnou a půda zmrzne. Máte-li pochybnosti, odneste je do bezpečí.
3) Ukliďte letní zeleninovou zahrádku.
I když se váš letní zeleninový záhon scvrknul na stonky sušených rajčat a zvadlé fazole, vaše zahradnické práce ještě nekončí. Pokud je ponecháte tam, kde jsou, může mrtvé jídlo přilákat zahradní škůdce, kteří by mohli poškodit vaše šance na dobrou úrodu v příštím roce, proto je ukliďte. Pokud nejsou napadeny chorobami nebo škůdci, zkompostujte je, jinak je vyhoďte do koše.
4) Vysaďte nové stromy a keře.
Vysaďte nové stromy a keře. Časný podzim je nejlepší čas na výsadbu nového stromu nebo keře. Vzhledem k tomu, že letní vedra jsou již dávno pryč a zima teprve přijde, budou mít kořeny rostliny čas se usadit, než půda zamrzne. Mulčujte základnu nového stromu dřevěnou štěpkou nebo jiným organickým mulčem, abyste zadrželi vlhkost a v případě potřeby doplnili podzimní deště dodatečnou zálivkou. Před výsadbou si u místních zdrojů ověřte čas a průměrné datum prvního mrazu.
5) Zbavte se plevele.
Až budete uklízet zeleninový záhon nebo jakýkoli zahradní záhon, vytrhněte také veškerý zbývající plevel. Invazivní plevel lze snadněji vyhrabat na podzim, když je půda kyprá, takže byste měli využít této zranitelnosti. Vytrhání plevele před příchodem zimy položí základ pro zdravější, méně zaplevelený trávník a zahradu příští jaro.
6) Zakryjte ohrožené rostliny.
Některé rostliny, jako jsou azalky a rododendrony, jsou citlivé na noční mráz a měly by být chráněny před mrazem. Přidejte mulč kolem kořenů citlivých rostlin, abyste je izolovali a pomohli udržet vlhkost. Dobře hydratovaná rostlina lépe snáší nízké teploty, proto zalévejte pravidelně a s klesajícími teplotami snižujte. V případě potřeby lze některé rostliny svázat pod pytlovinu nebo jiný izolační materiál, dokud nepřejdou do zimního klidu. Pokud si nejste jisti, které rostliny ve vaší zahradě jsou citlivé na mráz, obraťte se na místní školku nebo zahradníky.
7) Hnojte svůj trávník.
Může se zdát divné krmit trávník před zimním klidem, ale ve skutečnosti může podzimní aplikace hnojiva ochránit váš trávník během chladných měsíců a pomoci mu vypadat zdravěji v zimě. Vyberte si organické hnojivo bohaté na dusík určené pro podzimní krmení a aplikujte na trávník tenkou, rovnoměrnou vrstvu několik týdnů před zamrznutím půdy.
8) Odřízněte odumřelé květy a sbírejte semena.
Mnoho z vašich milovaných letniček a trvalek je již pravděpodobně vysévaných. Když budete řezat a ořezávat odumřelé výhonky, sbírejte a skladujte semena svých oblíbených rostlin. Zvažte ponechání semen určitých rostlin, například echinacey, tam, kde jsou, protože mohou poskytnout ptákům na zahradě zimní potravu. Ponechání semen na některých původních květinách také pomáhá povzbudit rostliny k opětovnému zasetí poblíž příštího jara.
9) Aplikujte mulčování.
Nemůžete udržet chlad mimo vaši zahradu, ale můžete pomoci chránit vaše rostliny před expozicí aplikací štědré vrstvy mulče. Mulč izoluje zranitelné kořenové systémy rostlin, udržuje je zdravé a silné a zlepšuje šance vašich trvalek na přežití zimy. Přidání organického mulče do zahradních záhonů zlepšuje půdu v průběhu času.
10) Vypusťte vodovodní potrubí.
