V lednu a únoru se může jaro a léto zdát daleko. Při pěstování vlastního jídla doma je ale důležité plánovat dopředu.
Možná budete překvapeni, jak moc se můžete připravit na nadcházející rok, ještě než se objeví sebemenší náznak jara.
Mnoho zahradníků čeká, až se přiblíží datum posledního mrazu, než začnou setí a pěstování. Ale výsevem semen v zimě uvnitř nebo pod krytem můžete získat náskok.
Včasným zahájením můžete využít krátké vegetační období a výrazně zvýšit svůj roční výnos.
Před výběrem semen k výsevu před jarem je důležité se rozhodnout, kde je budete pěstovat.
Kde semena zasejete, bude záviset na klimatu a podmínkách, ve kterých žijete. Je důležité je brát v úvahu. I v oblastech, kde hrozí silné mrazy nebo je na zemi stále těžký sníh, můžete začít. Existuje několik způsobů, jak zajistit dobré klíčení a míru přežití sazenic pro semena vysévaná uvnitř.
V oblastech s mírnějším podnebím můžete úspěšně zasít semena ve skleníku nebo tunelu. Můžete použít teplé záhony a dobrý solární design, abyste zajistili dostatečně vysoké teploty pro klíčení, a to i bez použití dodatečné energie k vytápění prostoru.
Použití cloches, krytů řádků nebo rouna může dále chránit semena a sazenice před chladem.
Při výsevu semen v interiéru však úrovně osvětlení nejsou jediným problémem, který je třeba řešit. Důležitý je také výběr vhodného místa ve vašem domě.
Kolísání teplot může způsobit nerovnoměrné klíčení. Je proto důležité vybrat místo, kde teploty zůstávají pokud možno statické. Vyhněte se vysévání semen v blízkosti zdroje tepla, jako je radiátor nebo trouba, nebo příliš blízko u často otevíraných dveří.
15 semen zeleniny k výsevu před jarem:
Zde je patnáct semen, která je třeba zasít před jarem. Všechny tyto druhy jedlé zeleniny lze vysévat před posledním mrazem v řadě mírných klimatických pásem.
1) Semena rajčat
Rajčata jsou plodinou teplého období. Možná vás tedy překvapí, že je můžete spustit dlouho předtím, než přijde teplé počasí. Výsev semen rajčat v lednu nebo únoru uvnitř vám může pomoci získat životaschopnou úrodu do konce vašeho krátkého vegetačního období.
Pokud je vaše vegetační období krátké, pro dosažení nejlepších výsledků zvolte krátkosezónní odrůdy rajčat. Většina zahrádkářů proto rajčata začne sázet v interiéru, ve vytápěném prostoru nebo s vyhřívaným množitelem. Pěstovací světla pomohou zabránit tomu, aby se rajčata a jiné plodiny v teplém klimatu příliš prodlužovaly, když je zasadíte brzy.
2) Semena pepře
Výsadba semen červené papriky v nádobě s pinzetou
Paprika poskytne nejlepší výnos tam, kde je vegetační období dlouhé. Když je vegetační období delší, plody teplé sezóny budou mít více času na vývoj.
Pokud je však vaše vegetační období krátké, stále můžete tuto plodinu pěstovat.
Nejlepší šanci na úspěch vám dá, když začnete se semeny doma před posledním mrazem ve vaší oblasti. Stejně jako rajčata, i sladká paprika potřebuje ke klíčení vyšší teploty.
3) Chilli semínka
Výsev chilli semínek do rašelinových květináčů.
Pokud máte rádi pálivá jídla, feferonky mohou být dalším skvělým doplňkem domácího jídelníčku. Papriky jsou další plodinou v horkém klimatu. Těmto rostlinám se také bude dařit nejlépe, když je vysadíte brzy uvnitř v klimaticky krátkém období. Stejně jako u rajčat a sladké papriky můžete i feferonky vysévat uvnitř, když je zima v plném proudu.
K dosažení teplot potřebných pro klíčení může být při výsevu chilli semen nápomocný vyhřívaný propagátor.
4) Semena lilku
Poslední plodinou v teplém podnebí, o které by zahradníci v chladném podnebí mohli uvažovat o jejím zahájení uvnitř, je lilek. Lilky patří do stejné rodiny rostlin jako rajčata a papriky a potřebují dlouhé horké léto, aby dosáhly zralosti.
Většina zahrádkářů by měla být schopna pěstovat lilek venku nebo v tunelu či skleníku po zahájení v interiéru. Na jihu můžete vysévat později, přímo venku. Ale v chladnějším klimatu a na severu je obvykle jednodušší a efektivnější pěstovat je uvnitř.
5) Hrách
Hrách je vynikající plodina pro začátečníky. Existuje spousta semen raného hrachu, která je třeba zasít před jarem. Na lusk si můžete vybrat odrůdy pro hrách, sněžný hrách, zahradní hrách nebo raný hrách. Hrách můžete také zasít na okenní parapet pro rychlou sklizeň výhonků hrachu kdykoli během roku. Hrách klíčí při teplotách mezi 5 a 24°C. Tímto způsobem budete mít o něco větší volnost v tom, kam je zasadíte, než u plodin s teplejším klimatem.
Můžete je snadno vysít na parapet v interiéru. V mnoha klimatických pásmech ale můžete uvažovat i o jejich pěstování v kryté nebo kryté pěstitelské oblasti.
Jen pozor na ptáky a hlodavce.
