Usnadníme si přípravu naší podzimní zeleninové zahrádky. Zde je 11 věcí, které musíte udělat na podzim, než se příliš ochladí. Přeuspořádání vaší zeleninové zahrady ušetří pozdější problémy a znamená méně práce v mrazu.
Ne všechna zelenina musí být odstraněna a čištěna, než udeří mráz. Některá zelenina je mrazuvzdorná nebo polotvrdá a může zůstat v zemi a mnoho polotvrdých a mrazuvzdorných zelenin dokonce chutná lépe po mrazu nebo dvou. Zkontrolujte data mrazů ve vaší oblasti.
Polotvrdá zelenina, která snese mírný mráz nebo teplotu vzduchu mezi -2° a 0°C, patří sem: červená řepa, mrkev, pastinák, hlávkový salát, mangold, hrášek, čínské zelí, endivie, čekanky, květák, petržel a celer. U řepy, mrkve a pastináku odumřou nať, ale kořeny snesou nižší teploty.
Mezi mrazuvzdorné zeleniny, které snesou i silné mrazy a teploty vzduchu pod -2°C patří: špenát, cibulka Walla Walla, česnek, pórek, rebarbora, rutabaga, brokolice, kedlubna, kapusta, zelí, čekanka, růžičková kapusta, jehněčí salát, rukola, fazol obecný, ředkvička, hořčice, rakouský zimní hrášek a tuřín.
Chladné počasí odolné rostliny nezabije, pouze zpomalí jejich růst. Sníh dokonce funguje jako izolační mulč a ohřívá půdu pro tyto houževnaté rostliny. Dokonce i křehká zelenina, jako jsou fazole, okurky, ředkvičky, salát, bok choy a tykev, mohou být chráněny před mrazem po dobu několika týdnů růstu. Zeleninu zakryjte vysokými nebo nízkými tunely vyrobenými z kovových obručí a průhledného plastu, které jsou k dispozici u dodavatelů skleníků. K ochraně rostlin můžete také použít kryty řádků nebo zvony. K zahřátí půdy použijte mulč vyrobený ze zahradního odpadu, lepenky nebo novin.
11 tipů pro přípravu vaší podzimní zeleninové zahrádky:
1) Odstraňte rostlinnou hmotu ze zahrady.
Všechny použité rostlinné rostliny, zejména ty, které zabil mráz, by měly být okamžitě odstraněny. Mrtvé trosky vyvolávají nemoci a hmyz. Fazole a hrách nakrájejte na úrovni země a jejich kořeny vázající dusík ponechte v zemi, aby nakrmily úrodu příštího roku.
2) Dokončete kompost.
Rozbijte předměty na menší kousky a založte (nebo přidejte) hromadu kompostu. Představte si bohatou organickou hmotu, kterou můžete vrátit zpět do zahrady. Zjistěte, jak vyrobit kompostovací koš a jak vytvořit kompostovací hromadu. Kompostujte vše kromě toho, co je již nemocné. Pokud vaše rostliny měly škůdce nebo byly nemocné, zabalte je nebo je odstraňte ze svého pozemku. Nechcete do své kompostové hromady přidávat nic, co by mohlo obsahovat choroby nebo hmyzí škůdce.
3) Proveďte poslední plení.
Mnoho nových zahradníků neví, že odstraňování plevele je v pozdním létě a na podzim důležitější než kdykoli jindy. Jediný plevel ponechaný dozrát může produkovat stovky nebo dokonce tisíce semen, která se stanou plevelem, který vás bude sužovat příští rok, takže zahradu naposledy vyplete, než ji na zimu vypnete. Otvory, které zůstaly po vytrhávání travin, jsou ideálními místy pro výsadbu jarních cibulovin. Nikdy nenechávejte plevel na záhonech. Pokud je vaše půda tvrdá a suchá, zalévejte zahradu několik hodin před plením. To pomůže uvolnit půdu a mnohem snazší odstranění plevele.
4) Naplánujte si nové zahradní záhony.
Podzim je ideální čas na vytvoření nových záhonů. Není nutné kopání. Jednoduše nastavte sekačku co nejníže a skalpujte trávu, poté zakryjte oblast silnou vrstvou novin. Papíry zakryjte vrstvou kompostu a vše zasypte spoustou nasekaných listů. Na jaře budete mít nový záhon plný žížal.
5) Používejte podzimní listí moudře.