Pokud nevypustíte a nevypnete zavlažovací systém, zahradní hadice a venkovní kohoutky před mrazem, může je mráz trvale poškodit. Vypusťte potrubí a uložte je do kůlny, garáže nebo sklepa až do jara a zvažte zakrytí venkovních kohoutků pěnovými izolátory nebo pěnovými kryty kohoutků pro větší ochranu.
11) Na noc zakryjte plodiny v chladném období.
Pokud jste zasadili plodiny v chladném období, jako je mrkev, ředkvičky a zelená zelenina, zakryjte je na noc plachtou, plastovým nebo plovoucím krytem. Nejlepší je sundat kryt během dne, aby slunce mohlo prohřát zem. Za soumraku pak rostliny opět zakryjte. Snažte se, aby se vršek nedotýkal rostlin. Použijte zbylou PVC trubku, kolíky nebo malé klece na rajčata, abyste přidrželi kryt nad rostlinami, ale aby se dotýkal země ze všech stran. Nebo si kupte zahradní obruče na zakrytí řádků.
12) Skliďte poslední bylinky a zeleninu a přineste je dovnitř.
Životnost svých nejchutnějších poživatin můžete prodloužit, i když mráz přijde trochu brzy. Skliďte bazalku a stonky vložte do sklenice nebo jiné sklenice naplněné vodou, abyste mohli bylinku použít v pokrmech, nebo udělejte malou dávku pesta ke zmrazení. Vyberte si zelená rajčata ke smažení nebo k dalšímu zrání na slunném místě ve vaší kuchyni. Svou sklizeň můžete také skladovat (a sdílet) při správné konzervaci a tlakovém zavařování.
13) Vysaďte na jaře kvetoucí cibuloviny.
Dodejte své jarní zahradě barvu tím, že na podzim vysadíte cibuloviny kvetoucí na jaře. Cibuloviny potřebují zimní chlad, aby se připravily na rozkvět, a svou práci odvedou pod vrstvou hlíny a sněhu, zatímco vy zůstanete celou zimu útulně uvnitř u ohně. Ověřte si, že zvládnou vaše klima, a vyberte si narcisy, krokusy, hyacinty nebo nádherné allium, které zbarví vaše předjaří.
14) Vyprázdněte své malé nádrže na dešťovou vodu.
Sběr deště je chytrý a ekologický způsob, jak zalévat všechny ty krásné rostliny, zejména nádoby. Pokud máte dešťový sud, nezapomeňte jej vyprázdnit a zakrýt před prvním tuhým mrazem. V závislosti na vašem klimatu a umístění vašeho sudu (severní nebo jižní strana domu) může zamrznout a prasknout v důsledku zamrzání a tání vody uvnitř. Pokud je to možné, vezměte barel do kůlny nebo garáže, ochráníte ho tak před poškozením sluncem a suchým zimním vzduchem.
15) Vyčistěte si hrnce.
Vysazování nových květin v terakotovém květináči je mnohem zábavnější než čištění jedné, takže tento úklid udělejte na podzim, aby byly vaše nádoby připraveny na jarní výsadbu, až budete vy. Vyprazdňování a skladování nádob je pomáhá chránit před živly. Čištěním nádob lze odstranit usazeniny soli, které mohou novou rostlinu dehydratovat. Také vyprazdňování a dezinfekce květináčů pomáhá zbavit se všech patogenů a zvířátek, které v nich číhají.
16) Naplánujte si na příští rok zeleninovou zahradu a terénní úpravy.
Konec vegetačního období může být pro milovníky rostlin těžký, ale podzim je ideální čas na plánování projektů a výsadby v příštím roce. Za prvé, nápady a problémy jsou stále čerstvé ve vaší mysli, takže nyní je ten správný čas na brainstorming řešení. Za druhé, je mnohem snazší tahat štěrk nebo stavět plot v chladných podzimních dnech než během letních veder nebo jarního zahradnického shonu. Využijte toto přechodné období k přípravě na rok dopředu postavením vyvýšeného záhonu nebo položením dlažby na novou terasu nebo chodník.