6) Fazole
Fazole fava jsou odolnou plodinou, která může být také dobrou volbou pro ranou výsadbu. Existuje několik odrůd, jako je Aquadulce Claudia, které jsou vhodné pro přezimování v řadě chladnějších klimatických pásem. Ty lze v některých oblastech také vysévat brzy, a dokonce i v chladnějších oblastech s malou ochranou. Zasévejte brzy a fazole můžete mít v sezóně mnohem dříve. Nemusíte čekat na jaro. Ideální teplota pro klíčení fazolí je kolem 12°C.
7) Semena cibule
Semena cibule zasejte brzy v roce a můžete vypěstovat větší a lepší cibuli, než se vám podařilo vypěstovat dříve.
Rané odrůdy zelené cibulky na cibulovou zeleň můžete také vysévat pod zavařovací sklenice nebo do skleníku či tunelu dlouho předtím, než se půda na jaře řádně prohřeje. Cibule může klíčit již od cca 3°C. Ale klíčivost bude mít tendenci být vyšší, pokud dosáhnete teplot nad 10 °C.
8) Semínka pórku
Pór je dalším členem rodiny allium, u kterého je třeba zvážit časné setí.
Potřebují dlouhé vegetační období, takže je dobré s nimi začít co nejdříve. Nyní si naplánujte na příští zimu tlustý a zdravý pórek. Pórek může klíčit i od 3°C. Ale zvažte jejich spuštění v interiéru pro nejlepší začátek.
Nejlepšího klíčení dosahují při teplotách mezi 18 a 30 °C.
9) Semena celeru
Celer je odolná, pomalu rostoucí zelenina. Další plodinou je proto zvážit výsev v interiéru nebo pod krytem na začátku roku, před příchodem jara.
Začněte s touto plodinou brzy a do konce roku byste měli mít k jídlu velké cibule.
Při klíčení se snažte udržovat teploty kolem 15-21°C. I když potom můžete pěstovat rostliny celeru v mnohem chladnějších podmínkách.
10) Semena celeru
Celer je také výbornou volbou pro rané setí. Pro raný výsev v interiéru nebo pod krytem je nejlepší zvolit odolné odrůdy celeru. Semena celeru klíčí při teplotách kolem 5°C. Ale optimální teplotní rozmezí pro klíčení těchto semen je mezi 15-20°C.
11) Semínka salátu
Jednou z nejjednodušších rostlin na celoroční pěstování je hlávkový salát.
Existuje mnoho řezaných a regenerovaných odrůd, které lze pěstovat uvnitř na vašich okenních parapetech nebo venku (zvláště s trochou ochrany) po celý rok.
Vyberte si ty správné odrůdy salátu a tuto plodinu můžete vysévat a pěstovat doslova po celý rok.
Semena hlávkového salátu mohou klíčit již při teplotách 2 °C a budou mít dobré klíčení při teplotách mezi 5 °C a 25 °C.
12) Špenátová semínka a další raná zelená zelenina
Salát není jedinou listovou zeleninou, kterou můžete zasít brzy v roce.
Pokud můžete zajistit správné podmínky pro pěstování, lze špenát a další ranou zeleninu (jako je řada asijských listových zelenin) začít také velmi brzy v roce.
Špenátová semínka mohou klíčit i při teplotách 2°C. Ale klíčivost se zlepší, pokud udržíte teploty nad 7 °C (a pod 25 °C).
13) Semena zelí k výsevu
Rostliny z čeledi brassica, jako je zelí, kapusta, květák atd. jsou také vynikající možností pro rané setí. Únor není příliš brzy na to, abyste zaseli řadu semen a přesadili je do vaší zahrady, jakmile se oteplí. Ale pokud pěstujete pouze uvnitř, rostliny z rodiny Brassica mohou být také skvělou volbou pro microgreens.
Na slunném parapetu je můžete vysévat a pěstovat po celý rok včetně zimních měsíců.
Mnoho druhů rodu Brassica vyklíčí již při teplotách 5 °C. Ale většina má optimální rozsah mezi asi 7 °C a 30 °C.
14) Raná semínka mrkve
V mírnějších oblastech může být únor ideálním časem pro výsev rané mrkve venku pod zvony nebo v kryté pěstitelské oblasti. To platí zejména v případě, že máte lehkou, písčitou půdu, která se rychleji zahřívá. Upřednostněte odrůdy mrkve určené pro rané setí, jako je „Early Nantes“.
Mrkev může klíčit od přibližně 5 °C, ale může klíčit poměrně pomalu. V ideálním případě byste měli zajistit teploty klíčení mezi 7 a 30 °C.
Jednou z výhod raného sázení mrkve je, že můžete získat sklizeň dříve, než se mrkev stane problémem. Pokud je mrkvová muška problémem tam, kde žijete, může vám pomoci také výsadba česneku nebo cibule.
15) Semena řepy a další kořenová zelenina
A konečně, ke konci zimy existuje také řada dalších okopanin, které můžete zasít, abyste získali náskok před jarem. Řepu například můžete sít pod krytem od února.
Řada dalších okopanin, včetně například pastináku a ředkvičky, je také možností, jak zasít na zahradě před jarem pod krytem.
Řepa bude klíčit od 5°C, s ideálním rozmezím 10-30°C.
Pastinák bude klíčit při ještě nižších teplotách, počínaje 2°C. Ředkvičky klíčí od 5°C.
Toto je pouhých 15 semen, která je třeba zasít před jarem ve vaší jedlé zahradě.
Existuje samozřejmě také mnoho dalších možností, které je třeba zvážit. Sázet můžete nejen semínka zeleniny, ale i semínka kvetoucích rostlin a bylinek.
Brambory můžete také sázet pod krytem v nádobách, než přijde jaro pro první z prvních sklizní.
Zahradnictví v zimě přináší později v roce mnoho odměn. Takže se určitě vydejte ven brzy, abyste co nejlépe využili vegetační období.