11 tipů pro pěstování dýní

Pěstování dýní může být obohacujícím zážitkem, ale pouze pokud víte, jak na to úspěšně.

Zde je 11 tipů pro úspěšnou sklizeň dýní.

1. Připravte si půdu

Pokud plánujete kultivaci na jaře, může být půda připravena na podzim. Listí a surový hnůj je třeba zapracovat do země. Lze použít motyku, ale nejlepší je kultivátor, pokud ho máte.

Na jaře zapravte do půdy hnůj a kompost. Kuchyňské zbytky fungují skvěle. Pěstování dýní bude úspěšnější v bohaté, volné půdě.

2. Zhodnoťte svůj prostor

To by mělo být zahrnuto do prvního tipu, protože pěstování dýní zabírá hodně místa. Réva dýňové rostliny může nekontrolovaně dorůst až 6 metrů.

Rostoucí část zeleninové zahrady by měla mít šest až osm hodin plného slunce denně. Neplánujte žádnou hru ve stínu.

3. Pečlivě plánujte výsadbu

Existují různé odrůdy dýní („francouzský Potimarron“, „Uchiki kuri“, „Akaguri“ a „Červené kuri“) a pokud nechcete pěstovat obří dýně pro soutěž, měli byste si naplánovat výsev semínek mezi 15. květnem a 15. červnem.

Pokud žijete v oblasti náchylné k pozdním mrazům a chladnějším nočním teplotám, můžete semena začít doma až dva týdny před požadovanou transplantací.

Pokud hledáte miniatury, výsev by měl probíhat od 25. května do 1. července. Ať už si vyberete kteroukoli odrůdu, výsadba je nejlépe načasovaná na sklizeň v září.

4. Ochrana proti mrazu

Jak již bylo zmíněno dříve, pokud je vaše oblast náchylná k pozdním mrazům, je nejlepší zahájit proces pěstování uvnitř a přesadit později.

Připravenou plochu lze zahřát zakrytím půdy černým plastem týden před výsadbou. Plast zachytí teplo v zemi pod ním.

Když jste připraveni k výsadbě, jednoduše vyřízněte malý otvor v plastu a zasaďte semínka nebo sazenice, které byly zahájeny uvnitř. Plast neodstraňujte, dokud hrozba mrazu nepomine. V ideálním případě by teplota půdy před výsadbou neměla být nižší než 10 °C.

5. Ujistěte se, že mezi semeny a sazenicemi je dostatek prostoru

Vzhledem k tomu, že dýně rostou agresivně, umístění rostliny na okraji vaší zahrady může být prospěšné. Jak réva roste, její růst může být směrován mimo zahradu.

Nejlepší je zajistit, aby v řadě bylo alespoň 1,5 m oddělujících semen, nebo pokud používáte metodu hromady, použijte pouze jednu rostlinu nebo semeno na každý kopec.

6. Pěstujte v omezeném prostoru

Treláž vinné révy je možností, pokud je málo místa na pěstování dýní. Pokud zvolíte tuto metodu, je nezbytné mít dostatečně pevné popruhy, které udrží dýně při zrání.

7. Dopřejte rostlinám dostatek vody

Růst dýní závisí na bohaté, volné půdě, protože půda musí být schopna pojmout dobré množství vody. Dýně potřebují hodně vody. Lze použít odkapávací systémy, nebo pokud vaše zahradní hadice dosáhne na zahradu, použijte to.

Je důležité si uvědomit, že listy by měly být udržovány co nejsušší. Doporučuje se ranní zavlažování, aby v případě vlhkého listí mělo den vyschnout, než nastoupí chladnější večerní vzduch.

Tykev i dýně jsou součástí čeledi tykvovitých, a jsou proto náchylné k padlí a padlí i jiným houbám. Jedním ze způsobů, jak těmto chorobám předejít, je udržovat listy co nejsušší.

S deštěm samozřejmě nic nenaděláme, ale příroda se o sebe dokáže postarat sama.

8. Určete množstevní cíl na začátku sezóny

Pokud je vaším cílem mít velké dýně, je vaším cílem také mít jich méně. Chcete-li to provést, odštípněte zbývající květy z révy, jakmile budete mít tři až čtyři rostoucí dýně.

Pokud chcete menší dýně a hodně z nich, bude třeba během prvních tří týdnů růstu odstranit samičí květy. Výsledkem bude silnější liána, ale menší ovoce.

Samičí květ se pozná podle vyboulení na bázi květu.

9. Udržujte dýňové pole

Dýně, stejně jako každá jiná rostlina, potřebuje něžnou a láskyplnou základní péči. Čtverec nebo řádky je třeba pravidelně odplevelovat. Vyhněte se insekticidům a hnojivům s vysokým obsahem dusíku.

Dusík je dobrý pro růst rostlin, ale je-li příliš mnoho, je škodlivé pro lidské tělo. Může také kontaminovat zásoby podzemní vody ze země.

10. Pečlivě sklízejte své dýně

Nepokoušejte se sklízet dýně, dokud nebudou mít všechny sytou barvu, která je v celém náplasti relativně stejná. Měly by mít tvrdou kůrku a pokud na ně zatlačíte nehtem, odolají promáčknutí a poškrábání.

Dýně by se měly sklízet před prvním velkým mrazem. Lehký mráz vinnou révu zabije, ale plodu by neměl ublížit. Až budete připraveni vyzvednout si dýně, použijte zahradnické nůžky nebo jiné ostré náčiní k odříznutí ovoce z vinné révy.

Nezapomeňte na dýni ponechat minimálně 5 cm stonku. Dávejte pozor, abyste dýni neunášeli za stopku.

11. Správné skladování

Dýně musí sušit osm až deset dní. Místo, kde se otužují, by mělo být místo s teplotou 25-30° stupňů a relativní vlhkostí. Tím se kůrka připraví na uskladnění.

Po dokončení procesu sušení by měly být dýně uloženy na chladném a suchém místě. Ideální teplota by měla být uprostřed 10° C. Skladovat by se měly v jedné nesouvislé vrstvě.

Pokud se dýně dotýkají nebo jsou naskládány na sebe, nebude pro ovoce dostatečná cirkulace vzduchu, což způsobí nadměrné teplo, které podpoří hnití. Při správných podmínkách skladování by vám dýně měla vydržet alespoň dva až tři měsíce.

Na tobě !

Jak vypěstovat šťovík ze semen