Přímé vysévání semen jednoduše znamená vysévat semena venku na zahradě, kde porostou přímo na zeleninovém záhonu, místo toho, abyste semena začínali uvnitř v nádobách pod osvětlením.
Pokud žijete v horkém klimatu, můžete nasměrovat osivo téměř jakoukoli plodinu. Ti z nás, kteří zahradničí v chladnějších oblastech, buď začnou vysévat semena uvnitř pod osvětlením, nebo si koupí sazenice pro výsev do skleníku, který lze přesadit na zahradu, jakmile pominou všechna nebezpečí mrazů. Pokud některé plodiny nezahájíme předem, nemáme dostatek času na produkci plodiny před prvním podzimním mrazem.
Ne všechny rostliny potřebují brzký start pod světlem, a to i pro ty z nás, kteří žijí v chladnějších oblastech. Rostliny, které se obtížně přesazují nebo nepotřebují více času na začátek, lze vysít přímo do zeleninového záhonu.
Níže naleznete seznam 13 druhů zeleniny, které lze snadno zasít přímo venku na zeleninovém plácku:
1- Fazole:
Obecně existují dva druhy fazolí. Zelené fazolky pěstují dlouhé liány a budou potřebovat podporu tyče nebo mřížoviny. Bílé fazole pokračují v produkci dlouho až do mrazu. Bush fazole produkuje svou úrodu rychleji a přibližně ve stejnou dobu. Pro nepřetržitou sklizeň po celé léto zasaďte několik po sobě jdoucích výsadeb fazolí ve dvou týdnech. Semena rychle klíčí v teplé půdě a může jim prospět krátké namočení ve vodě po dobu 4-6 hodin před výsadbou. Vysévejte koncem jara, když se půda zahřeje po pominutí nebezpečí mrazů. U většiny odrůd sázejte 2,5 cm hluboko, 7-10 cm od sebe.
2- Řepa:
Tato dvouúčelová plodina produkuje jak čerstvou zeleninu, tak kořeny. Řepa preferuje chladné počasí. Semena zasejte přímo, jakmile lze půdu zpracovat. Pro nepřetržitou sklizeň vysévejte každé tři týdny během chladnějších měsíců. Semena klíčí rychleji v teplejší půdě a může mít prospěch z krátkého namočení ve vodě po dobu 4-6 hodin před výsadbou. U většiny odrůd sázejte semena 0,5 cm hluboko a 2,5 cm od sebe. Semena řepy jsou ve skutečnosti lusk, který obsahuje několik semen. Jakmile je řepa vysoká asi 13 cm, ztenčujte ji na jednu rostlinu každých 7-15 cm. Nekonzervovanou rostlinu můžete jíst.
3- mrkev:
Semena mrkve jsou malá a je obtížné je jednotlivě rozmístit. Domácí podložky na semena usnadňují setí semínek mrkve. Mrkev je plodina v chladném období a po usazení snese mráz. Osivo vysévejte asi tři týdny před posledním očekávaným mrazem. Semena zasejte 1 cm hluboko a 1 cm od sebe. Udržujte půdu rovnoměrně vlhkou. Jakmile sazenice dosáhnou výšky 5 cm, ztenčte je na jednu rostlinu každé 3 cm u baby karotky nebo jednu rostlinu každých 7 cm u větší mrkve.
4- Kukuřice:
Vzhledem k tomu, že kukuřice je opylována větrem, měla by být vysazena v blocích nebo alespoň ve čtyřech krátkých řadách vedle sebe, což vede k rostlinnému bloku. Semena vysévejte přímo ven, když je teplota půdy kolem 15 °C, asi dva týdny po posledním mrazu. U většiny odrůd sázejte 2,5 cm hluboko, ve vzdálenosti 10-12 cm od sebe. Přesazujte rostlinu každých 30 cm.
5- okurky:
Pěstujte okurky v hromadách a ponechejte dostatek místa pro vinnou révu, aby se mohla protáhnout nebo růst podél mřížoviny, abyste ušetřili místo. Semena zasejte přímo, když se půda zahřeje, asi týden po posledním datu mrazu. U většiny odrůd sázejte 2,5 cm hluboko a 15-20 cm od sebe. Pokud pěstujete okurky na hromadách, zasejte tři rostliny na hromadu a dejte je 45-90 cm od sebe. Pokud rostete podél mřížoví nebo v kopcích, není nutné žádné ředění.