Pár hromádek listí na odlehlých místech poskytuje úkryt přezimující zvěři. Ujistěte se však, že listy z trávníku odstraníte dříve, než se nahromadí v silných, mokrých vrstvách, které vyvolávají onemocnění. Místo toho je mulčujte mulčovací sekačkou nebo z nich vytvořte plíseň listů, což je vynikající doplněk zahradní půdy.
6) Chraňte ovocné stromy před škůdci hlodavci.
Než sekačku definitivně vypnete, posekejte naposledy kolem ovocných stromů, abyste odradili myši nebo hraboše od hnízdění. Nainstalujte chrániče proti hlodavcům vyrobené z jemné síťoviny kolem základny vašich ovocných stromů, abyste zabránili myším a hrabošům jíst kůru a zabíjet stromy během zimy. Pomocný může být i materiál na obalování stromů. Přečtěte si více o tom, jak udržet myši a hraboše mimo zahradu.
7) Chraňte svou zahradní půdu.
Zakryjte půdu ve vaší zeleninové zahradě mulčem nebo kompostem nebo zasaďte „krycí“ plodiny, abyste půdu přes zimu obohatili. Je to chytrá zahradnická praxe k ochraně ornice a zlepšení zdraví půdy, aby se zvýšila úroda v příštím roce. Aplikujte na půdu 6-12 cm organického mulče nebo kompostu, abyste poskytli potravu pro mikroorganismy v půdě. Použijte nasekané listí nebo čistou slámu bez semen nebo plevele a zakryjte si zeleninovou zahradu nebo záhony. Tato sestava se posadí na povrch půdy a mikroorganismy ji budou rozkládat po celou zimu. Příští rok na jaře můžete do této zeminy zasadit přímo nebo ji v prvních 12 cm obrátit.
8) Zvažte střídání plodin.
Pokud jste to ještě neudělali, nyní je čas zaznamenat, které rostliny byly kde ve vaší zahradě vypěstovány. Nevěřte své paměti. To pomůže naplánovat výsadbu na příští rok. Nikdy není dobré pěstovat rostliny stejné rodiny rok co rok na stejném místě. Nejen, že to umožňuje zakořenit škůdcům a chorobám specifickým pro tuto rodinu, ale také to každý rok ochuzuje půdu o stejné živiny.
9) Otestujte a vylepšujte svou půdu.
Když už jsme u živin, podzim je ideální čas na testování půdy. Odeberte reprezentativní vzorek smícháním kuliček zeminy z několika záhonů po celé zahradě namísto pouze jednoho místa. Půdní test zjišťuje, zda vaše půda obsahuje hlavní živiny potřebné pro růst rostlin (Mg, P, K, Ca), pH, typ půdy, CEC nebo kapacitu výměny kationtů (schopnost půdy zadržovat živiny) a organickou hmotu. Vyzbrojeni doporučeními testu můžete letos na podzim aplikovat správné množství vhodných úprav, aby měly čas se rozložit a byly k dispozici pro vaše rostliny příští jaro. Žádné nákladné dohady nebo chyby.
10) Zasaďte česnek.
Říjen a listopad jsou nejlepší časy pro výsadbu česneku. Cílem je zasadit po výrazném poklesu teplot, ale dříve, než půda zamrzne. Pokud je česnek zasazen příliš brzy, může nový růst vynořit se půdu ještě před začátkem zimy, takže rostlina je citlivá na chlad a mráz. Pokud se ji pokusíte zasadit příliš pozdě (zejména v chladnějším podnebí), může být půda příliš zmrzlá na to, aby se dala kopat. Česnek potřebuje nízké teploty, aby produkoval obrovské výnosy.
11) Udržujte zařízení ve své zeleninové zahradě.
Odstraňte všechny kolíky a podpěry, abyste mohli znovu získat jakoukoli půdu, a poté ošetřete konzervačním prostředkem. Přes zimu je skladujte uvnitř. Podzim je navíc vhodnou dobou na opravu poškození vyvýšených záhonů, hnijících sloupků, přístřešků a skleníků. Dřevěné konstrukce můžete natřít prostředkem na ochranu dřeva. To je také vhodná doba na mytí ptačích krmítek, koupališť a ptačích budek horkou vodou, abyste předešli nemocem. Za zeleninovým pláckem vyčistěte všechny okrajové trvalky, i když vám doporučujeme, abyste udržovali trvalky se semeny, která jsou pro ptáky atraktivní. Podívejte se, které trvalky řezat a které nechat zvěři.
Je to na vás a mějte se hezky!