6- Salát:
Existuje mnoho odrůd salátu s listy různých barev a tvarů. Salát preferuje chladné počasí a po usazení snáší mráz. Semena zasejte přímo, jakmile lze půdu zpracovat. Semena zasaďte 0,5 cm hluboko a udržujte půdu rovnoměrně vlhkou. Odrůdy hlávkového salátu s tenkými listy 10 cm od sebe, cos a volně hlávkové odrůdy by měly být od sebe vzdáleny 20 cm a odrůdy s pevnou hlávkou 40 cm od sebe. Domácí podložky na semena usnadňují setí semen hlávkového salátu.
7- hrášek:
Některé odrůdy hrachu rostou na krátkých a dlouhých vinicích, ale všechny rostliny hrachu těží z mřížových podpěr, které uspokojí jejich popínavou povahu. Lusky bude také snazší sklízet podél mřížoviny. Hrách má rád chladné počasí a po usazení rostlin snáší trochu mrazu. Semena klíčí rychleji v teplé půdě a může jim prospět krátké namočení ve vodě po dobu 4-6 hodin před výsadbou. Semena hrachu přímo vysévejte brzy na jaře, jakmile lze půdu zpracovat. U většiny odrůd sázejte 2,5 cm hluboko a 5-8 cm od sebe. Ředění obecně není nutné.
8- Ředkvičky:
Ředkvičky jsou zeleninou, která se vyplatí pěstovat. Preferuje chladné počasí a velmi rychle roste. Pro nepřetržitou sklizeň vysévejte každé dva týdny během chladnějších měsíců. Semena zasejte přímo, jakmile lze půdu zpracovat. U většiny odrůd sázejte 1 cm hluboko a 5-8 cm od sebe. Ředění obecně není nutné.
9- Zelená cibule:
Zelená cibule (také nazývaná cibule shlukovaná) je mrazuvzdorná a mnoho odrůd přezimuje a pokračuje v růstu v následující sezóně. Semena zasejte přímo, jakmile lze půdu zpracovat. Semena zasaďte 0,5 cm hluboko a 1 cm od sebe. Tenké na 5 cm pro menší žárovky, ale prostor více pro větší žárovky.
10 – Špenát:
Špenát preferuje chladné počasí a dokonce i mladé rostliny snášejí mráz. Pro nepřetržitou sklizeň vysévejte každé dva týdny během chladnějších měsíců. Znovu vysévejte v polovině až koncem léta pro podzimní sklizeň. Semena špatně klíčí v horké půdě. Předklíčení semen zvyšuje rychlost klíčení. Semena zasejte přímo, jakmile lze půdu zpracovat. U většiny odrůd zasaďte semena 1 cm hluboko a 2,5 cm od sebe. Zřeďte na 5 až 15 cm.
11- Dýně:
Existují dva hlavní typy squashe, zimní squash a letní squash. Rozdíl je v době jejich sklizně. Letní dýně se sklízí mladá, zatímco slupka je měkká. Zimní tykve dozrávají mnohem déle a sklízí se, když jsou plně zralé. Semena zasejte přímo, když se půda zahřeje, asi týden po posledním datu mrazu. Pro většinu odrůd tykve použijte metodu kopečku. Sázejte 2,5 cm hluboko a rozmístěte rostliny 15-20 cm od sebe. Rozmístěte kopce 1,2 až 2 m od sebe v závislosti na velikosti ovoce. Zřeďte až tři rostliny na hromadu.
12- Švýcarský mangold:
Mangold je jednou z mála zelených zelenin, která roste v chladném i teplém počasí. Semena vysévejte přímo dva týdny před datem posledního mrazu. Semena klíčí rychleji v teplejší půdě a může mít prospěch z krátkého namočení ve vodě po dobu 4-6 hodin před výsadbou. Semena zasaďte 1 cm hluboko a 5 cm od sebe. Podobně jako řepa obsahují lusky mangoldu řadu semen. Jakmile je řepa vysoká asi 10 cm, ztenčujte ji na jednu rostlinu každých 15-30 cm.
13- Tuřín:
Pěstujte tuřín pro zeleninu a kořeny. Tuřín preferuje chladné počasí. Pro nepřetržitou sklizeň vysévejte každé dva týdny během chladnějších měsíců. Semena zasejte přímo, jakmile lze půdu zpracovat. U většiny odrůd sázejte 0,5 cm hluboko, 2,5 až 5 cm od sebe. Jakmile sazenice dosáhnou výšky 10 cm, ztenčte menší druhy vodnice na vzdálenost 5 cm až 10 cm a vyšší odrůdy na 10 až 15 cm. Ředění není nutné konzumovat jako zelenou zeleninu.
a vy? Takže je na seznamu vaše oblíbená plodina bez orby?
Jinak zanechte komentář a řekněte nám, co si myslíte, že je snadné zasít zeleninu přímo v zeleninové zahradě.